ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› KURTULUŞ SAVAŞI KUVAYI MİLLİYE HAREKETİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     7 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 24330 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik KURTULUŞ SAVAŞI

KUVAYI MİLLİYE HAREKETİ
Düşman işgalleri karşısında yurdun çeşitli yörelerinde ortaya çıkan milli direniş teşkilatlarına Kuvayı Milliye denir.İlk direnişler, güney cephesinde Fransızlara karşı başlamıştır.Kuvayı Milliye, teşkilat olarak batıda Yunan işgallerine karşı ortaya çıkmıştır.
İstanbul Hükümetinin işgaller karşısındaki çaresizliği, Mondros Ateşkes Antlaşması ile orduların dağıtılması Kuvayı Milliyenin ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdir.
1919un Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinde Kuvayı Milliyenin insani ve maddi yönden desteklenerek ortak bir cephe oluşturulması kararlaştırıldı ve böylece Batı Cephesi meydana geldi.
Sivas Kongresinden sonra Ali Fuat Paşa ,düzenli orduların oluşturulmasından sonra da İsmet Paşa Batı Cephesi komutanlığına getirilmişlerdir.

MUSTAFA KEMALİN SAMSUNA ÇIKIŞI (19 Mayıs 1919)
I.Dünya Savaşında Suriyede görev yapan Mustafa Kemal , Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası İstanbula geldi.İstanbuldan vatanın kurtuluşunu mümkün görmeyen Mustafa Kemal Anadoluya geçmeye karar verdi.
Samsun ve çevresinde Türkler ile Rumlar arasındaki çatışmaları önlemek isteyen İstanbul Hükümeti, Mustafa Kemali 9.Ordu Müfettişi olarak görevlendirdi.
Mustafa Kemal,Doğu Anadoluda sivil ve askeri kurumlara emretme yetkisini de alarak 16 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna hareket etti.
Asıl amacı milli mücadeleyi başlatmak ve organize etmek olan Mustafa Kemal arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna ayak bastı.
Bu tarih ,Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

HAVZA BİLDİRİSİ (28 Mayıs 1919)
M.Kemal,milli bilincin uyandırılması amacıyla yayınladığı bildiriyle,bütün yurtta işgallerin protesto edilmesini ve mitingler tertiplenmesini istedi.

AMASYA GENELGESİ (22 Haziran 1919)
M.Kemal ile Rauf Paşa,Ali Fuat Paşa ve Kazım Karabekir haberleşerek ortak bir genelge yayınladılar.
Bu genelgenin maddeleri şunlardır:
a-Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklali tehlikededir.
b-İstanbul Hükümeti üzerine düşen vazifeyi yerine getirememektedir.
c-Milletin istiklalini ,milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
d-Vatanın her türlü etki ve denetimden uzak bir bölgesinde (Sivasta) milli bir kurul toplanmalıdır.
e-Her ilden milletin güvenini kazanmış üç kişi seçilerek acele ve gizli olarak bu kurula gönderilmelidir.

*ÖNEMİ:
1-Kurtuluş Savaşının sebebini ve yöntemini açıklar.
2-Kurtuluş Savaşının resmen ilanıdır.
3-Milli egemenlik yolunda ilk adımdır.
*NOT:Yetkilerini aştığı gerekçesiyle İstanbula geri çağırılan Mustafa Kemal,dönmeyince görevinden alındı.M.Kemal, hem görevinden, hem de askerlikten istifa ettiğini bildirdi.(7-8 Temmuz 1919)

ERZURUM KONGRESİ (23 Temmuz 1919)
Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti tarafından Ermenilere karşı düzenlenen bu kongreye Mustafa Kemal de katılmış ve başkan olarak seçilmiştir.
Kongrede alınan kararlar şunlardır:
1-Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez.
2-Vatanın bağımsızlığını İstanbul Hükümeti sağlayamazsa geçici bir hükümet kurulacaktır.
3-Manda ve himaye kabul edilemez.
4-Milli iradeyi hakim, Kuvayı Milliyeyi etken kılmak esastır.
5-Azınlıklara, milli bütünlüğü ve egemenliği zedeleyici ayrıcalıklar verilemez.
6-Meclisin toplanmasına çalışılacaktır.
*NOT:Kongre sonunda Temsil Heyeti seçilmiş ve Mustafa Kemal heyet başkanı olmuştur.

SİVAS KONGRESİ (4-11 Eylül 1919)
Yurdun her tarafından temsilcilerin katıldığı kongrede, Erzurum Kongresi kararları kabul edilmiştir.Manda meselesi uzun tartışmaların ardından reddedilmiştir.Bütün cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adıyla birleştirilmiştir.
Temsil Heyeti, sayıca genişletilmiş, yetkileri artırılmış ve başkanlığına yine Mustafa Kemal getirilmiştir.

OSMANLI HÜKÜMETLERİ VE TEMSİL HEYETİ
Anadoluda, işgallere karşı çıkanlar, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının etrafında bir araya geliyorlardı.Bu ilk tepkiler zamanla yerini direnişe ve mücadeleye bıraktı.İstanbul Hükümetleri, Anadoluda işgallere karşı çıkma eylemi olarak başlayan ve mil

Güncel Aranan Ödevler

petrokimya, kristal denizaltı, istavrit, işlem soru, milletvekilleri nasıl seçilir, kavalalı, ankara jeolojisi, bozlak, 15. yy, araştırma önerisi, mevlevi, örgüt sorunları, atmosfer kirliliği, halef selef, radansa, Rus, en iyisi, ittihat ve terakki ile chp, gayret, duyum, bilgisayar mühendisliği staj raporu, yergi, atatürk ve insan haklarına, karagözcü, 10 parmak, azımsama, etken ve edilgen, karamuk, kalp olmak, geometrik dizi, çıldırtma, mevdu, kül etmek, mercek, kabuklanma, eklenti, bulanık, mahkemeler ve görevleri, mukallit, organizason stajı, peyami safanın kitapları, ikinci staj, islamın şartları, Asurca, matematiğin kullanım alanları, have to has to, mukaddesat, kurban, fark atmak, iletişim yöntemleri, asur devleti, alk, ara kapı, amc, enlem ve boylamın etkileri, göcek koyları, yer çamı, edebıyat tezkiresi, şemsi efendi, asit yağmurlarının etkileri, yaslama, magmatik kayaçlar, milli egemenlik nedir, olmamış, tanımlama tarayıcısı, eşeye bağlı kalıtsal hastalıklar, 29 ekim kompozisyonu, kapitülasyon, robenson, yatıp kalkıp, hırvatistan, iki dirhem bir çekirdek, ahmet haşim, tuzun oluşumu, dogal anitlar, bilgisayar türkçeye çevirme, cebirsel, bilimsel araştırmanın faydaları, hazır olma, yaban özet, kota, mineral çeşitleri, organizatör, fosiller ve yararları, atatürkün önderliğinde ölçü birimleri, özet hikaye, fen bilgisi, gaf, cahit sıtkı, öss tarih notları, kalpsiz, kristal alan, gemi söyleşi, fen bilgisi öğretimi, mıknatıs çeşitleri, basit makamlar, ekosistem dönüşüm, taşma, lise 3, mimar sinanin eserleri, filozoflar, mirat, tatil olmak, sac sekillendirme, özdek, kalem, kuvars, gerdanlık, güvenlik işi, izometrik, topografi, mantar çeşitleri, empati nasıl geliştirilebilir, hastane yapıları, refah, alışkan, güneş paneli, çalışma ilişkileri, ödenmez, ustalaşmak, kpss puanları, afetzede, ayrımsal damıtma, alternatif enerji kaynakları, gerunds, ayırıcılar, asya kandil, 10. sınıf yıllık plan, okul deneyimi 1, sayın, cumhuriyet sonrası yenilikler, ilkögretim haftası şiirleri, erselik, hizmet pazarlama, eşya, çağatay, realizm, sefiller kitap özeti, iksir, dünyadaki adalar, istikamet, tutunma, gut, iç tümce, bir çırpıda, arama emri, kuvay-i milliye, siroko, teslimiyet, klor, eko sistemler, göl olmak, ağrıdağı efsanesi, benzetilme, kavgam, sementasyon, kapital, şükretme, dürüst oyun, kızılötesi, arastırma, başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri, biyoteknolojideki yenilikler, çocuksuluk, seçkinleşme, poetika, müşahede, evcil ve yabani hayvanlar, gökçek, kesik silindir hacmi, cross match, yetersiz öğrenciler, ala tavlı, denetleme, hazırcılık, heterojen, görüştürme, ödenti, imge, mitakondri, demokratik yönetim birimleri, araziye uymak, kaynak yapma teknikleri, su stajı, liyakatli, aruz ölçüleri, ıf clauses, kooparatif, deoksi, pastacı, besi performans, atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler, saç örgüsü, yeni zelandalı yazarlar, tahir ile zühre, izomer, kubur, 9.sınıf mantık konusu, bozkır nedir,