ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› ANKARA SAVAŞI VE FETRET DEVRİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 73352 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Ankara Savaşı ve Fetret Devri

Yıldırım Bâyezid, Fırat boylarına kadar topraklarını genişlettiği sırada, Timur da İran, Azerbaycan ve Irakı ele geçirmişti. Bazı Anadolu beyleri Timura sığınırken, ülkeleri istilâ edilen Celayirli Ahmet ve Karakoyunlu Kara Yusuf da Yıldırım Bâyezidin yanına kaçmıştı. Böylece her iki devlet biribirine sınır komşusu olmuş, ancak bu durum iki hükümdarın da Türk dünyasının liderliğine oynamaları sebebiyle olumsuz neticeler doğurmuştur. Timur, Osmanlılara sığınan Celayirli Ahmet ve Kara Yusufun iade edilmemesini bahane edip Sivası kuşatmış ve kendisine teslim edilmesine rağmen şehiri tahrip etmişti(1400). Bu olaydan sonra da her iki hükümdar arasında mektuplaşmalar devam etti. Fakat Timurun, Anadolu beyliklerine topraklarının geri verilmesi ve bazı şehirlerin kendine bırakılması gibi talepleri Yıldırım tarafından reddedildi. Dolayısıyla iki fatih için savaş artık kaçınılmaz hâle gelmişti. 160 binlik Timurun ordusunu, 70 bin kişiyle Çubuk Ovasında karşılayan Yıldırım Bâyezid, savaşın başlarında üstünlüğü ele geçirdi. Ancak Timurun safında eski beylerini gören bazı askerlerin saf değiştirmesi ve Kara Tatarların Osmanlı ordusunun arkasını çevirmesi savaşın talihini değiştirdi. Bir avuç askerle direnmeye çalışan Yıldırım Bâyezid sonunda esir edildi (26 Temmuz 1402). Ankara Savaşını kazanan Timur, Anadolu beyliklerini tekrar ihya etti ve böylece Anadolu Türk birliği parçalandı. Balkanlardaki Türk ilerleyişi durduğu gibi bir kısım topraklar da elden çıktı. Yıldırımın oğulları arasındaki taht mücadeleleri Osmanlı devletinin Fetret Devri boyunca 12 yıl müddetle devam etti. Şayet bu savaş gerçekleşmemiş olsaydı, hiçbir direnme gücü kalmayan İstanbul büyük bir ihtimalle Yıldırım Bâyezid zamanında Türklerin eline geçecekti. Dolayısıyla Ankara Savaşı Osmanlıları en az 50 yıl geriye götürmüştür.Esir düşen Yıldırım Bâyezid, yedi ay boyunca Timurun yanında şehir şehir dolaştırıldıktan sonra üzüntüsünden ecele yenik düştü. Osmanlı şehzadeleri tahtın sahibi olabilmek için kıyasıya birbirleriyle mücadele etmeye başladılar. Bu mücadele Çelebi Mehmetin tek başına devlet idaresine hâkim oluşuna kadar devam etti (1413).
Çelebi Mehmet kardeşleri Süleyman, İsa ve Musa Çelebiyi bertaraf ettikten sonra Anadolu Türk birliğini yeniden tesis etmek için çaba sarf etti. Güçlenen Karamaoğullarının nüfuzunu kırdı, Karamanoğlu Mehmet Beyin eline geçen Osmanlı topraklarını geri aldı. Candaroğulları beyliğinden Çankırıyı ve ardından Canik (Samsun) bölgesini yeniden Osmanlı ülkesine kattı. Fakat Şehzade Mustafa ve Simavna Kadısı oğlu Şeyh Bedreddinin isyanları ülkeyi karıştırmaktaydı.(1419) Şehzade Murat Rumeli ve Manisada ortaya çıkan bu isyanı bastırdı, Şeyh Bedreddin ve adamları yakalanarak idam edildi. Timurun beraberinde götürdüğü Mustafa Çelebi de Anadoluya döndüğünde tahtta hak iddia etmişti. Şehzade Mustafanın Selânikte başlattığı isyan bastırıldı. Asi şehzade Bizansa sığınmak zorunda kaldı. Çelebi Mehmet öldüğü zaman Osmanlı ülkesinde sükûnet büyük oranda tesis edilmeye başlanmıştı (1421). Babasının en büyük yardımcısı olan şehzade Murat tahta çıktığı zaman Bizans tarafından karşısına çıkarılan amcası Mustafa Çelebinin isyanını bir kez daha bastırdı ve Bizansı cezalandırmak için İstanbulu kuşattı(1422). Bu defa küçük kardeşi Şehzade Mustafanın isyan haberini alan II.Murat, kuşatmayı kaldırarak kardeşini cezalandırmak zorunda kaldı.
İsyancıların yanında yer alan Anadolu beyliklerine karşı harekete geçen II.Murat, Candaroğlu İsfendiyar Beyi itaat altına aldı. İzmir Beyi Cüneydi ortadan kaldırıp, İzmir, Aydın ve Menteşe civarını ele geçirdi. Germiyanoğlu Yakub Beyin çocuğu olmadığından, topraklarını Osmanlılara bırakmayı vasiyet etmişti. Onun ölümüyle Germiyan ili de Osmanlılara katılmış oldu(1428). Balkanlarda da durum Osmanlılar lehine düzelmeye başladı. Nitekim Fetret devri sırasında elden çıkan topraklar geri alındığı gibi, 1440a kadar Belgrat hariç bütün Sırp toprakları Osmanlı hâkimiyetine girmişti. Fakat Erdel ve

Güncel Aranan Ödevler

çölleşme, seçkin, zebra, farklı yazılımlar, tadımlık, anafikir nedir, türk edebiyatının kaynakları, sinekoloji, biyolojı, büzgülü, denizler ve okyanusların özellikleri, gezmek, guanin, morfea, demir gibi, sem, münekkit, uzunköprü, devirme, gölgelik, sorumlu vatandaş, burkulmalar, kumral ada mavi tuna, odaklamak, nane ruhu, büyülemek, poca, öğretmenler için materyaller, selefon, teneke, iki yüzlü, şelâle, kargaburnu, edebiyat tarihi nedir, faiz ve iskontolar, efsanenin tanımı, paç, ilen, grapp, özenme, ingilizce kitap özetleri, kimyager, iklim doğa üzerindeki etkileri, 0 neden 1 dir, halit ertuğrul, yılanı öldürseler, tahviller, haseki, magmatik, kamış, otomativ sanayi, kımıldatma, ışınım, korno, seyyare, koagülasyon, brix, 3 fazlı asenkron motor, fitil gibi, bağımsız idari otorite, ince mehmet özeti, veli toplantı tutanağı, 2005 les, yaşam felsefesi, sıcak sular nasıl oluşuyor, kımıldama, demet, inha etmek, cinema, arzulu, felsefik düşünce, yönetim süreçleri, ilkokul dersi, sızgıt, dehidrasyon sentezi, sayışma, ticari kavramlar, petrol tüketimi, asit baz soru, hacim soruları, behçet necatigil, madeler, avrupa birligi cevre politikalari, ayırtman, müteakiben, bariyer kaplama, matematik dört işlem, muhasebe denetimi türleri, araştırmacı, tartımlı, yarışmacı piyasalar, tik ağacı, istikra, eleştirinin özellikleri, ilk türk gazete yazarı, petrol ürünleri, düğüm noktaları, pranga, fonksiyonlarda limit ve süreklilik, besir ayvazoglu, bırlesıkler, yarı yarıya, muta, karbonhidrat bulunur, deprem bölgeleri, süleymaniye, kreasyon, rolle teoremi, diz, lisanslı, lpg, düş görmek, akımlar kanunu, atatürkün teknoloji ile ilgili sözleri, sepken, iletişim okul öğrenci veli toplum işbirliği, sanatçı nedir, teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri, emek nesneleri, sığırcık, daralış, kompozisyon bilgileri, haşır haşır, coal mining, din bilimi, aritmatik, vdrl testi, geyik, sodom ve gomore, web pr, top atımı, epirojenez, dördüncü murat, habip, hükmolunma, özdeşlik, text, masa örtüsü, kanepe, soğuma, etkin, insan hakları evrensel beyannamesi, ihanet noktası, kitle iletişim özgürlü, destar, üçgen tarihi, tarihte doğal sayıların kullanımı, yarışçı, garez, glikozüri, prosestat, cevher hazırlama, oyluk, idealizm, göğüslü, sabırsız, nope, dik koordinat sistemi, ana defter, liseli, manikür, dizilerin kullanım alanları, bursluluk sonuçları, harıl harıl, kalite 5s, diyecek, fitil olmak, atatürk ün sanatla ilgili sözleri, türkiyenin jeopolitik önemi, mosfet, sevk, bağırtkan, ezdirme, ayakkabı tanımı, resim kompozisyonu, kırıcılar seramik, güzlük, ulus adlı şiir, senkron makinalar, sak durmak, keci kiyafeti, dogal anitlar, ibrahim reis, insan modeli nedir, pompalar, inşaat muhasebesi, şuursuz, deniz feneri, stilo, ömer, anadoluda yasayan uygarliklar, buğday, enkoder, summer, cyprus, akşam akşam, işletmecilik, hacim nedir, fatura nedır,