ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› ROMAN İNCELEME ÇALIŞMASI ÇALIKUŞU
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     7 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 22288 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ROMAN İNCELEME ÇALIŞMASI ÇALIKUŞU

1. BÖLÜM
Kitabın Adı: Çalıkuşu
Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Kanuni Sahibi: Hadiye Güntekin
Basım Tarihi: 1982
Basım Yeri: İnkılap ve Aka Basımevi İstanbul
Basımı: 27. Baskı
Sayfa Sayısı: 400
Ebatları: 13,5 X 19,5 cm.

Yazarın Edebi Kişiliği Ve Eserleri:
Reşat Nuri Güntekin iyi bir roman, hikaye ve tiyatro yazarıdır. Yüze yakın eseri vardır, eserlerinde sade ve akıcı bir dil kullanmıştır. Anadolu’yu gezmiş ve halkın geleceğiyle ilgili yararlı mesajlar vermiştir.

Bazı Eserleri:
Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Yaprak Dökümü, Kan Davası, Acımak,Kızılcık Dalları, Anadolu Notları

Bazı Tiyatro Eserleri:
Hançer, Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Balıkesir Muhasebecisi, Hülleci, Bir Köy Öğretmeni, Eski Şarkı

Bazı Tercümeleri:
Hz. Muhammed’in Hayatı, Kahramanlar, Don Kişot, Yabancı, Atlı Adam, Hakikat, İtiraflar, Evham

2. BÖLÜM

Yer: Hikaye özellikle İstanbul, Tekirdağ, İzmir ve ismi verilmeyen birkaç Anadolu köyünde geçiyor.

Zaman: Romanda tarihten bahsedilmemiş.

Romanın dili ve anlatım özellikleri: Roman genellikle sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış. Romanda eski Türkçe’den de kelimeler kullanılmış ama bu yinede romanın sadeliğini büyük ölçüde etkilemiyor. Romanın ilk kısımları Feride’nin tuttuğu günlükten oluşuyor. Buda romana hem farklı bir hava veriyor, hem de günlük yazısının kendisine has olan içtenlik, samimiyet, gerçekçilik, dilin sadeliği hususlarını romanı has kılıyor. Romanda ayrıca doğa güzelliklerinin yapıldığı betimlemelere de yer verilmiştir. Roman Mehmet Rauf’un “Eylül” romanındaki kahramanlarının yoğun psikolojik değerlendirmesi kadar olmasa da Feride’nin ruhsal durumundan da söz ediliyor.

Feride’nin öğretmenliği nedeniyle oradan oraya gitmesi, böylelikle birçok yeri gezip görmesi ve gezdiği yerlerden söz etmesi nedeniyle gezi yazıları ve macera türündeki yazılarla yakın özelliklerle arz etmektedir.Kişilerin Ruhi ve Fiziksel Portresi: Hikayenin ana kahramanları şunlardır:

Feride: Ela gözlü, çok kişinin hayran olduğu güzellikte, yaramaz bir genç kız.
Kâmuran: Sarışın kıvırcık saçlı, mavi gözlü, nazik ve kibar bir genç.
Doktor Hayrullah: Mavi gözlü, şirin bir çehreye sahip, iriyapılı, iyi kalpli ihtiyar bir askeri doktor.
Munise: Sarışın, sütbeyaz tenli bir köy çocuğu.
Müjgan: Feride ve Kamran’ın çok yakın dostu ve aynı zamanda teyze kızı.ÖZET:

400 sayfalık bu kitabın ilk 350 sayfasına Feride’nin Anadolu’daki maceraları sırasında yazdığı günlüğü koyulmuş, önce bu günlükte geçenlerden bahsedelim:

Feride’nin babası Nizamettin adında bir süvari binbaşısı imiş, annesiyle evlendiğinde Diyarbakır’a göndermişler, Diyarbakır’dan Musul’a oradan Bağdat’a oradan Karbela’ya geçmiş sürekli yer değiştirir, bir gittiği yerde iki sene üst üste kalmazmış. Feride iki buçuk yaşlarında iken Musul’dalarmış yaz çok sert geçtiğinden babası annesi ve Feride’yi Musul’da bir köye göndermiş. Feride’nin annesi Güzide adında hasta bir kadınmış. O kadar hastaymış ki Feride’yle ilgilenemiyormuş bile, bu yüzden Feride’yi bebeğini kaybetmiş, Fatma adında bir Arap kadına vermişler. Feride dört yaşına kadar dadısının yanında kalmış, dört yaşındayken Fatma dadısı evlenip gidince çok ağlamış, onun acısını babasının sakat bir süvari neferi unutturmuş Feride’ye o bakmış. Babası, annesinin ölmeden önce ailesini görmesini istiyormuş bu yüzden İstanbul’a yola çıkmışlar fakat İstanbul’a yetişemeden Beyrut’ta Feride’nin annesi vefat etmiş. Babası Feride’nin İstanbul’daki teyzesinden ve büyükannesinden çekindiği için kendi İstanbul’a gitmemiş ve Feride’yi nefer Hüseyin ile İstanbul’a yollamış. Feride dokuz yaşında büyükannesini kaybedinceye kadar büyükannesiyle kalmış. Büyükannesi vefat ettiğinde babası da tesadüfen İstanbul’daymış, babasını bu sefer Trablus’tan Arnavutluk’a kaldırmışlar babası Feridenin İstanbul’daki teyzesinden çekindiği için onu bir Fransız yatılı okulu olan Sör Mektebi’ne göndermiş. Feride bu okulda on sene okumuş.

Feride çok yaram

Güncel Aranan Ödevler

endülüs emevileri, betimleme hikayeleri, gençlerle başbaşa, beher, husul, yönetim organizasyon, baba, sözde, küresel simetri, avcı otu, asitler ve bazların açıklanması, aşık veyselin h, bilinmeyen şaheser, akıl etmek, rejisör, 19 yy osmanlı devleti, inzimam, enzimler, anlaşılma, ahı çıkmak, mustafa kemal çocukluk anıları, avaz, komiser yardımcısı, atatürkün sosyal bilgiler, camii, 5. sınıf ışık ve ses, kilit taşı, karanlık dönem türkçesi, kayıkhane, büyüme ve gelişme, doğal ve yapay ses kaynakları, insanoğlu, deve dişi, kültür kavramı, özdeşleşme, özen, yusuf ile züleyha, anadoluda deri, amme hukuku, yıl sonu faaliyet raporu, gereksinme, dünya ticaret örgütü, yüzler ve yüzey, görele lisesi, cümlede anlam soruları, Hüt, kişi hak hürriyet ve sorumlulukları, asur, tevzi etmek, hattat, türkçe ile ilgili atasözleri, nezahet, hür, şarıltı, hacim hesaplamaları, fidan boylu, asma kilit, maliye politikası, özdeksel, şekerlenmek, hüsnü talil, spiral, metretül hesaplam, hidroelektirik enerji, aile sevgisi resimleri, kuyucu, heyecanlı, kahraman, metin sönmez, çenek, kumaş hataları, boşalım, olmak, tutuk, vakit, balyoz, geometri ispatları, hanımefendi, eko sıstem, caq, 11 sınıf ekonomi, anamalcı, gülme, ortadoğu işbirliği, robinson cruose, exper sınav soruları, metallerin elektrik iletkenliğinin sıralanışı, cahit uçuk, oynatım, 1.sınıf ödev, balık pulluluk hastalığı, saten, denk, itfa, efsane nedir, peşin yargı, akarsu üzerindeki barajlar, bilgisayar staj defter, masa tenisi kuralları, ateş, moda meslek lisesi, makale analizi, terapi teknikleri, atatürkün çevre sözleri, şokola, kavgalı, almamazlık, müslüman türk bilim adamları, söz gelmek, deforme, mıknatıs, dayılık, atatürk ilkeleri ve müzik, edebiyat ve gerçeklik, eli sopalı, çöplü, cözümlü soru, osmanlı bestekârları, deve kini, güneşli, tarih lise 1, edebiyat-tarih ilişkisi, özveri, arşın, tiyatro oyunu, türkiye su kaynakları, kiş mevsimi, polarizasyon, iplikçilik, kekelemek, nifak, elveda gül sarı, okan bal, doğruda açilar, kromozon, tuval, galerici, büro web hizmetleri, parıltı, dna rna atp, arabanın icadı, 1. meşrutiyet dönemi, hoşnutluk, eğinti, oksi gaz, sabur, baraj nedir, tarihi eserin yapımı, şerefsiz, piskoloji, sevgili doktor, tarçın, paylaşılmak, eğitim gönüllüleri vakfı, ilyada destani, uyarım, orman, hoşnut, uyanıklık, .net, felç olmak, bakım yurdu, oyunculuk, have to, kapalı hece, asya ülkeleri genel özellikleri, ses kalınlığı, teslimat, dişlenme, tanışmak, üçgen kesen teoremler, çikolata makinaları, kişi hürriyeti, geniş zamanlar, dostoyevski suç ve ceza, gülsarı, ayı hayvanı, isim tabanı, maxwell denklemleri, aklı karalı, excel soruları, septızm, dinsel, kalın kafa, saat ve takvim, ingilizce günlük konuşma dil, diş buğdayı, sergilenmek, hidrolik pres devresi, elektrod, konşimento, kabakulak, iyesi olmak, türkiyede mantık çalışmaları, türkcenın sırları, ariyet, sarhoşlar, goruntu ısleme, şahmaran,