ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› İBN-İ SİNA’NIN HAYATI VE ÇALIŞMALARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 77741 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İBN-İ SİNA’nın HAYATI ve ÇALIŞMALARI

Ailesi Belhten gelerek Buharaya yerleşmişti. İbni Sinâ, babası Abdullah, maliyeye ait bir görevle Afşandayken orada doğdu. Olağanüstü bir zekâ sahibi olduğu için daha 10 yaşındayken Kur‘an-ı Kerimi ezberledi. 18 yaşında çağının bütün ilimlerini öğrendi. 57 yaşındayken Hemedanda öldüğü zaman 150den fazla eser bıraktı. Eserleri Latince’ye ve Almanca’ya çevrilmiş, tıp, kimya ve felsefe alanında Avrupa’ya ışık vermiştir. Onu Latinler “Avicenna” adıyla anarlar ve eski Yunan bilgi ve felsefesinin aktarıcısı olarak görürler.

İbni Sinâ, daha çocukluğunda, çevresini hayrete düşüren bir zekâ ve hafıza örneği göstermiştir. Küçük yaşta çağının bütün, ilimlerini öğrenmişti. Gündüz ve gece okumakla vakit geçirir, mum ışığında saatlerce, çoğu zaman sabahlara kadar çalışırdı. Pek az uyurdu.

Buhara Emiri Nuh İbni Mansur’u ağır bir hastalıktan kurtardı ve bu yüzden de Samanoğulları sarayının kütüphanesinde çalışma iznini aldı. Bu sayede pek çok eseri elinin altında bulduğu için vaktini kitap okumak ve yazmakla geçirdi. Hükümdar öldüğü zaman o, henüz yirmi yaşındaydı ve Buhârâdan ayrılarak Harzeme gitti: EI-Bîrûni gibi büyük bir şöhret ve değerin, onun çalışkanlığına, bilgisine değer vermesi, kendisini yanına kabul etmesi, beraber çalışması, hakkında kıskançlığa yol açtı. Bu yüzden takibata bile uğradı. Harzemde barınamayarak yeniden yollara düştü. Şehirden şehre dolaşarak nihayet Hemedana kadar geldi ve orada kalmaya karar verdi.

İbni Sînâ, çoğu fizik, astronomi ve felsefeyle ilgili olarak 150 civarında eser yazmıştı. Farsça olan birkaçı dışında bunların hepsi Arapçadır. Çünkü o devirde ilim eserlerini Arap diliyle yazmak âdetti. Arapçaya bu bakımdan değer verilirdi. Bilhassa tıp ilmine dair araştırmaları son derece orijinal ve doğrudur. Bu yüzden doğu ve batı hekimliğine kelimenin tam anlamıyla, 600 yıl, hükmetmiştir.

Eserleri Batı dillerine Latince yoluyla çevrilerek Avicenna diye şöhrete ulaşan İbni Sinâ, yanlış olarak bir süre Avrupada İranlı hekim ve filozof olarak tanınmıştır. Bunun da sebebi, eserlerini Türkçe yazmamış olmasındandır... Bununla beraber, batılılar da kendisini Hâkim-i Tıb, yani hekimlerin piri ve hükümdarı olarak kabul etmişlerdir. 16 yaşındayken pratik hekimliğe başlayan İbni Sinâ, resmî saray doktorluğu da yapmıştır.

Matematik, astronomi, geometri alanlarında geniş araştırmaları vardır. İbni Sînâ, tıp araştırmaları yaparken bazı hastalıkların bulaşmasında göze görünmeyen birtakım yaratıkların etkisi olduğunu, yani mikropların varlığını sezmiş ve bu bilinmeyen mahluklardan eserlerinde sık sık bahsetmiştir. Mikroskobun henüz bilinmediği bir devirde böyle bir yargıya varmak çok ilginçtir.

Şifa adlı eseri bir felsefe ansiklopedisidir. Diğer eserlerine gelince bunlar arasında en tanınmış olanlarından: el-Kanun fi’t-Tıb isimli kitabı tamamen bir tıp ansiklopedisidir. Necât ve İşârât adlı kitapları ve Aristo’nun felsefesini anlatan yirmi ciltlik Kitâbü’l-İnsâf’ı başta gelen eserlerindendir.İbni Sina kimya alanında da çalıştı ve önemli keşiflerde bulundu. Bu hususta Berthelet, kimya ilminin bugünkü hale gelmesinde İbni Sina’nın büyük yardımı olduğunu söyler.Bu çalışmaları ve etkileriyle İbni Sina Doğu ve Batı kültürünü geliştiren büyük bilginlerden biri oldu. Bütün bunlardan başka İbni Sina çok güzel şiirler yazdı. Hatta Türkçe olarak yazmış olduğu şiirler de vardır.

İbni Sina, 1037 tarihinde Hemedan’da mide hastalığından öldü. İbn-i Sina’nın asıl büyüklüğü doktorluğundadır. Şifâ adındaki 18 ciltlik ansiklopedisi, ismine rağmen tıptan çok matematik, fizik, metafizik, teoloji, ekonomi, siyaset ve musiki konularını içine alır. Onun tıp şaheseri, kısaca Kanûn diye bilinen el-Kanûn Fi’t-Tıb adlı büyük kitabıdır. Eser, fizyoloji, hıfzıssıhha, tedavi ve farmakoloji bahislerine ayrılmıştır. Konular dikkatle incelendiğinde İbn-i Sina’nın bugünkü tıp için bile geçerli olan pek çok ileri görüşleri bulunduğunu; mesela mikroskop olmadığı halde, hastalıkların ‘mikrop’ mefhumuna benzer yaratı

Güncel Aranan Ödevler

petrokimya, kristal denizaltı, istavrit, işlem soru, milletvekilleri nasıl seçilir, kavalalı, ankara jeolojisi, bozlak, 15. yy, araştırma önerisi, mevlevi, örgüt sorunları, atmosfer kirliliği, halef selef, radansa, Rus, en iyisi, ittihat ve terakki ile chp, gayret, duyum, bilgisayar mühendisliği staj raporu, yergi, atatürk ve insan haklarına, karagözcü, 10 parmak, azımsama, etken ve edilgen, karamuk, kalp olmak, geometrik dizi, çıldırtma, mevdu, kül etmek, mercek, kabuklanma, eklenti, bulanık, mahkemeler ve görevleri, mukallit, organizason stajı, peyami safanın kitapları, ikinci staj, islamın şartları, Asurca, matematiğin kullanım alanları, have to has to, mukaddesat, kurban, fark atmak, iletişim yöntemleri, asur devleti, alk, ara kapı, amc, enlem ve boylamın etkileri, göcek koyları, yer çamı, edebıyat tezkiresi, şemsi efendi, asit yağmurlarının etkileri, yaslama, magmatik kayaçlar, milli egemenlik nedir, olmamış, tanımlama tarayıcısı, eşeye bağlı kalıtsal hastalıklar, 29 ekim kompozisyonu, kapitülasyon, robenson, yatıp kalkıp, hırvatistan, iki dirhem bir çekirdek, ahmet haşim, tuzun oluşumu, dogal anitlar, bilgisayar türkçeye çevirme, cebirsel, bilimsel araştırmanın faydaları, hazır olma, yaban özet, kota, mineral çeşitleri, organizatör, fosiller ve yararları, atatürkün önderliğinde ölçü birimleri, özet hikaye, fen bilgisi, gaf, cahit sıtkı, öss tarih notları, kalpsiz, kristal alan, gemi söyleşi, fen bilgisi öğretimi, mıknatıs çeşitleri, basit makamlar, ekosistem dönüşüm, taşma, lise 3, mimar sinanin eserleri, filozoflar, mirat, tatil olmak, sac sekillendirme, özdek, kalem, kuvars, gerdanlık, güvenlik işi, izometrik, topografi, mantar çeşitleri, empati nasıl geliştirilebilir, hastane yapıları, refah, alışkan, güneş paneli, çalışma ilişkileri, ödenmez, ustalaşmak, kpss puanları, afetzede, ayrımsal damıtma, alternatif enerji kaynakları, gerunds, ayırıcılar, asya kandil, 10. sınıf yıllık plan, okul deneyimi 1, sayın, cumhuriyet sonrası yenilikler, ilkögretim haftası şiirleri, erselik, hizmet pazarlama, eşya, çağatay, realizm, sefiller kitap özeti, iksir, dünyadaki adalar, istikamet, tutunma, gut, iç tümce, bir çırpıda, arama emri, kuvay-i milliye, siroko, teslimiyet, klor, eko sistemler, göl olmak, ağrıdağı efsanesi, benzetilme, kavgam, sementasyon, kapital, şükretme, dürüst oyun, kızılötesi, arastırma, başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri, biyoteknolojideki yenilikler, çocuksuluk, seçkinleşme, poetika, müşahede, evcil ve yabani hayvanlar, gökçek, kesik silindir hacmi, cross match, yetersiz öğrenciler, ala tavlı, denetleme, hazırcılık, heterojen, görüştürme, ödenti, imge, mitakondri, demokratik yönetim birimleri, araziye uymak, kaynak yapma teknikleri, su stajı, liyakatli, aruz ölçüleri, ıf clauses, kooparatif, deoksi, pastacı, besi performans, atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler, saç örgüsü, yeni zelandalı yazarlar, tahir ile zühre, izomer, kubur, 9.sınıf mantık konusu, bozkır nedir,