ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› NASRETTİN HOCA’NIN FIRKRALARI VE TOPLUM HAATINDAKİ ÖNEMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 92397 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Nasrettin Hoca’nın Fırkraları ve Toplum Hayatındaki Önemi

Türk halk bilgesi. Halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.
Nasreddin Hocanın değeri, yaşadığı olaylarla değil, gerek kendisinin, gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam, yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden, bunlarda geçen sözcüklerin açıklanışından anlaşıldığına göre o, belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini, güldürü öğesini, alay ve eğlenme türünü, övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi, yergi, övgü, alaya alma. Gülünç duruma düşürme, kendi kendiyle çelişkiye sürükleme, Şeriatın katılıkları karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. O, bunları söylerken bilgin, bilgisiz, açıkgöz, uysal, vurdumduymaz, utangaç, atak, şaşkın, kurnaz, korkak, atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma, gülmecelerinin egemen öğesidir. Bu öğeler Anadolu insanının, belli olaylar karşısındaki tutumun yansıtan, düşünce ürünlerini oluşturur. Nasreddin Hoca, halkın duygularını yansıtan, bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır. Söyletilen kişi, söyletenin ağzını kullanır, böylece halk Nasreddin Hocanın diliyle kendi sesini duyurur.


Nasreddin Hoca, bütün gülmecelerinde, soyut bir varlık olarak değil, yaşanmış, yaşanan bir olayla, bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar, genellikle, halk arasında geçer. Hoca soyluların, yüksek saray çevresinde bulunanların aralarına ya çok seyrek girer ya da hiç girmez. Sözgelişi onun tanıştığı söylenen Selçuklu sultanlarıyla ilgili gülmecesi yoktur. Timurla ilgili hamam, Timur ve peştemal gülmecesi de, Timurdan çok önce yaşadığı için, sonradan üretilmiştir. Halk beğenisi Hocayı Timur gibi çevresine korku salan bir imparatorun karşısına hamamda çıkarak, kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit türünden bir yergi yaratmıştır. Burada yerilen, dolaylı olarak, kendi toplumun, halkın üstünde gören saray insanlarıdır.

Nasreddin Hoca gülmecelerinde dile gelen, onun kişiliğinde, halkın duygularını yansıtan başka bir özellik de eşeğin yeridir. Hoca eşeğinden ayrı düşünülemez, onun taşıtı, bineği olan eşek gerçekte bir yergi ve alay öğesidir. Anadolu insanının yarattığı gülmece ürünlerinde atın yeri yoktur denilebilir. Eşek, acıya, sıkıntıya, dayağa, açlığa katlanışın en yaygın simgesidir. Soyluların, sarayların çevresinde üretilmiş gülmecelerde eşek bulunmaz, oysa at geniş bir yer tutar. Bu konuda, başka bir çelişki sergilenir, gülmecede güldürücü öğe ile yerici öğe yanyana getirilir. Bunun örneği de kendisinden eşeği isteyen köylüye, eşek evde yok deyince ahırda onun anırmasını duyan köylünün işte eşek ahırda diye diretmesi karşısında, Hocanın eşeğin sözüne mi inanacaksın benimkine mi demesidir.
Onun gülmecelerinde, kaba sofuların ahret le ilgili inançları da önemli bir yer tutar. Fincancı Katırları, Ben Sağlığımda Hep Burdan Geçerdim başlıklı gülmeceler katı bir inanç karşısındaki duyguyu açığa vurur. Toplumda neye önem verildiğini anlatan Ye Kürküm Ye gülmecesi, Hocanın dilinde, halkın tepkisini gösterir.

Nasreddin Hocanın etkisi bütün toplum kesimlerine yayılmış, İncili Çavuş, Bekri Mustafa, Bektaşi gibi çok değişik yörelerin duygularını yansıtan gülmece türlerinin doğmasına olanak sağlamıştır. Bunlardan ilk ikisi saray çevresinin oldukça kaba beğenisini, üçüncüsü de gene halkın Şeriatın katılığına karşı duyduğu tepkiyi dile getirir.

Nasrettin Hoca’nın bir fıkrası söyledir,

Güncel Aranan Ödevler

ülkemizdeki müzik türleri, kimyasal değişme, alabora, elektrik ev dağılım, isci sagligi, azade azade, keloğlan, vakvak, kakışma, okaliptüs, bankalar tarihi, topolojik uzaylar, alt dudak, ötürük, feshetmek, ışın çağı çocukları kitap özeti, nokta nedir, çevre korumacılığı, dilekçe yazımı, 7. sınıf fen bilgisi testi, dünya çocukları, ulaşım araçlarının tarihi gelişimi, atmosfer, şarj, 12 mart, şom ağızlı, sıtma, ne hacet, bağırış, yatalak, purchasing power parity, kalite evi, randıman, ihtiyaç duymak, sindirim çeşitleri, başbakan, atalet, oss sonuclari, tutulmuş, demokratik yönetimler, lamba parlaklığı kontrolü, idrarda üre, iş birlikçi, top çeşitleri, tesisatçı, günümüz cam seramik sanatı, safahat mehmet akif ersoy, alafranga, taydaş, tevhidi tedrisat kanunu, dinmek, süngülü, 87/3, müdür, siddharta, ekran, arz etmek, kayık yaka, makine müh staj, parçalamak, gülümseyiş, yer sakızı, elektrik kumanda ve güç devreleri, protist, mıncıklama, spor ayakkabı, çevre bozulmasının nedenleri, yaş, iletişim ve sunum, sokrates savunma, uzay bilimi, erişkinlik, kara sevda, inşaat staj, apandisit, modern portföy yönetimi, opalin, resimlerin psikolojik etkileri, bilgi yönetimi, taşınmaz, kentlerin sosyo kültürel yapıları, yumuk yumuk, klasik özgeçmiş, incirlik, zeamet, tarih tezleri, müftü, hesabî, alınlık, 1947 paris sozleşmesi, sebepsiz zenginleşme, pictures, kazan dairesi, nizam, ikna olmak, repli, yazıcılar, akas, abaküsü, yavrulama, taşınır, mehmet taşkan, anı yazıları, kekeme, sosyal kampanya nedir, hak ediş, gına, türkiyede tarım, türkü nedir, rüşeym, çocuk romanları, men, 7. sınıf test, kalfalık, amyant, allı pullu, şeker hastalığı, hatırlanmak, suyun kullanım alanları, ısının etkisi, adam saat, kalkınma planlaması, çiçekli bitki, selp, feyiz, menkul değerler, yeşil gece, kolay icatlar, selim dönemi, oldubitti, mutariza, ekosistemin bozulma nedenleri, darbe testi plastik, milletvekili, villa, tanklarda testler, psikolojide yaklaşımlar, fen 6. sınıf günlük plan, toplumsal kulturel ekonomık alanda yapılan yenılıkler, kanuni sultan süleyman, otlatılmak, bogac han, five on a treasure island, dairesel, doğal gerilim, maden kömürü, yazı dili, 5018 sayılı, gösterilen, diyecek, gezegenlerimiz, atatürk hayatı, turk vergi sistemi, isyancılık, inkilap resimleri, teshin merkezi, french revolution, depresyon, büzülme, dudaktan kalbe kitap özeti, havada bulunan gazlar, panel oluşturma, farabi nin mantık çalışmaları, dokular, etnolojik, harflerimiz, azot tayini, adı deliye çıkmak, romans, materyal seçiminde dikkat edilecek, 366, belediyelerde mali özerklik, şiirli, delikliler, coal mining, akıllı ev sistemleri, ışıkta girişim, edebiyatın güzel sanat içindeki yeri,, tadil, ney, ayan, birep aygün, dink, bağlık, neşet etmek, telkin, hareketli fotoğraf çekimi, tulû, monte kristo özeti, üçgen element, hadise, şerefine, gökkuşağının oluşumu, ıhlamur, seçkin, resimde çizgi veya çizgi çeşitleri, yaşlık, bitkilerin yayılma yolları, omlet,