ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› TÜRKÇENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 168908 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik TÜRKÇENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ

1. Türkçe sondan eklemeli bir dildir. Hiçbir ek, sözcüğün başına gelemez, ortasına giremez. Sözcükler ek alırken sözcük kökünde değişiklik olmaz. (Kimi türetme ve kullanımlarda meydana gelen —belli orandaki— değişikliklere TÜRKÇEDE SES OLAYLARI bölümünde değinilecektir.) Çekim ve yapım ekleri sözcüğün sonuna gelerek, onun tümceye uyumunu saçar, görevini belirler; anlamını ve türünü değiştirir.

Yol, buradan sola kıvrılır. (Kullanım yalın, değişiklik yok.)
Yol-da araba var. (Durum eki "-deyi aldı. Anlam değişmedi. Görevi: DT)
Yol-cu-luk-u herkes sevmez, ("-cu" ve "-luk" yapım eki; sözcüğün anlamını değiştirdi, "-u" çekim eki, sözcük görevce NESNE oldu.)

UYARI
Kimi sözcüklerimiz önden ek almış gibi görünür. Ama Türkçede önek yoktur. Bu tür sözcükler birleştirme yoluyla oluşturulmuştur Önek (ön-ek), sonsöz (ön+söz)...
2. Türkçe sözcüklerde sesler birbiriyle uyumludur. Yani ses
uyumları vardır, (ileride bunlara SES UYUMLARI ve SESSİZLER BENZEŞMESİ
konusunda teğinelecektir.) Türkçenin ahenkli (uyumlu) bir dil oluşu bundan ötürüdür.

Balık-çı-lar Kalın-lık-lar (Kalından sonra kalın)
İnce-lik-ler Gel-in-lik-ler(inceden sonra ince)

3. Yeryüzünde hiçbir dilde Türkçedeki kadar sesli yoktur. En çok seslisi olan dillerde 5 tane sesli vardır. Örneğin Arapçanın bir seslisi vardır. Halbuki Türkçenin 8 seslisi (8 sesli harfi) vardır. Türkçe müzikalitesi olan bir dildir.

4.Türkçede yardımcı öğe (tümleyen/tamlayan) başta, esas öğe (tümlenen/tamlanan)

UYARI:
Devrik tümceli anlatımlarda belirteç eylemden sonra; yan cümlecik, temel
tümcenin arkasından gelebilir: Anlattı, bir bir.
Adıllı (zamirli), ilgeçli (edatlı) tamlamalarda yardımcı öğe sona gelebilir:
Benim + için Bunun + kadar

5. Türkçenin sessizlerinde dahi benzeşme ve birbirini etkileme vardır:
Vur - gün dur - gun (Kök, yumuşak sesli olduğu için ek de yumuşak
sesliyle)
Tut - kun sus-kun (Kök, sert sesli olduğu için ek de sert sesliyle.)
Balık : Balığa Seslil

Güncel Aranan Ödevler

petrokimya, kristal denizaltı, istavrit, işlem soru, milletvekilleri nasıl seçilir, kavalalı, ankara jeolojisi, bozlak, 15. yy, araştırma önerisi, mevlevi, örgüt sorunları, atmosfer kirliliği, halef selef, radansa, Rus, en iyisi, ittihat ve terakki ile chp, gayret, duyum, bilgisayar mühendisliği staj raporu, yergi, atatürk ve insan haklarına, karagözcü, 10 parmak, azımsama, etken ve edilgen, karamuk, kalp olmak, geometrik dizi, çıldırtma, mevdu, kül etmek, mercek, kabuklanma, eklenti, bulanık, mahkemeler ve görevleri, mukallit, organizason stajı, peyami safanın kitapları, ikinci staj, islamın şartları, Asurca, matematiğin kullanım alanları, have to has to, mukaddesat, kurban, fark atmak, iletişim yöntemleri, asur devleti, alk, ara kapı, amc, enlem ve boylamın etkileri, göcek koyları, yer çamı, edebıyat tezkiresi, şemsi efendi, asit yağmurlarının etkileri, yaslama, magmatik kayaçlar, milli egemenlik nedir, olmamış, tanımlama tarayıcısı, eşeye bağlı kalıtsal hastalıklar, 29 ekim kompozisyonu, kapitülasyon, robenson, yatıp kalkıp, hırvatistan, iki dirhem bir çekirdek, ahmet haşim, tuzun oluşumu, dogal anitlar, bilgisayar türkçeye çevirme, cebirsel, bilimsel araştırmanın faydaları, hazır olma, yaban özet, kota, mineral çeşitleri, organizatör, fosiller ve yararları, atatürkün önderliğinde ölçü birimleri, özet hikaye, fen bilgisi, gaf, cahit sıtkı, öss tarih notları, kalpsiz, kristal alan, gemi söyleşi, fen bilgisi öğretimi, mıknatıs çeşitleri, basit makamlar, ekosistem dönüşüm, taşma, lise 3, mimar sinanin eserleri, filozoflar, mirat, tatil olmak, sac sekillendirme, özdek, kalem, kuvars, gerdanlık, güvenlik işi, izometrik, topografi, mantar çeşitleri, empati nasıl geliştirilebilir, hastane yapıları, refah, alışkan, güneş paneli, çalışma ilişkileri, ödenmez, ustalaşmak, kpss puanları, afetzede, ayrımsal damıtma, alternatif enerji kaynakları, gerunds, ayırıcılar, asya kandil, 10. sınıf yıllık plan, okul deneyimi 1, sayın, cumhuriyet sonrası yenilikler, ilkögretim haftası şiirleri, erselik, hizmet pazarlama, eşya, çağatay, realizm, sefiller kitap özeti, iksir, dünyadaki adalar, istikamet, tutunma, gut, iç tümce, bir çırpıda, arama emri, kuvay-i milliye, siroko, teslimiyet, klor, eko sistemler, göl olmak, ağrıdağı efsanesi, benzetilme, kavgam, sementasyon, kapital, şükretme, dürüst oyun, kızılötesi, arastırma, başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri, biyoteknolojideki yenilikler, çocuksuluk, seçkinleşme, poetika, müşahede, evcil ve yabani hayvanlar, gökçek, kesik silindir hacmi, cross match, yetersiz öğrenciler, ala tavlı, denetleme, hazırcılık, heterojen, görüştürme, ödenti, imge, mitakondri, demokratik yönetim birimleri, araziye uymak, kaynak yapma teknikleri, su stajı, liyakatli, aruz ölçüleri, ıf clauses, kooparatif, deoksi, pastacı, besi performans, atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler, saç örgüsü, yeni zelandalı yazarlar, tahir ile zühre, izomer, kubur, 9.sınıf mantık konusu, bozkır nedir,