ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ANKARA SAVAŞI VE FETRET DEVRİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 73352 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Ankara Savaşı ve Fetret Devri

Yıldırım Bâyezid, Fırat boylarına kadar topraklarını genişlettiği sırada, Timur da İran, Azerbaycan ve Irakı ele geçirmişti. Bazı Anadolu beyleri Timura sığınırken, ülkeleri istilâ edilen Celayirli Ahmet ve Karakoyunlu Kara Yusuf da Yıldırım Bâyezidin yanına kaçmıştı. Böylece her iki devlet biribirine sınır komşusu olmuş, ancak bu durum iki hükümdarın da Türk dünyasının liderliğine oynamaları sebebiyle olumsuz neticeler doğurmuştur. Timur, Osmanlılara sığınan Celayirli Ahmet ve Kara Yusufun iade edilmemesini bahane edip Sivası kuşatmış ve kendisine teslim edilmesine rağmen şehiri tahrip etmişti(1400). Bu olaydan sonra da her iki hükümdar arasında mektuplaşmalar devam etti. Fakat Timurun, Anadolu beyliklerine topraklarının geri verilmesi ve bazı şehirlerin kendine bırakılması gibi talepleri Yıldırım tarafından reddedildi. Dolayısıyla iki fatih için savaş artık kaçınılmaz hâle gelmişti. 160 binlik Timurun ordusunu, 70 bin kişiyle Çubuk Ovasında karşılayan Yıldırım Bâyezid, savaşın başlarında üstünlüğü ele geçirdi. Ancak Timurun safında eski beylerini gören bazı askerlerin saf değiştirmesi ve Kara Tatarların Osmanlı ordusunun arkasını çevirmesi savaşın talihini değiştirdi. Bir avuç askerle direnmeye çalışan Yıldırım Bâyezid sonunda esir edildi (26 Temmuz 1402). Ankara Savaşını kazanan Timur, Anadolu beyliklerini tekrar ihya etti ve böylece Anadolu Türk birliği parçalandı. Balkanlardaki Türk ilerleyişi durduğu gibi bir kısım topraklar da elden çıktı. Yıldırımın oğulları arasındaki taht mücadeleleri Osmanlı devletinin Fetret Devri boyunca 12 yıl müddetle devam etti. Şayet bu savaş gerçekleşmemiş olsaydı, hiçbir direnme gücü kalmayan İstanbul büyük bir ihtimalle Yıldırım Bâyezid zamanında Türklerin eline geçecekti. Dolayısıyla Ankara Savaşı Osmanlıları en az 50 yıl geriye götürmüştür.Esir düşen Yıldırım Bâyezid, yedi ay boyunca Timurun yanında şehir şehir dolaştırıldıktan sonra üzüntüsünden ecele yenik düştü. Osmanlı şehzadeleri tahtın sahibi olabilmek için kıyasıya birbirleriyle mücadele etmeye başladılar. Bu mücadele Çelebi Mehmetin tek başına devlet idaresine hâkim oluşuna kadar devam etti (1413).
Çelebi Mehmet kardeşleri Süleyman, İsa ve Musa Çelebiyi bertaraf ettikten sonra Anadolu Türk birliğini yeniden tesis etmek için çaba sarf etti. Güçlenen Karamaoğullarının nüfuzunu kırdı, Karamanoğlu Mehmet Beyin eline geçen Osmanlı topraklarını geri aldı. Candaroğulları beyliğinden Çankırıyı ve ardından Canik (Samsun) bölgesini yeniden Osmanlı ülkesine kattı. Fakat Şehzade Mustafa ve Simavna Kadısı oğlu Şeyh Bedreddinin isyanları ülkeyi karıştırmaktaydı.(1419) Şehzade Murat Rumeli ve Manisada ortaya çıkan bu isyanı bastırdı, Şeyh Bedreddin ve adamları yakalanarak idam edildi. Timurun beraberinde götürdüğü Mustafa Çelebi de Anadoluya döndüğünde tahtta hak iddia etmişti. Şehzade Mustafanın Selânikte başlattığı isyan bastırıldı. Asi şehzade Bizansa sığınmak zorunda kaldı. Çelebi Mehmet öldüğü zaman Osmanlı ülkesinde sükûnet büyük oranda tesis edilmeye başlanmıştı (1421). Babasının en büyük yardımcısı olan şehzade Murat tahta çıktığı zaman Bizans tarafından karşısına çıkarılan amcası Mustafa Çelebinin isyanını bir kez daha bastırdı ve Bizansı cezalandırmak için İstanbulu kuşattı(1422). Bu defa küçük kardeşi Şehzade Mustafanın isyan haberini alan II.Murat, kuşatmayı kaldırarak kardeşini cezalandırmak zorunda kaldı.
İsyancıların yanında yer alan Anadolu beyliklerine karşı harekete geçen II.Murat, Candaroğlu İsfendiyar Beyi itaat altına aldı. İzmir Beyi Cüneydi ortadan kaldırıp, İzmir, Aydın ve Menteşe civarını ele geçirdi. Germiyanoğlu Yakub Beyin çocuğu olmadığından, topraklarını Osmanlılara bırakmayı vasiyet etmişti. Onun ölümüyle Germiyan ili de Osmanlılara katılmış oldu(1428). Balkanlarda da durum Osmanlılar lehine düzelmeye başladı. Nitekim Fetret devri sırasında elden çıkan topraklar geri alındığı gibi, 1440a kadar Belgrat hariç bütün Sırp toprakları Osmanlı hâkimiyetine girmişti. Fakat Erdel ve

Güncel Aranan Ödevler

ıs-lm, 12 adalar, cezeri, euthanasia, trafik proje ödevi, hristo, ısının maddeye etkisi, newton hareket kanunu, eş kanatlı, darıltmak, cemal bingöl, afişçilik, atatürkün cocukluk anıları, bir genç kızın gizli defteri özet, esirgeme, bioteknolojik, istanbul un posta kodu, kimya öğretmenliği, tekstil fiziksel testler, bir fazlı motor, hâd, sağlığında, toplumsal yapı, haccetme, business ıntelligence, mühendis staj örnekleri, elektron, atık sembolleri, başkalaşım kayaları, ağlayıcı, sözcülük, halı, seramik doseme kaplamalar, seminer çalışması, türkiyenin yönetim yapısı, güncelleşme, öss kimya, muhteri, kahırlı, kamera güvenlik sistemleri, atatürk ve tarım, papazlık, matematik konumu nedir, fikrî, computer references, limon tozu, 19 mayıs konuşması, fizik atışlar, silindir matematik, buharlaşma ısısı, camlarla yüzey, iteleme, atasöz, evet dedirtme, izmir buca, 1980 turkiye tarim durumu, bütünlenme, dürü, şehir turu, diğer sosyal kurallar, oks tercihleri, aktif fiil, 2000 öss kimya, niyobyum, küçük harf, faydalanmak, korkuyu beklerken, açık sarı, osmanlı devletinin yıkılış nedenleri, şayet, ikinci dereceden bilinmeyen fonksiyonlar, türev kullanım alanları, türlerdeki değişmeler, teker, 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları, research methods, zincir çeşitleri, cumhuriyet döneminde roman, ters türs, ahşap yapı, ata sporları, tut, hollanda, ölçün, minorka, 2000 yılı ithalat oranları, çiçekleşme, iktisat makaleleri, yatık yazı, denetleme, power point sunu, 1. murad, içiliş, golge, taşıt bilgisi, finansal kurumlar, beydeba kelile ve dimne, zekât, mondros ateşkes ant.maddeleri, eski cağlar, türkiyede yoksulluk, yarma gibi, kucaklama, tokat, o saat, etkileme, product presentation, aşınarak oluşan kayalar, ingilizce magazin dergisi, makale analizleri, varyete, panel nedir, bira üretimi, barit, kalvenizm, esrar, macro economics, camardı, araç, kukla şiirleri, tünel, fasulye, üslup nedir, drama örnekleri, tereddüt, uğur, tanzimat, izzet öztoprak, akzambak, apse, muhabere, hafif hafif, tutundurma, proaktif, münferiden, kapanıklık, raca, doğaüstü, ığdır, süt vermek, çember soruları, biosfer, denızlı, kiralık ev, 12 hayvan türk takvimi, girme, kan bağışının, pazarlamak, andante, kartotek, kadılık, faytoncu, ömre bedel, jules verne, finansal kaldıraç, kadınlar, grupla çalışma metodu, boşaltımda karaciğer, hayat bilgisi güven, tevkifat, atılgan, 18. yy isyanları, debdebeli, sigaranın zararları ile ilgili sözler, zamirler test, bddk, elektronik tarihi, oruntu, cervantes, ekvator bölgeleri, windows 98 format atma, maksim gorki ana, etanol, tiksinme, müziğin günümüzdeki yeri, düdüklü tencerenin çalışma prensibi, dünyada hematit, isimli, distribütör, intibak, kalkınmak, maket yapımı, tarih bilimi, yaglayici, savaş ve insan, ifrat, 12 eylül 1980 darbe, orhangazi, biyo gaz, ölçü birimleri neden değiştirdi, teyzezade, basında sanat, ışık akısı, ikincil ürün, parlatıcı, toplumsal, azız sıvaslıoğlu, civciv oluşumu, pestil,