ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› UÇAKLAR NASIL UÇAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     7 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 9291 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Uçaklar Nasıl Uçarlar?

Uçakların uçmasını, havada tutunmasını, ilerlemesini sağlayan unsurlar vardır. Bunlar gerçekleşmezse uçaklar uçamazlar.
Bunlar;
- Lift (Kaldırma kuvveti)
- Center of Gravity& Weight. (Ağırlık merkezi &Ağırlık)
- Drag (Geri sürükleme)
- Thrust (İtme).
Bu kuvvetler biribirini tamamlayarak uçakların uçmasını sağlar. Örneğin; kanatlar havada tutunmayı, motorlar ileri geri hareket etmeyi sağlar. Uçakların uçması Bernoulli prensibine dayanır. Bir akışkanın, (bu gaz veya sıvı olabilir) hızı arttıkça basıncı düşer. Bu ilkeden yola çıkarak, uygun kanat yapısını da buna ilave edersek, hava akımını kaldırma kuvvetine çevirmiş oluruz. Ancak bu kaldırmanın olabilmesi için de hava akımını ve itmeyi sağlayacak motora ihtiyaç vardır. Bunların yanısıra aerodynamic bir yapıya, kumanda yüzeylerine ve iniş takımlarına da ihtiyaç vardır.
Şimdi gelelim kaldırma kuvvetine (lift): Bir uçakta kanat yapısını inceleyecek olursak, su damlasını andıran bir yapısı olduğunu görürüz. Ancak, kanat üst yapısı daha kavisli, alt yapısı ise üste nazaran daha düzdür. Bu da bir basınç farklılığı yaratır. Kanadın üstünde daha düşük bir basınç, alt yüzeyinde ise daha fazla bir basınç oluşur ki, bu da, kaldırma kuvveti sağlar.
Şöyle ki; kanat yüzeyinin önüne çarpan hava akımı, kanadın üst yüzeyi daha kavisli olduğu için, hızlı bir şekilde, alt yüzey ise daha düz olduğu için, üste göre yavaş hareket eder. Bu da yüksek bir basınç oluşumuna neden olur ve bir kaldırma kuvveti meydana gelir.
Fakat bir uçağın kanadında oluşan bu kaldırma kuvvetinde uçağı havada tutabilmesi için de, uçak havalanma esnasında iken kaldırma kuvvetinin uçağın ağırlığından fazla olması, düz uçuşta ise eşit olması gerekir.
Kanat yapıları uçakların hızına göre değişir. Örneğin; düşük süratli uçaklarda kanat kısmı daha kavisli ve büyüktür. Çünkü kavis arttıkça drag (geri sürükleme) artar. Onun içindir ki yüksek süratli uçaklarda drag’ı önlemek ve hızı azaltmamak için, kanat üst yapısının kavisi daha azdır. Bu yüzden özellikle savaş uçaklarında kanattaki kavisler ve kalınlıkları daha azdır...
Onun içindir ki sürate ve amaca uygun olarak her uçak için ayrı özellikte kanat yapıları geliştirilmektedir.
KAYNAK:www.uted.org/dergi/2002/haziran/haziran_2.htm

UÇMAK yada UÇMAMAK
Bir uçak nasıl uçar ? Sanılanın aksine bir uçağı havada tutan parçası motor değil kanadıdır.Motor sadece öndeki havayı alır ve arkaya doğru iter.Bu bir itme gücü (thrust) sağlar.Bu güç sayesinde uçak ileri doğru hareket eder.Uçak ileri doğru hareket ederken kanadının kesit (Airfoil) yapısından dolayı kanadın alt yüzeyinde yukarı doğru bir kaldırma kuvveti (Lift) doğar.Bu aradada hava , içinde ileri doğru hareket eden uçağa karşı bir direnç (drag) gösterir.Uçağın sürati arttıkça kanadın kaldırma kuvveti artar.Bukaldırma kuvveti yerçekimi (Gravity) ve hava direncinin (Drag) toplamından fazla olduğunda uçak yerden havalanır.Kısacası uçak uçmaya başlar.
UÇAĞIN PERFORMANSINA ve GÖRÜNÜŞÜNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER
Kanat yerleşim yeri (Wing Location) : Kanat yeri bir uçağın görünüşüne ve uçuş karekteristiğine etki eden önemli faktörlerden birisidir.Genel olarak iki tür kanat yerleşim yeri vardır.Biri uçağın üst tarafı (High Wing),diğeri uçağın alt tarafıdır.(Low Wing)Bazı modellerde kanat gövdenin tam ortasındada olabilir.Üstten kanatlı modellerde uçağın ağırlığı kanadın altında asılı bulunmaktadır.Bu yüzden havada uçarken daha dengelidir.Dengeli ve kontrolü kolay olduğundan,eğitim modelleri ve yeni başlayanlar için çok uygundur.Alttan kanatlı bir model ise bunun tam tersidir. Ağırlık uçağın kanadının üzerindedir.Bu yüzden havada daha dengesiz uçmaktadır. Yeni başlayanlar için uygun değildir.Ancak ileri seviyedeki pilotlar için özellikle akrobasi için uygundur.
Kanat kesidi (Airfoil) :Kanat ucundan bakınca, kanadı önden arkaya doğru kestiğinizde ortaya çıkan alan kanat kesitidir.(airfoil)Çok küçük görünmesine rağmen uçağın uçuş kalitesine etki eden ana faktörlerdendir.Yüzlerce şekilde olabilir.Ancak genel olarak üç

Güncel Aranan Ödevler

sivi örnekleri, gaz altı, nüfus piramitleri, reenkarnasyon, bernolli denklemi, performans değerlendirme prosedürü, gri dökme demirler, şirden, akım sapması, ayran makinaları, gözü keskin, cep bilgisayarı, konsolidasyon, otozomal resesif, havada bulut, meşbu, hatiplik, egitsel oyun, bolu tanıtım, anket örneği, gül gibi, manyeto optik, takunya, standart penetrasyon deneyi, fizibilite raporu, ruzname, aşısız, mercedes, natır, kaynana, dedi mi, oyuklu, öğrenci şiirleri, psiko motor gelişim, hektometre, beyin temelli öğrenme, atatürk hayatı ingilizce, 1 ton kaç kg, suç, değiştirtme, şarkılar, emrah yılan, yakıt çeşitleri, fizik elektirik, kültür turizmi, fakirleşme, musikişinas, engellenme, oguzhan, başlıca sosyal haklar, dosyalama sistemi, 32 sayılı kanun, tolerans işaretleri, mesnevilerin özellikleri, ilkbahar mevsiminde doğada ki değişim, ana kubbe, payandalı, ege sorunu, beydaba eserlerı, mumyalanma, armürlü dokuma makineleri, hak ve özgürlüklerin yayılması, sebze ve meyve, içilme, görev tanımları, ut yeri, otlukbeli savaşı, geometri kapak, müziğin önemi, şirket nedir, robot, ekli, farklı ülke çocukları, radyo yayıncılığı, suna gibi, gelin almak, işaret, sindirim, çim, pazarlıkçı, nursuz, el sanatları, okkalı, esef etmek, ova nedir, cim, kâğıt, paltolu, sanatoryum, tercüme, esnetmek, stratejik pazarlama, informatik, oyunları seç, c sharp, poşu, ince ince, sükse, anadolu agızları, elinde, türk edebiyatında tiyatro çeşitleri ve tiyatro gelişimi, fransa denizcilik, yalın, oksijen solunum, toplam çarpım sembolü, hayalet süvari, kazanç, tane, ödev nasıl yapılmalı, atatürk ile ilgili sunum, vahiy, soğurmak, edinilmek, kuyu logu, somya, ahşap konak, dönel, bati inaçlar, ter bezi, pekleşme, amenajman, kopuz, halk hikayesi nedir, atatürk ve cocuklar, muasırlaşma, savma, eklemler, radyo yayınları, berbat, doğa ve hayvan sevgisi, revir, havalimanı, sanık, fırtınalı, cocuk ve ataturk, pasif, ölçü birimleri resmi, nope, günlük hayatta fizik, kavuştak, oya gibi, pervasızlık, as as, 4 halife devri, ıstaka, keten lifi, oylanmak, doğadaki azot çevrimi, nasihatçi, kurbağa, eğitsel oyun, esp sistemi, fabrika stajı, dost düşman, ölçüsüz, roma imparatorluğu, pelür, gezi, fen bilgisi dersi elektrik konusu, uluslararası tutundurma, 1959 krizi, sarkıntı, anodik aktivasyon, 1961 anayasasinda cumhurbaskani, hareket ve dinamik, mimar sinan eserleri, 100 temel eser, acı acı, katım, tıraş tası, cinsel ayrımcılık, yüzme kursları, çıkmış öss soruları, kavak yelleri, baht, fasulye yetiştirme, tipleşme, bir tanem, minaraller, dindirmek, öz kardeş, 15 yaşında bir kaptan özet, çözgülü örme, finansal muhasebe, muharrik, görsel sanat, işi bozmak, geleneksel türk edebiyatı, atatürkün katıldığı savaşlar, türkçede mi eki, nakşetme, fiziksel kimya, mutluluğun sonu yok, dehliz, arz talep yönetimi, ihlâs, başı dönmek, çobanlama, invertör,