ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› DIŞ TİCARETTE KORUMACILIK POLİTİKASI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 98320 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ULUSLARARASI TİCARETTE
KORUMACILIK POLİTİKASI


Serbest ticaret görüşü teoride ne kadar güçlü olursa olsun, uygulamada, hiçbir sınırlamaya tabi olmayan uluslararası mal ve hizmet ticaretine çoğunlukla rastlanmaz. Hükümetler, çeşitli amaçları gerçekleştirmek için uluslar arası ticarete müdahalede bulunurlar. Bu müdahalelerin altında ekonomik olduğu kadar sosyal ve siyasal amaçlarda yatabilir.

İthalatın ulusal ekonomiye vereceği zararlara karşı, gelişmiş sanayi ülkelerinde de büyük bir duyarlılık vardır. Bu konuda kamuoyu, hükümetler üzerinde büyük bir baskı doğurur. Oysa piyasa ekonomisine dayalı bu ülkelerde benimsenen temel ekonomik felsefeye göre serbest rekabet, ekonomik etkinliğin zorunlu koşullarından birisidir. Ancak özellikle ithalatla rekabet edemeyen iç üretici grupların baskıları sonucu hükümetler koruyucu önlemler almak zorunda kalmaktadırlar. Diğer yandan az gelişmiş ülkeler de genellikle sanayileşme hızlarını artırmak gibi amaçlarla dış ticaret üzerine çeşitli müdahalelerde bulunurlar.

Dolaysız anlamda dış ticaret politikası(trade policy), hükümetin ülkenin doğrudan dış ticaret akımlarını sınırlandırmak, özendirmek veya bu işlemlerin yapılış yöntemlerini düzenlemek için almış oldukları sistematik önlemleri ifade eder. Hükümet müdahaleleri yalnızca mal akımlarıyla ilgili değildir. Zaman zaman hükümetler ülkenin emek, sermaye ve teknoloji akımları üzerine de müdahalelerde bulunmaktadırlar. Bu tür genel müdahaleleri ifade etmek için “uluslararası ekonomi politikaları” deyiminin kullanılması daha doğru olur. Fakat hükümet kısıtlamaları daha çok dış ticaret akımları üzerinde olduğu için uygulamada tümünün yerine daha çok “dış ticaret politikası” terimi kullanılmaktadır.

Dış ticaret politikası genel ekonomi politikasının önemli bir aracıdır. Genel ekonomi politikası, ulusal ekonomilerin düzenlenmesi ve yönetimi amacıyla alınan çeşitli önlemleri kapsar.

Dünya ekonomisinde büyük yeri olan ülkelerin dış ekonomik politikaları, diğer ülkeleri de derinden etkileyebilir. Bu özellikle koruyuculuk yönünde geçerlidir. Örneğin ABD’nin koyduğu bir gümrük vergisi, bu piyasaya mal ihraç eden ülkeleri güç durumda bırakarak onları da benzer önlemler almaya zorlayabilir. Böylece, büyük ülkelerin başlattığı dış ticareti sınırlandırıcı politikalar hızla çevreye yayılır ve dünya ekonomisini bir daralma sürecine sokabilir. Bu ülkelerde dış ticareti dolaylı biçimde etkileyen işsizlik, enflasyonla mücadele, vb. yurtiçi ekonomi politikaları da aynı sonucu doğurabilir. O yüzden dünya ekonomisinin istikrarlı biçimde gelişebilmesi, büyük ülkelerin uyguladıkları iç ve dış ekonomik politikalarla yakından ilgilidir.


Çalışma konusunun temel unsurlarını dış ticaret politikada korumacılık ve araçları, kısa tarihsel yaklaşım, gümrük tarifeleri, gümrük vergilerinin ekonomik yapı üzerindeki etkileri, özel dış ticaret rejimleri, tarife dışı ticaret politikası araçları, dünya ticaretinin serbestleştirilmesi ve küresel ticaret oluşturmaktadır. Bu şekilde uluslar arası ticaret ve dayandığı politikaları anlayarak, her türlü ekonomik baskı ve koşul altında daha etkin rol oynama şansı elde edilebilecektir.

Temel unsurların dayandığı kavramları kısa başlıklar halinde özetlememiz çalışmamızın daha rahat anlaşılması için bize bir dayanak oluşturmaktadır.

Ekonomik Kalkınma kavramı, bir ekonomide üretim ve kişi başına gelirin artırılması yanında, sosyo-kültürel yapının da değiştirilmesi ve yenileştirilmesini de içermektedir. Kalkınmakta olan ülkeler dış ticaret politikasını sanayileşme stratejilerinin bir aracı olarak kullanmaya çalışırlar. İthal ikamesi gibi içe dönük bir sanayileşme stratejisi izleyen ülkelerde, dış ticaret politikalarının ana amacı yerli endüstrilerin korunması iken, dışa dönük

Güncel Aranan Ödevler

nizamiye medresesi, kıyı tipleri, şarkiyat, hayvanlara dokunmak, kıl keçisi, social identity, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, 69, step motor, tedvin, kitap araştırması, işletmelerde kuruluş yeri, önbellek, eşek arısı, hazırlanma, ist kurtuluşu, bellboy, sağlık bilgisi, geometri benzerlik, ebu cehil, etkili okuma, mutedil, memet baydur, diyez, içmece, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, 1 kg kaç litre, mumlu, yangın tesisatı, ekonomi makaleleri, paça günü, dinsizlik, iç ısıtıcı, hareket vidaları, yazılım staj, kabak, tahıl yemi, yaş sınırı, şeref sözü, ithal, trafik kuralları, optimal, kelile ve dimne tercümesi, atatürk biyografisi, gerektirmek, buhar kazanı, görgüsüzce, çiğ, ölçme aletleri, acemi er, alman seferi, açık ağız resimleri, huzur, anemon, tel erozyon, su bombası, iş talimatları ve iş doğrulama talimatları, bitkisel ilaç eldesi, mustarip, 27 aralık 1919, bitkilerin yayılma yolları, roman incelenmesi, soygaz, 5. sınıf matematik, epik, teessüf, gaco, diş yapıları, ticaret, dizi film tarihi, yarı bel, ipil ipil, kalakalma, alkali, deney, şiir türleri, telefonun mucidi, 69 plaka, ekonomi alanında yapılan ınkılaplar, model ve kalıp uygulamaları, optik aynalar, fizyoterapi, erim, tekst, liseler, start almak, kaynama noktası, mutasavvıf, yavaşlık, kimesne, hazır olma, pencere, hidrolik sistemler, grupla çalışma metodu, ad durumu, 4.sınıf test ve cevaplar, 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar, ali macar reis, cirit oyunu, bağdat paktı, mikroyapı, yaşa, agrafi, büten, ızgarasız, tirle, ispatlama, büyüleme, dünyada ilk yerleşim yeri, deneyimci, büyük hanım, ataturk ve cocuk, marka, teknolojının yararları, çağatay, beden eğitimi genel, felek, siğil, yol ayrımı kemal tahir, kalkışmak, şerbet gibi, saloz, bogazlarımız, yakutiye medresesi, iletişim yöntemleri, akdeniz iklim kuşağı, tig kaynak dersleri, paşa kapısı, bob ross, açık önerme ve doğruluk kümesi, deizm, hak kuşu, izdivaç, grace darling, güneşleme, faranjit, ingilizce günlük konuşma dil, gravimetrik analiz, sertleşmek, ali kaplan, insan psikolojisi, özel güvenlik sınav sonucu, çanakkale türküsü, kalite kontrol çemberi, tavsiye, kriminoloji, ay şekilleri, protestan ahlak, fiziksel bağlar, nakkaş, sere serpe, rollerin değişimi, ekonomik işbirliği girişimleri, çim çim, incirlik, sürgün olmak, noktalı kagıt, sersemletme, karoser, homoseksüel, sivrilmek, ülker köksal, doğrudan demokrasi, alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi, avrupa hun devleti, kagir kaplamalar, çiftleme, uygurlarda müzik, interneti kim buldu, professional, sinterleme, tütün zamanı, dikkat testleri, uygur devleti, alkolik, aşındırma, medhiye, resimde perspektif, milletvekillerinin gorevleri, azınlık nedir, allotropi, trake solunumu, rica, din kültürü ve ahlak bilgisi, çevre sorunları, 1071 ile 1453, periyodik cetvel soruları, eskimek, kalite kontrolü, wingate, arşiv, çelik silo, ajan, vatan ve bayrak, arılar ve bal, ikircik, piyes nedir, web sitesi, yağlı ip,