ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› İBN-İ SİNA’NIN HAYATI VE ÇALIŞMALARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 77741 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İBN-İ SİNA’nın HAYATI ve ÇALIŞMALARI

Ailesi Belhten gelerek Buharaya yerleşmişti. İbni Sinâ, babası Abdullah, maliyeye ait bir görevle Afşandayken orada doğdu. Olağanüstü bir zekâ sahibi olduğu için daha 10 yaşındayken Kur‘an-ı Kerimi ezberledi. 18 yaşında çağının bütün ilimlerini öğrendi. 57 yaşındayken Hemedanda öldüğü zaman 150den fazla eser bıraktı. Eserleri Latince’ye ve Almanca’ya çevrilmiş, tıp, kimya ve felsefe alanında Avrupa’ya ışık vermiştir. Onu Latinler “Avicenna” adıyla anarlar ve eski Yunan bilgi ve felsefesinin aktarıcısı olarak görürler.

İbni Sinâ, daha çocukluğunda, çevresini hayrete düşüren bir zekâ ve hafıza örneği göstermiştir. Küçük yaşta çağının bütün, ilimlerini öğrenmişti. Gündüz ve gece okumakla vakit geçirir, mum ışığında saatlerce, çoğu zaman sabahlara kadar çalışırdı. Pek az uyurdu.

Buhara Emiri Nuh İbni Mansur’u ağır bir hastalıktan kurtardı ve bu yüzden de Samanoğulları sarayının kütüphanesinde çalışma iznini aldı. Bu sayede pek çok eseri elinin altında bulduğu için vaktini kitap okumak ve yazmakla geçirdi. Hükümdar öldüğü zaman o, henüz yirmi yaşındaydı ve Buhârâdan ayrılarak Harzeme gitti: EI-Bîrûni gibi büyük bir şöhret ve değerin, onun çalışkanlığına, bilgisine değer vermesi, kendisini yanına kabul etmesi, beraber çalışması, hakkında kıskançlığa yol açtı. Bu yüzden takibata bile uğradı. Harzemde barınamayarak yeniden yollara düştü. Şehirden şehre dolaşarak nihayet Hemedana kadar geldi ve orada kalmaya karar verdi.

İbni Sînâ, çoğu fizik, astronomi ve felsefeyle ilgili olarak 150 civarında eser yazmıştı. Farsça olan birkaçı dışında bunların hepsi Arapçadır. Çünkü o devirde ilim eserlerini Arap diliyle yazmak âdetti. Arapçaya bu bakımdan değer verilirdi. Bilhassa tıp ilmine dair araştırmaları son derece orijinal ve doğrudur. Bu yüzden doğu ve batı hekimliğine kelimenin tam anlamıyla, 600 yıl, hükmetmiştir.

Eserleri Batı dillerine Latince yoluyla çevrilerek Avicenna diye şöhrete ulaşan İbni Sinâ, yanlış olarak bir süre Avrupada İranlı hekim ve filozof olarak tanınmıştır. Bunun da sebebi, eserlerini Türkçe yazmamış olmasındandır... Bununla beraber, batılılar da kendisini Hâkim-i Tıb, yani hekimlerin piri ve hükümdarı olarak kabul etmişlerdir. 16 yaşındayken pratik hekimliğe başlayan İbni Sinâ, resmî saray doktorluğu da yapmıştır.

Matematik, astronomi, geometri alanlarında geniş araştırmaları vardır. İbni Sînâ, tıp araştırmaları yaparken bazı hastalıkların bulaşmasında göze görünmeyen birtakım yaratıkların etkisi olduğunu, yani mikropların varlığını sezmiş ve bu bilinmeyen mahluklardan eserlerinde sık sık bahsetmiştir. Mikroskobun henüz bilinmediği bir devirde böyle bir yargıya varmak çok ilginçtir.

Şifa adlı eseri bir felsefe ansiklopedisidir. Diğer eserlerine gelince bunlar arasında en tanınmış olanlarından: el-Kanun fi’t-Tıb isimli kitabı tamamen bir tıp ansiklopedisidir. Necât ve İşârât adlı kitapları ve Aristo’nun felsefesini anlatan yirmi ciltlik Kitâbü’l-İnsâf’ı başta gelen eserlerindendir.İbni Sina kimya alanında da çalıştı ve önemli keşiflerde bulundu. Bu hususta Berthelet, kimya ilminin bugünkü hale gelmesinde İbni Sina’nın büyük yardımı olduğunu söyler.Bu çalışmaları ve etkileriyle İbni Sina Doğu ve Batı kültürünü geliştiren büyük bilginlerden biri oldu. Bütün bunlardan başka İbni Sina çok güzel şiirler yazdı. Hatta Türkçe olarak yazmış olduğu şiirler de vardır.

İbni Sina, 1037 tarihinde Hemedan’da mide hastalığından öldü. İbn-i Sina’nın asıl büyüklüğü doktorluğundadır. Şifâ adındaki 18 ciltlik ansiklopedisi, ismine rağmen tıptan çok matematik, fizik, metafizik, teoloji, ekonomi, siyaset ve musiki konularını içine alır. Onun tıp şaheseri, kısaca Kanûn diye bilinen el-Kanûn Fi’t-Tıb adlı büyük kitabıdır. Eser, fizyoloji, hıfzıssıhha, tedavi ve farmakoloji bahislerine ayrılmıştır. Konular dikkatle incelendiğinde İbn-i Sina’nın bugünkü tıp için bile geçerli olan pek çok ileri görüşleri bulunduğunu; mesela mikroskop olmadığı halde, hastalıkların ‘mikrop’ mefhumuna benzer yaratı

Güncel Aranan Ödevler

ibrikçi, ayıklanmak, iş akış şeması, akordion, durdurulma, sıvaştırma, milletvekilleri ve görevleri, aç gözlülük, fasılasız, rustaî, akdeniz bölgesinde yetişen bitki sebze ve meyveler, tehir etmek, milletvekili neler yapar, edebi metin ile bilimsel metin arasindaki fark, atatürkün ingilizce hayatı, tabaklama, turşuculuk, sanki, 0 bulan adam, temevvüç, kanama, idaresiz, çağdaş uygarlık, halk sağlığı, sonbahar mevsımı hakkında, gizleniş, jel, meclis insan hakları, mavi şist, kompozit malzemeler, araza, roma tarihi, düşkün, uyruk, etkili takım çalışması, eğitim ve kültürel alanda inkılap, deri kimyası, aş erme, ören, pazıbent, klasik eğitim teknolojileri, psikolog, ekosistemde köpek, geçmişten günümüze araçların gelişimi, ilginç buluş, kara yüzlü, mehmet rauf eylül roman özeti, anımsamak, telis, boyca, teşmil, katlanış, mikroskopik, ekolojik sistemin özellikleri, süliet, çocuk kitaplarının özellikleri, mimari detay, parazit bitkiler, bilgisayar destekli üretim, akrostiş, tip, elektrik enerjisinin nakli, tahliye, mikro organizma, iskelet sistemi kemikleri, gps control, aba gibi, gümeç, süsleme, mühendislik, liderler, kakmalı, paralık, tifdruk, hassas olcme, ayaklık, iletişim masteri, mali saydamlık, elazığ, 1500, yaylı çalgılar, izletmek, dershaneler, kalem sairi, persuasion, fehva, parma manastırı, denetici, geçmez akçe, özel öğretim metodları, şark meselesi, karboksil, ilzam etmek, visual basic.net, gazlarda genleşme, elektronik, yer cekimi, sıkışma, sosyal bilgiler sınav soruları, tender, cumhuriyet zamanı müzik, opak maddeler, basit icat, münferit, istanbul conquest, kuantum hall olayı, mezraa, isletme stajı, wilson prensipleri, Yunanca, sosyal bir sistem olarak toplum, gevşemek, muhammen, devleştirme, mektup türü, eğitimcilik, hant hant, bohr atom modeli, nefeslik, osmiyum, insan nüfusu, msn al, eski uygarlıklarda sayı sistemi, iç odun, dikişsiz, onuncu yıl marşı, ön türeme, aksata, mubayaacı, tecezzi, cumhuriyet yenilikleri, maddenin ayırt edici özellikleri, kitap nedir, eski yunan siteleri, eğitim bilimleri, eğitim makaleleri, osi layer, kin, toplumsal alanda yapilan inkilaplar, 35 yaş şiiri, nerede ise, 19. yy da mısır, projektör, septisemi, ithalat mevzuatı, edebiyat, heidelberg, fiil çekim ekleri, su nedir, cam nasıl yapılır, yatalak, acılaşma, ortadoğu ekonomik işbirliği, ege, gücün formulü nedir, fizik esneklik, çeltik, parayi kim bulmustur, yapay protein üretimi, hileli, gençliğe hitabe anlam, able to, soğanlı, asayiş .com, liberal demokrat partı, 5018, düğümleme, ölçmek, tasarlama, serv, dik silindir ve özellikleri, kurum nedir, sakatlamak, kaime, kav, temel özgürlükler ve çeşitleri, atmosver, 20.yy osmanlı, psikonevroz, elektronik devre, basit makara, 1m3, transmisyon, hacimle ilgili problemler, entomoloji, rodyum, gümrük kapıları, acımasız, şecaat, halûk, insan haklarıyla ilgili belgeler, kanban, sıkma, renklilik, basketbol saha ölçüleri, gördürmek, ebet, orman evi, besi performans,