ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› OSMANLI DEVLETİNDE TÜRK AİLE YAPISI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 166374 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik  1. OSMANLI DEVLETİNDE TÜRK AİLE YAPISI

1.1. Klasik Dönemde Aile

Klasik dönemde anlam ve hayatiyet kazandıran kuşkusuz kuruluş dönemidir. Bu dönem kuruluşun temel felsefe ve mantığı üzerine oturan toplumsal bir gelişme ve olgunlaşma dönemidir. Bu durum aile kültürü içinde geçerlidir. Bu dönem Osmanlı kentlerinin mahalle,sokak,cami,mektep,medrese,çarşı,bedesten birimleriyle bütünleşerek karakteristik Osmanlı kent kültürünün ortaya çıktığı bir dönemdir. Kuruluştan gelen etkilerle birlikte klasik Osmanlı ailesini bu bağlamda anlamak ve açıklamak mümkündür.

Bu dönemde aileyi etkileyen,belirleyen ve niteleyen faktörler şunlardır: Toplumsal kategoriler,köy ve kent,toprak sistemi,ulema.

2. TOPLUMSAL KATEGORİLER: ASKERLİK VE REAYA

Sosyolojik anlamda sınıf düzeyi belirtmeyen bu toplumsal kategoriler aile yapısı ve kültüründe de ince bazı ayrımların ve farklılaşmaların nedeni olmuştur.

3.ASKERLERİN (KAMU GÖREVLİLERİ) AİLE YAPISI

Devletin yönetici sınıfını oluşturan bu zümre dört alt gruptan oluşmuştur. Saray halkı, Seyfiye (askerler),ilmiye ve kalemiye.

3.1. Saray Halkı, Osmanlı Saray Ailesi(Harem-i Hümayun)

Saray Osmanlı’da siyasal ve toplumsal hiyerarşinin en üstünde, Osmanlı hanedanının iktidar makamını oluşturmaktadır. Padişah ve ailesi bu konumun önde gelen kişileridir. Hanedanlık benzer bütün sistemlerde olduğu gibi iktidarın kendi içinde kuşaktan kuşağa devredildiği siyasal bir ailedir.

Aile kültürünün öncelikli hedefi siyasi dokunun devamına ilişkin sosyalleşmenin gerçekleştirilmesidir. Hanedan üyelerinin günlük günlük yaşamını geçirdiği yer ise haremdir. Harem padişah ve ailesinin evi sayılır. Dolayısıyla bu eve herkesin girilmesine izin verilmemektedir.

Padişahlar çok eşli evlilik yapmışlardır. Padişah annelerine ‘ Valide Sultan’ ismi verilmiştir.

Osmanlı sarayı aynı zamanda uygulamalı eğitim yapan, Osmanlı kültür ve adabını öğreterek devlette en üst düzeyde yönetici yetiştiren bir okul durumundaydı. Bu eğitim hem hanedan mensuplarının geniş aile kültürü içinde sosyalleşerek eğitilmeleri hem de belirli bir plan ve program dahilindeki örgün saray eğitimini kapsamaktadır.

3.2. Saray Dışı Askerlikler (Kamu Görevlileri: Seyfiye, İlmiye ve Kalemiye)

Gelir ve prestij olarak birbirinden çok farklı konumlarda olmayan bu toplumsal kategoriler aile kültürü açısından tek bir zümre olarak genelleyebilme imkan veren ortak özelliklere sahiptirler. Seyfiye : Osmanlı toplumundaki askeri sınıf (ordu mensupları), ilmiye; bilimle uğraşanlar,toplumun din yargı,eğitim ve öğretiminden sorumlu kesimini, kolemiye ise çağdaş deyimle Osmanlı bürokrasisini oluşturuyordu.

Kamu görevlerinin aile kültürünü en iyi yansıtan belgeler ailevi ve yarı ailevi vakıflardır. Ve onarlı gerçekleştiren vakfiyelerdir. Kamu görevlilerinin vakıflar yoluyla ailelerinin toplumsal prestij ve güçlerini geleceğe taşımayı amaçladıkları anlaşılmaktadır.

4. REAYANIN ( YÖNETİLEN KESMİN ) AİLE YAPISI VE KÜLTÜRÜ:

Osmanlı nüfusunun geniş bir kemsini reaya denilen halk meydana getiriyor. Reaya çeşitli din ve mezheplere mensup topluluklarda oluşuyordu. Vergi vermekle yükümlü olan bu geniş kesim kendi içinde tüccarlar,sanat erbabı ve köylüler olmak üzere gruplandırılabilir. Reaya üretim ve ticaretle uğraşır.

5. OSMANLI TOPRAK SİSTEMİ

Toprak sisteminin geleneksel toplumların yapısını belirlemede birinci derecede rol oynadığı bilinmektedir. Bu sosyolojik olgunun Osmanlı toplumunu meydana getiren temel toplumsa kurumların şekillenmesinde etkili olduğu düşünülebilir. Ancak Osmanlı söz konusu olunca gerçekten bu etkinin daha çok toprak yapısından mı yoksa toplumu meydana getiren temel toplumsal ve siyasal felsefeden mi? Kaynaklandığı sorusu tartışmaya açıktır. Şu var ki tartışmanın açılımı ne olursa olsun toprak sisteminin toplumsal bir kurum olarak Osmanlı aile yapısı üzerindeki etkisinin önemini azaltmaz.

Osmanlı imparatorluğunda toprakların mülkiyet ve denetim hakkı devlete aittir. Devletin toprak üzerindeki bu hukuki yetkisi, toprağı işleyenler açısında sürekli bir kiracılık statüsünü oluşturmuştur. Ancak bu öyle bir ilişkidir ki kiracılar toprakla ilişkilerinde sanki gerçek sahipleriymiş gibi toprağı işlemektedirler.

Osmanlı toplumuna özgü geleneksel, aile reayanının sistem içindeki aktivitesi çerçevesinde hayatiyet bulmuştur. Devlete ait arazi üzerinde

Güncel Aranan Ödevler

anı nasıl ortaya çıktı, fonoloji, köpük, dolaşık, mikroskobik canlıların, active passive, 2005 taban puanları, adalet stajı, 2.osman, kitap eleştiri, iç donu, derbent, mehmetcik nedir, katran, dalaşma, cihaz, öss soruları matematik, arılar ve bal yapma, ahmet mithat, ısırmak, dürtü, doğru veri yapısı, huğ, yerel saat nedir, marmarada kültür, ehliyet kitabı, izdivaç, sıcak sular, termosifon, oligopol, acımasızca, 3. selimin yaptıgı yenilikler, atatürk inkılapları ve ilkeleri, kuantum formülü, bebeklik dönemi, polyester boyama, endam, einştein, beydeba, antikacı dükkan, rezarvuar, uzun beyaz bulut özet, ergime, kalıp gibi uyumak, faiz, alt etmek, özgürleşme, organlarımızın resimleri, si bemol, ön büro müdürünün, cümle analizi, doğa nedir, mezura, bütün, Pomakça, yardımlaşma masalları, İslâm, asetik, irsî, almanyada çocuk giyimi, rol, işgal altında istanbul, dalgalar, aşık, mantık ve önermeler, sakarya türküsü, spor ürünleri, mahalli idare, kırşehir, silsilename, burs sonuçları, turk denizci, trıgonometrık fonksiyonlar, ibraz, biomass enerji, yukarıdan, hamur boya, şekerpare, kıyas, diş çekimi, rasyo analiz yöntemi, güvencesiz, ıztırar, gerber, en iyi romanlar, sıçan otu, hizmet kalitesi kriterleri, freehand, tanrıça, salon çamı, çanakçı, at donu, vtr, orman ürünleri, cagdaş resim sanatları, avcı hattı, soysal, ikbal, iktisat 1, cı örnekleri, adlandırılma, peşin fikir, alexandre dumas, analizler, ayıplamak, klasik koşullanma deneyleri, sıralı, futur, ağaç işleri, lıseler, sıvıları ölçme, disk atma, disiplin türleri, ingilizce hikaye, günlük hayatta suyun kullanım alanları, iec1107, kashmir, arif polat, basketbol kurallar, fransiz ihtilali, dünya üzerindeki akarsular, puding, makbule atadan, mültipleks, saltanat, bilsay kuruç, adlandırmak, hacıyatmaz, unvan, kristal, kalite çemberi, hidro karbonlar, türkiyenin el sanatları, davranış kavramı uyarıcılar tepkiler, mırıldanma, şeker portakalı özet, maradona, gizlenmiş, matematik sanatı, iyon metre, 1. meşrutiyet dönemi, el sıkmak, olimpiyat projeleri, patriklik, insan ilişkileri, dopdolu, duyu organımız, itilme, mantarların zararları, dalama, ana yön, döşenme, tam yol, tevzi etmek, baldıran, anadolunun türkleşmesi, ismail ünver, müziğin önemi, parçacık, soy gazlar, fırlatış, kimyasal tekstil muayeneleri, parçalanmak, demir oksit, hemodiyaliz, su kaynakları arasındaki ilişki, kütlenin korunum kanunu, Dadacı, aklınca, el yazması, lean management, mündericat, güleç, fiziksel ve kimyasal değişmeler, kimya bitirme tezi, incitme, moral vermek, helyum, cagdas sanat akımlari, küresel ısınmanın nedenleri, yöntemlilik, iyelik eki, şen şatır, tertiplemek, cumhuriyet yenilikleri, dengeleme, endüstri toplumu, yaşarmak, mersin hakkında, alternatif akım jeneratörleri, kabuklanma, sezar, fatura nedir, roma resimleri, kimya simgeleri, akış türleri, adam azmanı, iri iri, mozole,