ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› 6. SINIF FEN BİLGİSİ DERS PLANI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 79743 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Dersin adı FEN BİLGİSİ
Sınıf 6
Ünitenin Adı/No CANLININ İÇ YAPISINA YOLCULUK
Konu En küçük olanından en büyük olanına kadar tüm canlıların yapısını oluşturan birim: HÜCRE
1- Bitki hücresinde neler var?
2- Hayvan hücresinde neler var?
Önerilen Süre 40 +40+ 40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar 1- Canlıların temel yapı biriminin ve canlılık olaylarının gerçekleştiği yerin hücre olduğunu fark eder.
2- Mikroskopta soğan zarını gözlemleyerek gözlem sonuçlarını belirtir.
3- Mikroskopta ağız içi epitelini gözlemleyerek gözlem sonuçlarını belirtir.
4- Bitki ve hayvan hücrelerinin şeklini çizerek aralarındaki benzerlik ve ayrılıkları fark eder.
5- Hücrenin yapısını şema üzerinde açıklar.
6- Hücreyi çevreleyen yapıyı (Hüc.zar.) ve işlevlerini açıklar.
7- Sitoplazmayı ve farklı canlılık olaylarının gerçekleştiği sitoplazmadaki yapısal birimleri(organelleri) işlevleri ile tanır.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü Hayvan ve Bitki Hücresi, Hücrenin kısımları(hücre zarı, sitoplazma, çekirdek)
Güvenlik Önlemleri (Varsa) Preparat hazırlanırken kesici aletlerin dikkatli kullanılması ve sterilizasyona dikkat edilmesi.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Anlatım,deney, inceleme, soru- cevap, beyin fırtınası
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
*Öğretmen
*Öğrenci Ders kitabı, Bilim çocuk dergileri, ansiklopediler, şekil ve model, mikroskop,lam, lamel,bisturi , soğan zarı, kan
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
 Dikkati Çekme Canlıların ortak özelliklerinin sıralanması ve temel yapı birimlerinin açıklanması
 Güdüleme Bu dersde canlıların yapı biriminin hücre olduğunu ve yaşamsal faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenecekleri açıklanır.
 Gözden Geçirme Bu dersin sonunda hücrenin önemini daha iyi anlayacaksınız.
 Derse Geçiş Hücre nedir?Yapısal özellikleri nelerdir? Bitki ve hayvan hücresinin özellikleri.
 Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme vb.) Bitki ve hayvan hücresinin mikroskopta incelenerek farklarının belirtilmesi .
 Grupla Öğrenme Etkinlikleri
(Proje, gezi, gözlem vb.) Hücrede hayatsal faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğine dair tartışma,
 Özet Hücre ve yapısının açıklanarak bitki ve hayvan hücresi arasındaki farkların kavratılması.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri 1-Hücre nedir? Yapısını açıklayınız.
2-Hücre zarının yapısını açıklayınız.
3- Sitoplazmada bulunan organelleri ve görevlerini açıklayınız?
4- Yaptığımız deneylerden edindiğimiz sonuçlara dayanarak bitki ve hayvan hücresinin şekillerini çizerek karşılaştırınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar

Semra KÜÇÜKİBRAHİMOĞLU
Fen Bil. Öğrt.

DERS PLANI
BÖLÜM I:
Dersin adı FEN BİLGİSİ
Sınıf 6
Ünitenin Adı/No CANLININ İÇ YAPISINA YOLCULUK
Konu Hücrede yönetici moleküller ve görevleri
Önerilen Süre 40 +40+ 40

BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar 8-Hücrenin canlılık olaylarını yöneten DNA molekülünün kromozomların yapısında bulunduğunu ve kromozomların genelde çekirdek içinde yer aldığını fark eder.
9-DNA molekülünün çeşitli atomlardan oluştuğunu, bunların oluşturduğu moleküllerin çok atomlu büyük moleküller olduğunu (DNA’ nın ayrıntılı yapısına girmeden) belirtir.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü Hücre çekirdeği , Kromozom, DNA
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
*Öğretmen
*Öğrenci Ders kitabı, DNA modeli, Bilim çocuk dergisi, hücre modeli
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
 Dikkati Çekme Bebek nasıl yetişkin haline gelir.
 Güdüleme Bu ders sonunda büyüme ve gelişmenin nas

Güncel Aranan Ödevler

doçentlik, gen mühendisliği, kaan bası, lokanta mimarisi, ingilizce mektup yazma, yaş üzüm, birlik ve beraberlik, şafi, şefaat, salkım küpe, anket nedir, işletme yönetiminde benzetim, arşivlemek, emmek, feodalite nedir, ses düzenlemesi, şarküteri, basketbol hakkında geniş bilgi, kristal kafes şekilleri, ağaçlanma, fahrenhayt, dik yamuk, 55 soruda bilgisayar, hemfikir, bayrak hakkında, 2 bilinmeyenle eşitsizlikler, araba yapımı, kemik nedir, ara konakçı, dedirtmek, çemberin alanı, 35 yaş cahit sıtkı, tecim, haber yazıları, profesyonel yönetici, 16 yıldızın anlamı, biyolojı, ormanlık, fırlatış, türkiyede ekonomik büyüme, fransız heykel sinekli, ünsüz çeşitleri, ödül, yeni baştan, soğuk pres, muşta, türkmenistan, su yolu, istanbulun en gözde tarihi eserleri, eter, sivi örnekleri, muşamba, have to, ayma, kültür ve dil, aklanma, bios nedir, ana deniz, kyoto protokolü, ika, bilisiz, can be, izafet, hidrolik makine, öküz damı, araka, ac/ac, m, plastid, karbonhidrat metabolizması, çürük gaz, talebelik, istanbuldaki tarihi yapıtlar, rep, iskender pala, çiçek açmak (veya vermek), yabancı sermaye ve bankacılık sektörü, dağcıl, atilla ilhan hangi batı, yemen, acul, ışık kirliliği, ayak teri, 2005 oks sonuçları, denizlerdeki enerji, atatürk ilkeleri ingilizce, başbakan kimdir görevi yetkileri, ağırşak, anybody, kaşeksi, içi açılmak, paha biçmek, kaza ve kader, cisim tanım, trafik ve ilkyardım bilgisi, müzik yıllık plan, kaygı, gem almak, türkiyenin ihraç ürünleri nelerdir, pirelenme, yer yatağı, leonar do vinci bilgi, en kısa yol, rafineriler, stop, karlama, modern hikaye, hafta sonu, eğlence programı, cnc örnek çalışma, sipahi, geometri meslek, öğrenilmek, bob ross, sop, sevk olmak, din kültürü, küreselleşme,kültür, 1.dünya savaşı öncesi, basketbol turnike, enine kamalar, cisim, geniş açı, temiz para, mikaşist, istakoz, sağlık işletmelerinde, soyut, irr, yanal düşünme tekniği, dinklenme, 0392, sinirli, diploit, teknoloji, sendikalist, taçsız, ipka, sindirim sistemının amacı, dıs ticaret nedir, söylenme, el birliği, gen aktarımı ve önemi, günümüz romanlari, guanin, kafkas dansları, harmonik fonksiyonlar, faks, diken, çift, küçük kumru, çemberin analitiği, sansüalizm, bilgisayar yazılım staj, dijital uydular, kallavi, inversiyon, ahmet hikmet muftuoglu, 6183, muhasebe kayıtları, japon kültürü, e mail, ac kıyıcı, radyoaktivitenin kullanım alanları, mütebessim, 3. sınıf, besi, 0336, muhasebe soruları, karpit, 19. yüzyılda, deniz yolları, sermaye piyasası kurumu, açık mektup, tartılış, ankara dış ticaret, otelcilik, ataturk ılkelerının amacı, resimlerin psikolojik etkileri, kalın ünlü, titanic, asit yağmurlarının oluşumu, salvo, iplikhane, örtme, 29 ekim cumhuriyet bayramı şiiri, dünya ticaret örgütü, nimetşinas, veri nedir, su borusu, atatürk hayatı, tam maliyet, tutkun, bedensel engellilik, buğday ve ekmek, buzul seli, ağaç tornası, alevli, kakmalı,