ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› NEŞET ERTAŞ HAYATI VE ESERLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 2987 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik NEŞET ERTAŞ VE ESERLERİ

NEŞAT ERTAŞ HAKKINDA ÖN BİLGİ
Sesi ve bağlamaya vuruş düzeni ile ozanlar içinde ayrı bir yeri bulunan Neşat Ertaş, Kırşehir’in merkez köylerinden Sıdıklı Büyükoba köyünde doğdu. Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Koç’tur.
Ozan Ertaş iki yıl ilkokula gitti, daha sonra okulu bıraktı. Babasının gittiği düğünlerde köçeklik etti. Bu arada keman çalmasını öğrendi. Saz çalmayı keman öğrendikten daha sonra öğrendi. Saz ustası babasıdır.
Neşet Ertaş, usta elden bağlama çalmasını öğrenmek için Ankara’da bağlama ustası Mustafa Çağlıyan’ın yanına çırak olarak girdi. İyi bir bağlama ustası oldu.
Üstadının yardımı ile de radyo evine girdi.
Güçlü derlemeleri olan ozanın kendi yapıtı olan güfte ve besteleri de vardır. Kırşehir’li ozanların şiirleri onun besteleri ile güç kazandı.
Şimdilik Almanya’da bulunan ozan müzik evi çalıştırıyor.
Evli, üç çocuk babası. Eşi halk türküleri sanatçısı olan Leyla Ertaş’tır.
NEŞET ERTAŞ HAKKINDA ANA BİLGİLER

Kimdir Neşet Ertaş? Sarısözenin tabiri ile bir zamanlar sadece ve sadece Kırşehirli Mahalli Sanatçı olarak bilinen Neşet Ertaşı binlerce, hatta milyonlarca saz çalıp türkü söyleyen diğerlerinden ayıran nedir? Onun sazımn ve sesinin insanı büyüleyen sırrı nereden gelmektedir? Neredeyse yarım asra varan bir süreden beri gerçek anlamda gönül telimizi titreten, ruhumuzu ürperten bu esrarlı sesin, sazın ve yorumun arka planında neler ve kimler vardır? Sazı gümbür gümbür ses veren, adeta davula eslik edercesine sazının göğsünde pençesiyle sesler çıkaran, hep samimi ve kendi halinde yüreğinin acılarını ve kendi iç gurbetlerini seslendiren; hiç bir medyatik tutumu olmayan, kalabalıklardan ve şöhretten adeta köşe bucak kaçarak pek ortalıklarda görünmeyen; mezhep, parti ve etnik kimlik çağnsımlanna pirim vermeyen, sazından, sözünden ve sesinden gayri hiç bir şeyden medet ummayan bu Garip insanı tanımak kadar tanımlamak da gerçekten zor. Ayaklarının altındaki toprağın renginden, kokusundan haberdar olan, bastıkları yeri az çok tanıyan, yürekleri hep türkülerle birlikte atanlar için Neşet Ertaş, belki de tam bir yaşayan efsane; meçhul, uzak, esatiri ve sırlarla dolu... Neşet Ertaşın bir iki cümlede özetlenebilecek resmi biyografisi bize belki sadece ipuçları verebilir. Onun 1938 yılında Kırtıllar Köyünde Döneden doğma Muharrem Ertaşın oğlu olduğunu; Kırşehir, Yozgat ve Keskinin çeşitli köylerinde geçen çocukluk ve ilk gençlik yıllarının ardından, 15 yaşında çıktığı gurbet hayatinin hala devam etmekte olduğunu bilmenin fazla bir anlamı olmayabilir. Neşet Ertaşı tanımak, asıl onun ruh ve gönül macerasım bilmeyi gerektirir ki burada hemen karşımıza, Neşet Ertaşla en rafine üslubuna kavuşan Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalanndan olan babası Muharrem Ertas karşımıza çıkar. İşte Neşet Ertaş, babası Muharrem Usta ile adeta Anadoludaki en olgun seviyesine erişen bu Türkmen/Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusudur. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve hatta yurt dışında bilinmesini ve tanınmasım sağlamıştır. 1960lardan itibaren binlerce yıllık sazımız bağlama ile birlikte anılan; sadece geniş halk kesimlerinde değil, ciddi musiki çevreleninin ve gerçek türkü dostlarının da gündeminden hiç düşmeyen Neşet Ertaşı farklı bir bağlamda değerlendirmek gerekiyor- Çünkü o aslında bir anlamda tam bir yöre sanatçısı olmasına rağmen yaygın şöhreti ve söylediği türkülerin popülaritesi ile ülke genelinde tanınan biri olarak, hem babası Muharrem Ertaştan, hem de bu geleneğin diğer usta isimleri olan Hacı Taşan ve Çekiç Aliden de ayrılır. Bir başka söyleyişle onun sanatı için, başta Muharrem Usta olmak üzere. Hacı Taşan, Çekiç Ali ve Abdal/Türkmen Müziği geleneğinin çeşitli yörelerde farklı tavır ve üsluplarda karşımıza çıkan diğer ustaları da dahil olmak üzere hepsinin üst seviyede bir sentezi v

Güncel Aranan Ödevler

paslanma nedir, ticaret nedir, üzgün, grafik, kabin, einstein metodolojisi, afrika tarihi, süne, reçel, buzluk, atmosfer basınç değeri, 18.yy gerileme dönemi, kin, geometri-kare, irak, istanbul tarihi ingilizce, muhavere, kucakta, işletmecilik tarihi, kibarlık, alüminyumun kullanım alanları, gayesiz, devrimler, daraltıcı, cari giderler, Uygurca, torna makinası, döl, f&b, ak şemsettin hayatı, osmanlı sosyal, pazarlıklı, alternatif akım kaynakları, kürt sorunu, tevdiat, garip akımı, şiir çeşitleri, step motor sürücüleri, kagıt üretim, sağu, egzama, 2001 kriz, seminer çalışması, amortisman, razmol, tekçi, matematik, aile sevgisi resimleri, yarı sanayileşme, atatürk resmi, bilinçaltının, cukur ayna, teknolojinin yararları, jübile, kara, gümbürtü, milli mücadele dönemi türk dış politikası, bilim ve teknoloji, ödüllendirme sistemleri, kurtuluş savaşında türk kadını, 34 av 00 74, nesimi, su projesi, simle present tense, taşlaşma, paftalı, süt çocuğu, avagadro, dış ticaret maliyet hesapları, rutubet, kararlılık, çiçegin görevi, gençlik kampları, köycülük, örüntü örnekleri, satış gücü, milletvekili, okuma raporu, elektronik projeler, andırmak, ulusal, sosyalist ekonomi, fatih sultan mehmetin istanbulun fethi, parankima, el sözlüğü, öss fizik soruları, besin çeşitliliği, sargı, yönelim, kızılay yardımları, besinleri mikroskobik, matematik yazılısı, insafsızlık, zaman ölçme, işi gücü bırakmak, petrol rafinerileri, öss soruları matematik, sistemik, aa, aile meclisi, yemyeşil, ales, bağlaç, düzüm düzüm, tiyatro metinleri, müşteri görüşmeleri, 7. sınıf sınav soruları, istiklal marşının, koniler, Panturanizm, aöf geçmiş yıl soruları, oks mol kavramı, direk gibi, yanma nedir, 29 harf, ödevler nasıl olmalı, equations, yanma nedir, ezgi, ödüllendirme, sımple past tense, tapa, Afrikalı, takla, fakir basy, döküm staj defteri, profili, ağır betonlar, rüya gibi, öpmek, inşaat tünel kalıp, uzay mekikleri, aziziye, origami, 17. yy. osmanlı devleti, sevim ak, 422, sosyal hukuk devleti nedir, gezi yazıları, ömür adam, rağm, geçeli, hayvan hastalıkları, hoşlanmak, türk sanat müziğinin çalgıları, narkotik, kaşan, kuruluşlar, 16 türk devleti, demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler, sorumsuzca, iç gelişim, müsavat, anayasa nedır, ikinci elde aşk, yastıklama, vektörler, aksungur, bilişim teknolojisi, örgütsel değişim, apaş, divan-ı lügatı türk, gazete, banka sınavı, para basma, 10. sınıf edebiyat türkler, melodrama, müfsit, iç denge, getirilme, çocuk oyunları, ovalarımız, yuva yapmak, başkentler, işletmede yönetsel kaynaklar, the elephant man, serinletme, kartograf, ağlayıcı, insan ve canlı, döşeme, istanbul ile ilgili şiirler, dekorasyon nedir, elektron ışın kaynagı, orhan kemal suçlu, ticari muhasebe, bara makinası, türkiyenin limanları, golden bird, silici, devoniyen, vadideki zambak, davul, 0384, sayıların önemi, faaliyete dayalı maliyetleme, mavi gözyaşı, basketbol ölçüleri, 28,