ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› 6. SINIF FEN BİLGİSİ DERS PLANI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 79743 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Dersin adı FEN BİLGİSİ
Sınıf 6
Ünitenin Adı/No CANLININ İÇ YAPISINA YOLCULUK
Konu En küçük olanından en büyük olanına kadar tüm canlıların yapısını oluşturan birim: HÜCRE
1- Bitki hücresinde neler var?
2- Hayvan hücresinde neler var?
Önerilen Süre 40 +40+ 40
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar 1- Canlıların temel yapı biriminin ve canlılık olaylarının gerçekleştiği yerin hücre olduğunu fark eder.
2- Mikroskopta soğan zarını gözlemleyerek gözlem sonuçlarını belirtir.
3- Mikroskopta ağız içi epitelini gözlemleyerek gözlem sonuçlarını belirtir.
4- Bitki ve hayvan hücrelerinin şeklini çizerek aralarındaki benzerlik ve ayrılıkları fark eder.
5- Hücrenin yapısını şema üzerinde açıklar.
6- Hücreyi çevreleyen yapıyı (Hüc.zar.) ve işlevlerini açıklar.
7- Sitoplazmayı ve farklı canlılık olaylarının gerçekleştiği sitoplazmadaki yapısal birimleri(organelleri) işlevleri ile tanır.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü Hayvan ve Bitki Hücresi, Hücrenin kısımları(hücre zarı, sitoplazma, çekirdek)
Güvenlik Önlemleri (Varsa) Preparat hazırlanırken kesici aletlerin dikkatli kullanılması ve sterilizasyona dikkat edilmesi.
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Anlatım,deney, inceleme, soru- cevap, beyin fırtınası
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
*Öğretmen
*Öğrenci Ders kitabı, Bilim çocuk dergileri, ansiklopediler, şekil ve model, mikroskop,lam, lamel,bisturi , soğan zarı, kan
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
 Dikkati Çekme Canlıların ortak özelliklerinin sıralanması ve temel yapı birimlerinin açıklanması
 Güdüleme Bu dersde canlıların yapı biriminin hücre olduğunu ve yaşamsal faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenecekleri açıklanır.
 Gözden Geçirme Bu dersin sonunda hücrenin önemini daha iyi anlayacaksınız.
 Derse Geçiş Hücre nedir?Yapısal özellikleri nelerdir? Bitki ve hayvan hücresinin özellikleri.
 Bireysel Öğrenme Etkinlikleri
(Ödev, deney, problem çözme vb.) Bitki ve hayvan hücresinin mikroskopta incelenerek farklarının belirtilmesi .
 Grupla Öğrenme Etkinlikleri
(Proje, gezi, gözlem vb.) Hücrede hayatsal faaliyetlerin nasıl gerçekleştiğine dair tartışma,
 Özet Hücre ve yapısının açıklanarak bitki ve hayvan hücresi arasındaki farkların kavratılması.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
 Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
 Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme
• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri 1-Hücre nedir? Yapısını açıklayınız.
2-Hücre zarının yapısını açıklayınız.
3- Sitoplazmada bulunan organelleri ve görevlerini açıklayınız?
4- Yaptığımız deneylerden edindiğimiz sonuçlara dayanarak bitki ve hayvan hücresinin şekillerini çizerek karşılaştırınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar

Semra KÜÇÜKİBRAHİMOĞLU
Fen Bil. Öğrt.

DERS PLANI
BÖLÜM I:
Dersin adı FEN BİLGİSİ
Sınıf 6
Ünitenin Adı/No CANLININ İÇ YAPISINA YOLCULUK
Konu Hücrede yönetici moleküller ve görevleri
Önerilen Süre 40 +40+ 40

BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları/
Hedef ve Davranışlar 8-Hücrenin canlılık olaylarını yöneten DNA molekülünün kromozomların yapısında bulunduğunu ve kromozomların genelde çekirdek içinde yer aldığını fark eder.
9-DNA molekülünün çeşitli atomlardan oluştuğunu, bunların oluşturduğu moleküllerin çok atomlu büyük moleküller olduğunu (DNA’ nın ayrıntılı yapısına girmeden) belirtir.
Ünite Kavramları ve Sembolleri/
Davranış Örüntüsü Hücre çekirdeği , Kromozom, DNA
Güvenlik Önlemleri (Varsa)
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-
Araç, Gereçler ve Kaynakça
*Öğretmen
*Öğrenci Ders kitabı, DNA modeli, Bilim çocuk dergisi, hücre modeli
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:
 Dikkati Çekme Bebek nasıl yetişkin haline gelir.
 Güdüleme Bu ders sonunda büyüme ve gelişmenin nas

Güncel Aranan Ödevler

fizik yillik plani, bırlesıkler, atom goruntuleri, avrupa konseyi, aşınarak oluşan kayalar, hırdavatçı, amiyane, köyün kamburu, iletişim donanımları, pare pare, ahşap prefabrik, 19 mayıs ilgili yazı, zübük, biraz piyasası, soğuk şekil, devrilmek, dalış, aurora, ab cevre politikasi, otsu, agaç neden dikmeliyiz, türk ekonomisi, anomali, tarih tezleri, eski uygarlıkların kullandığı sayı ve sayı sistemleri, uygulamak, üstel türev, ambargo, aya, bellem, gemlik, tafra, tarih zümre, gemi söyleşi, kaynaşma, dna gen kramozon, espri, bölme işlemi, Hanya, don-volga projesi, kavuştuğumuz hak ve hürriyetler, kare kare, özleştirmek, ağır metaller, epigrafi, incirlik, diplomasi, anaokulu, murat etmek, deminki, dağ aslanı, yağmur demirer, fodul, aldırış, finansal liberalizasyon, içi dar, maket yapım teknikleri, tedavül, gübrelemek, conflict resolution, jersey, heykel nedir, 1919 1923, maliye matematigi, tıkamak, tutturmak, split klima montajı, gusül, 60 sonrası sanat, milim, karabina, muhasara, hapşırık, ilk tiyatro, emprezaryo, kemik yıkımı, das versprechen, chemical secret, microsoft, oryantal, müteyakkız, dirayet, maddenin ayırt edici özellikleri, eristik, metre kup nasil hesaplanir, hikaye tahlili, glikozüri, dökme celik, 1500, yalıtımlar, mühür mumu, illerin efsaneleri, gıy gıy, ı supposed, sap gibi, öklid pisagor, cirit atma, alan hesabı, taşıma sistemi, kara kış, kayıp, fuga, fair play, ihracatı geliştirme merkezi, güğüm, değişim, neden sonuç ilişkisi, japon, ismi geçmek, türkiyede iklim, salam, reklamın kötü ürüne etkileri, aksak, iyelik eklerinde örnek ver, yahya kemal beyatlı, 06 ayt 05, akım yoğunluğu, telve, tasmanya boğazı, 4 zamanlı benzinli motorların çalışma prensibi, isyanlar, ödeniş, elektrik nasıl oluşur, alnının akı ile, 13 türk edebiyatı, hacı arif bey, süsleniş, sıgmund freud, iş kazası raporu, ey vatan kitap özeti, moleküllerin özellikleri, cumhurbaşkanının yetkileri, saralı, orman toprak, yerleşim yeri seçiminde etkili faktörler, ingilizce iş mektubu, turkish identity, ödevli, semantik, bulaşıcı hastalıklar, seçkincilik, hinduizm dini, andre gorz, ekonomik kalkınma nedir, agridagi efsanesi, milli, manzum hikaye, gürbüz, 2 bilinmeyenli denklemler ile ilgili örnekler, sihirli, kuranda cennet, yarı kübik, elektronik aletlerin güçleri, zıt kaslar, fabrika stajı, atatürkün yaptıkları, magmatik kayaçlar, iktisap, pars, okul öncesi öğretmenliği uygulama dosyası, hidrokarbon artığı, saat cebi, maden işletme yöntemleri, ana sınıfı, iş tanımlama, olmadık, ağır gelmek, cansız etmenler, kredi derecelendirme, göcek, tefe, siyasi haklar, bayrak nedir, hegel aklın, ilk para, ahir zaman, kademelenme, rasyonel fonksiyonlar, edebi örnekler,, tıp sözlügü, ansys, kadınca, mültefit, basit faiz, asal sayılar ile ilgili sorular, 1950 türkiye, benjamin bloom, karmak, tekne, teleman, sesin yayılması, gliserin, dolmuş uçak, 3. sınıf testler, açılım, enerji plastik, top arabası, şekilli, 1. sınıf test,