ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› İSTANBULUN ÇARPIK KENTLEŞMESİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 24765 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İSTANBUL’UN ÇARPIK KENTLEŞMESİ

Kırsal kesimdeki nüfusa artışı ve buna bağlı olarak ekonomik nedenlerle 1950’li yıllarda ülkemizde kırsal kesimden büyük kentlere göçün başlaması ve şehirlerin buna hazırlıksız yakalanması çarpık kentlerin oluşmasına neden olmuştur. Çarpık kentleşmenin başlıca nedenleri aşağıdaki inşaatlardır;
Kaçak inşaat; Kendi taşınmaz arsa yada arazi üzerine ruhsat (yapı izin belgesi) alınmadan yapılan her türlü inşaat,
Ruhsat ve eklemine aykırı inşaat; Kendi taşınmaz arsa yada arazi üzerine ruhsat almak suretiyle yapılan her tür inşaat,
Gecekondu; Kendi taşınmaz mülkiyetinde olmayan, başkasına ait taşınmaz arsa yada arazi üzerine yapılan her türlü inşaat.
Sosyoekonomik nedenlerle köyden kente göç serüveni ile başlayan, barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılan gecekondular günümüzde artık yerini hazine arazisi ve şahıs arazilerinde yapılmış çok katlı yapılara dönüşmüştür. Kaçak düzensiz yapılaşma kentlerde 1950’li yıllarda başlamış ve 1957 yılında 6785 sayılı İmar yasası ile başlamış olup, uygulamada görülen eksiklikler üzerine 1605 sayılı yasa ile 1972 yılında giderilmeye çalışılmıştır, ancak günün ihtiyaçlarına bu yasa da cevap veremediğinden 1985 yılında 3194 sayılı yasa yürürlüğe konmuştur. Bu yasa da yeterli olmayıp, yasalarda yapılan düzenleme ve değişiklikler, kısa süreli imar affı yasalarından çözüm olarak yerine çarpık yapılaşmayı daha da artırdığı görülmüştür.
İstanbul’un bu duruma gelmesinde merkezî yönetimde siyasilerin, yerel yönetimlerde Belediyeler, bürokratlar, meslek odalarının olup bitene seyirci kalan toplumun her ferdinin payı vardır. Çarpık kentleşme neticesinde İstanbul’un durumuna bakılacak olursa; gecekondu yerleşim yerleri toplam yerlerin %55’e yakın bölümünü oluşturmaktadır. Buna müteakiben %20 ile düzensiz yapılaşma gelmektedir. Özetle İstanbul’un %75’i plansız ve kaçak yapılaşma şeklindedir. Düzensiz konut olanlarının ilçe toplam konut alanına göre en fazla bulunduğu ilçeler, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Kartal, Pendik ve Bahçelievler ilçeleridir. Düzenli konut alanlarının ilçe toplam konut alanlarına göre en fazla bulunduğu ilçeler; Fatih, Kadıköy, Bakırköy, Beşiktaş, Maltepe, Güngören ilçeleridir. Gecekondu alanlarının ilçe toplam konut alanına göre en fazla bulunduğu ilçeler Ümraniye, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Beykoz, Avcılar ve Eyüp ilçeleridir.
Bugünkü duruma baktığımızda bu veriler kısmen de olsa değişmiştir. Hazine ve Belediye parsellerinde 1985 yılından önce yapılan gecekondulara önce Tapu Tahsis Belgesi, sonrasında Tapu Belgesi vermek suretiyle gecekondu olmaktan çıkarılmış olup, kaçak yapı durumu oluşmuştur.
ÇARPIK KENTLEŞMENİN NEDENLERİ
Kaçak yapılaşma ve gecekondulaşma sonucu oluşan çarpık kentleşmenin nedenleri aşağıdaki başlıklar altında özetlenebilir:
Göç : 1950 ve sonrası yıllarda başta ekonomik nedenler köylerden kentlere göçler başlamıştır. Hızlı kentleşme beraberinde gecekondulaşma hareketini getirerek devletin arazileri ve orman alanları yok edilmiştir. Günümüzde de İstanbul’a saatte 18 kişi göç etmektedir.
Genel ve Yerel Seçimler : Ülkemizde çok sık aralılarla yapılan genel ve yerel seçimler ve her seçim öncesi imar affı beklentisine neden olmuştur. Oy beklentileri nedeniyle kaçak yapılaşmaya ve gecekondulaşmaya göz yumulması, devletin mülkiyetindeki arazilerin yağmalanmasına, çevre tahribine, kentsel ve kırsal alanların, kıyılarımızın ve ormanlık alanların yok edilmesine neden olmuştur.
İmar Affı Yasaları : Seçim dönemlerinde oy beklentileri nedeniyle siyasilerin verdikleri sözler neticesinde merkezi yönetimlerce çıkartılan Af Yasaları da kaçak yapılaşmanın artmasına neden olmuştur. Oy uğruna gecekonduculara imar affı tanınması veya tahsis belgesi dağıtımı, toprak yağmasını özendirmekte, otorite boşluğu doğurmakta, toplumsal barışı zedelemekte ve ulusal ekonominin yükünü ağırlaştırmaktadır. Ayrıca söz konusu Yasaların çıkartılması bugüne kadar “Yapanın yanına kâr kaldığı” anlayışının benimsenmesine, yerleşmesine neden olmuştur.
İsta

Güncel Aranan Ödevler

fizik yillik plani, bırlesıkler, atom goruntuleri, avrupa konseyi, aşınarak oluşan kayalar, hırdavatçı, amiyane, köyün kamburu, iletişim donanımları, pare pare, ahşap prefabrik, 19 mayıs ilgili yazı, zübük, biraz piyasası, soğuk şekil, devrilmek, dalış, aurora, ab cevre politikasi, otsu, agaç neden dikmeliyiz, türk ekonomisi, anomali, tarih tezleri, eski uygarlıkların kullandığı sayı ve sayı sistemleri, uygulamak, üstel türev, ambargo, aya, bellem, gemlik, tafra, tarih zümre, gemi söyleşi, kaynaşma, dna gen kramozon, espri, bölme işlemi, Hanya, don-volga projesi, kavuştuğumuz hak ve hürriyetler, kare kare, özleştirmek, ağır metaller, epigrafi, incirlik, diplomasi, anaokulu, murat etmek, deminki, dağ aslanı, yağmur demirer, fodul, aldırış, finansal liberalizasyon, içi dar, maket yapım teknikleri, tedavül, gübrelemek, conflict resolution, jersey, heykel nedir, 1919 1923, maliye matematigi, tıkamak, tutturmak, split klima montajı, gusül, 60 sonrası sanat, milim, karabina, muhasara, hapşırık, ilk tiyatro, emprezaryo, kemik yıkımı, das versprechen, chemical secret, microsoft, oryantal, müteyakkız, dirayet, maddenin ayırt edici özellikleri, eristik, metre kup nasil hesaplanir, hikaye tahlili, glikozüri, dökme celik, 1500, yalıtımlar, mühür mumu, illerin efsaneleri, gıy gıy, ı supposed, sap gibi, öklid pisagor, cirit atma, alan hesabı, taşıma sistemi, kara kış, kayıp, fuga, fair play, ihracatı geliştirme merkezi, güğüm, değişim, neden sonuç ilişkisi, japon, ismi geçmek, türkiyede iklim, salam, reklamın kötü ürüne etkileri, aksak, iyelik eklerinde örnek ver, yahya kemal beyatlı, 06 ayt 05, akım yoğunluğu, telve, tasmanya boğazı, 4 zamanlı benzinli motorların çalışma prensibi, isyanlar, ödeniş, elektrik nasıl oluşur, alnının akı ile, 13 türk edebiyatı, hacı arif bey, süsleniş, sıgmund freud, iş kazası raporu, ey vatan kitap özeti, moleküllerin özellikleri, cumhurbaşkanının yetkileri, saralı, orman toprak, yerleşim yeri seçiminde etkili faktörler, ingilizce iş mektubu, turkish identity, ödevli, semantik, bulaşıcı hastalıklar, seçkincilik, hinduizm dini, andre gorz, ekonomik kalkınma nedir, agridagi efsanesi, milli, manzum hikaye, gürbüz, 2 bilinmeyenli denklemler ile ilgili örnekler, sihirli, kuranda cennet, yarı kübik, elektronik aletlerin güçleri, zıt kaslar, fabrika stajı, atatürkün yaptıkları, magmatik kayaçlar, iktisap, pars, okul öncesi öğretmenliği uygulama dosyası, hidrokarbon artığı, saat cebi, maden işletme yöntemleri, ana sınıfı, iş tanımlama, olmadık, ağır gelmek, cansız etmenler, kredi derecelendirme, göcek, tefe, siyasi haklar, bayrak nedir, hegel aklın, ilk para, ahir zaman, kademelenme, rasyonel fonksiyonlar, edebi örnekler,, tıp sözlügü, ansys, kadınca, mültefit, basit faiz, asal sayılar ile ilgili sorular, 1950 türkiye, benjamin bloom, karmak, tekne, teleman, sesin yayılması, gliserin, dolmuş uçak, 3. sınıf testler, açılım, enerji plastik, top arabası, şekilli, 1. sınıf test,