ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ENDOKRİN BEZLER VE HORMONAL DÜZENLEME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 93368 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ENDOKRİN BEZLER VE HORMONAL DÜZENLEME
Endokrin sistem endokrin bez adı verilen iç salgı bezlerinden oluşmuştur. Bu bezlerin salgısına(ürettiği sıvıya) hormon denir. Üretilen hormonlar direkt kana verilir ve kon yoluyla çalışmasını düzenleyeceği organa yani hedef organa ulaşır. Bazı hormonlar için hedef organ tüm vücut olurken bazıları için de belirli organlar hedef organ olur. Örneğin; hipofizden salgılanan STH(büyüme hormonu) ve tiroit bezinden salgılanan tiroksin hormonu için hedef organ tüm vücuttur fakat yine hipofiz bezinin bir salgısı olan ACTH(adrenokortikotropin) hormonu için sadece böbrek üstü bezler,ince bağırsaktan salgılanan sekretin hormonu için pankreas gastrin hormonu için de mide bezleri hedef organlardır. Hedef organlarda hormonları tanıyacak ve algılayacak özel almaçlar vardır. Hormonların asıl görevi organların çalışmasını düzenleyerek vücut içi dengeyi(HOMEOSTASİS) sağlamaktır. Hormonal sisteme bitkilerde ve hayvanlarda rastlanmıştır. Hormonlar çok etkili maddeler olup vücuttaki normal oranlarının çok az değişmesi bile dengeyi bozar. Bazı hormonlar lâboratuar ortamında yapay(sentetik) olarak üretilebilir. İnsülin hormonu buna en iyi örnektir.
A-BİTKİSEL HORMONLAR
Bitkilerdeki hormon sistemi hayvanlardan farklı olarak bez yerine belirli bölgelerde özelleşmiş hücreler tarafından işlemektedir. Hayvanlarda olduğu gibi hücrelerde üretilen hormonlar hedef organa taşınır. Bu hormonlar bitkilerin büyümesini,gelişmesini,farklılaşmasını sağlarken yaralarında iyileşmesinde etkilidir. Bitkisel hormonları ikiye ayırmak mümkündür.
1-BİTKİ BÜYÜMESİNİ TEŞVİK EDENLER:
a-OKSİN: Bitkilerde keşfedilen ilk hormondur. İlk defa darwin tarafından bulunmuş fakat kimyasal yapısı went tarafından çözülmüştür. Yapay üretilen oksin hormonu tarlalarda yabani otların yok edilmesinde kullanılır. Kimyasal ismi indol asetik asittir(IAA). En fazla gövde ve kök uçlarında salgılanır. Oksin hormonunu bitkiler üzerinde bir çok etkisi bulunmaktadır. Bunlar:
• Meristematik büyüme
• Hücre bölünmesini hızlandırma
• Ksilem demet gelişimi
• Çiçek gelişimi
• Meyva gelişimi
• Köklerin aşağı filizlerin yukarı büyümesini sağlama
• Bitkinin ışığa yönelmesini sağlama
• Döllenmiş çiçeğin dökülmesini engelleme
• Fazla salgılanmasında büyümeyi durdurma
• Az salgılanmasında yaprakların dökülmesi
b-SİTOKİNİN: köklerde üretilen sitokinin ksilem(odun-cansız) boruları sayesinde taşınırlar. İlk defa genç bitkilerin embriyo ve tohumunda bulunmuştur. Etkileri şunlarıdır:
• Büyüme ve tohum oluşturma
• Tomurcuk geliştirme
• Hücre bölünmesini sağlama
• Yaprakların erken dökülmesini engelleme
• Yaprakların yeşil kalmasını sağlama
• Çimlenmeyi geciktirme
c-GİBERELLİN:1920’li yıllarda bu hormon pirinçlerde giberalla fujikurol adlı mantarın sebep olduğu hastalık incelenirken bulunmuştur. Bu hormon adı altında incelenen 58 tane hormon benzeri yapı bulunmuştur. Etkileri şunlardır:
• Gövde uzamasını sağlama
• Hücre bölünmesi ve floem hücrelerinin farklılaşmasını sağlama
• Tohumu çimlendirme
• Çiçeklenmeyi sağlama
• Çekirdeksiz meyva oluşturma
2-BİTKİ BÜYÜMESİNİ ENGELLEYENLER:
a-ABSİSİK ASİT(ABA): Olgun yaprak hücrelerinde
üretilir. Çevreden gelen etkilere tepki oluşturduğu için stres hormonu adı da verilir. Etkileri şunlardır:
• Uzun süren susuzluk zamanı stomaları kapatır ve terlemeyi azaltır.
• Hücre bölünmesini durdurur.
• Tohumun çimlenmesini engeller.
• Tomurcuk kını oluşturarak bitkiyi kurumaktan korur.
b-ETİLEN:Kimyasal yapı bakımından en basit bitkisel hormondur. Diğer hormonlar sıvı olduğu halde etilen gaz fazdadır. Bu yüzden sadece üretildiği bitkiyi değil diğer bitkileri de etkiler. Etkileri şunlardır:
• Oksin hormonu miktarı arttığı zaman daha fazla üretilmesini engeller. Büyümeyi durdurur.
• Meyva olgunlaşmasını sağlar.
• Meyvada bulunan nişasta ve asitlerin şekere dönüşmesini sağlar.
• Hücre duvarındaki pektin maddesini yıkarak meyvanın yumuşamasına sebep olur.

İNSANDA ENDOKRİN BEZLER VE HORMONLAR
İnsanlarda endokrin sistemi oluşturan belli başlı endokrin bez

Güncel Aranan Ödevler

telem, c 1020 çeliği, özel ad, güzel ahlak, muhasebe staj, otuzbeş yaş, elekrik, geviş getirmeyen memeliler, siper, 6 ıncı sınıf türkçe, haşiv, çirmen, kara kuru, tutulmak, geleneksel meslekler, kesirlerle çıkarma işlemi ve özellikleri, tezekkür, 23 nisan ı neden kutlarız, müphemiyet, kayseri şivesi, garibname, alternatıf akım, kendini arayan adamın özeti, cıva gibi, davranış bilimleri, kucak, isyancı, son osmanlı padişahı kimdir, eskişehir, içirmek, hayvan resımlerı, küs, demokratikleşme, görevsel, kant ın ahlak anlayışı, sermek, misyon vizyon, selenoid, gandhi, avare olmak, beton sınıfı c20, muskacılık, tartışmacı, araba motoru, alıcı kuş, tahayyül, mantıkut tayr, aktif pasif hesaplar, 11. sayfa, sağlamlık, bilim ve teknoloji nedir, abdülhamit dönemi, the edge, nükleer enerjinin yararları ve zararları, okul devamsızlıkları, putperest, koç, çöp kovası, dastar, lazer tekniği, dış ticarette pazarlama stratejileri, filum, metalürji, çicek resmi anlamı, mentollü, ingilizce zümre, askıda katı madde, sungur, hormon eldesi, menkul, münazara örnekleri, muhasebe işlemleri, ip atlamak, seçilme, ses kartı, duygu, iş doyumu, su döngüsü, fıchte, yardım tekerlemeler, basit makinaların kullanım alanları, la fontane, bağırsak, meşhur, tükoder, tek hücreliler, idarî, ilk önce, çarpana dokuma, günlük özellikleri, enflasyon çeşitleri, sülümen, 5. sınıf ingilizce, prehistorya, anket, yavrum, basit makinalar test, 2007 oks, nikris, lojistik kariyer, otluk, iletken metaller, koral, duruşma, kal, tuğla nedir, tv tarihcesi, petrol ürünleri, 12 mart darbesi, anabritanica, tatlılık, toprak resimleri, artı, deneyimsiz, çarpma ve bölme işlemleri, şirpençe, rıfat ılgaz-kitapları, su tasarrufu yolları, askerlik yapmanın önemi, edebiyatta tiyatro, boş söz, orkinos, masallar, gerilimsiz, türkiyede dolaylı vergiler, batı trakya, digital saat, öss 2006 sınavı, gönye yapımı, büük selçuklu devleti, mevsimli, taş toprak, gönlü gani, iskân, oyma teknikleri, walkabout, kığı, futbolda şiddet, dunyamız, içimizdeki biz, iyodometri, dilekce nasıl yazılır, kekelemek, ikraz etmek, menteşe beyliği, demir ökçe, gözlemeci, kimyasal olayların çevreye etkileri, sosyal dayanışma ve yardımlaşma, kar yağmak, şahika, milli parklar, yönlü açılar, değmek, eşraf, nabi tuhfet-ül harameyn, itfaiye elbise, teşekkür, çıkrık, napier, internet explorer, açıcı, çıkrıklar, yeni orta asya, biyolojı, dilin oluşumu, gemi neden, hafif beton, mutabakat, fason, düzeysiz, ghiberti, sofistik, tirsi, yönetim bilimine genel bakış, elimi tut yeter, dericilik, bilgisayar kurulumu, gönül eri, sperma ana hücresi, çaplı, doğa sporları, gonyo metre, demir ağacı, maddelerin esnekliği, pansiyoner, taktırma, deve tüyü, scara, akdenız hayvan turlerı, bio medikal, curriculum management, avlanmak, karışılma, bitkiler nasıl büyür, 1. süleyman lider özellikleri, dirlik, türk medeni kanunu, asetik,