ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› WHEATSON KÖPRÜSÜ (DENEY RAPORU)
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 165366 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Wheatson Köprüsü:

Şekilde gösterilen Wheatstone köprüsü devresi, bilinmeyen dirençlerin ölçülmesinde kullanılır. R1,R2 ve R3 dirençleri daha önceden bilinen ve ayarlanmış olan dirençlerdir. Rx bilinmeyen dirençtir. Köprü kullanılırken Kl ve K2 anahtarları kapatılırlar ve R3 direnci, (G) galvanometresi hiç sapma göstermeyinceye kadar ayarlanır. Bu anda Vab = Vac ve Vbd = Vcd olacaktır. Galvonemetreden hiç akım geçmediğine göre (geçen akım sıfır), Rl den geçen akım şiddeti, R2den geçen akım şiddetiyle aynıdır (Il)ve R3den geçen akım şiddetide Rx den geçenle aynıdır(I2).

Vab = Vac olduğundan;

I1R1 = I2 R3

Vbd = Vcd olduğundan;

I1R2 = I2 Rx

olacaktır bu iki bağıntıyı oranlanırsa

R2 x R1
Rx= bulunur.
R
DENEYDE KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
Galvanometre,güç kaynağı,ekmek tahtası,çeşitli dirençler.

DENEYİN AMACI:
Wheatstone köprüsü devresi kullanarak bilinmeyen bir direncin elde edilmesi ve teorik ve deneysel değerlerin birbirleriyle karşılaştırılmasıdır.

DENEYİN YAPILIŞI:
Öncelikle deney düzeneğini inceledik.Dengeyi sağlayabilmek adına gavlanometre kullandık ve amacımız gavlanometre üzerinden geçen akımı sıfır yapabilmekti. Gavlanomet remizi bir ucunu bilinen ve bir ucunu bilinmeyen iki direnç arasına bağlıyoruz.

1. Direnç için;
Ölçtüğümüz L1 ve L2 uzunlukları aynı tel oldukları için dirençleriyle doğru orantılıdır.
R2 x R3
Bu nedenle X= formülümüzde R1 yerine L2 ve R2 yerine L1‘yi yazarak bilinmeyen
R1
X direncimizin değerini buluruz. R3 direncimizin değerini A bandındaki kahverengi B bandındaki siyah C bandındaki kahverengi renginden 100 ohm olarak bulduk.
L1=145 cm
L2=95 cm

R2 x R3 145 x 100
X= = = 152,6
R1 95

Bilinmeyen direncimizin teorik değerini A bandındaki kahverengi B bandındaki yeşil C bandındaki kahverengi renginden 150 ohm olarak bulduk.

|Deneysel – Teorik| |152,6 – 150|
%HATA=

Güncel Aranan Ödevler

spesiyalite, sezgicilik, özden, çizelge, elektronik posta, katı açı, 1929 krizi etkileri, dap, şapka, sümük, kültür turizmi, tahta biti, sesin oluşumu, aylıklı, Katoliklik, nota arşivi, 500 temel eser, e.k.o.k., eski ölçü birimleri, dil ile kültür, serzeniş, beden eğitim, mafsal, çürütme, hedeflenmek, kavitasyon, sarış, caba, etnograf, cetvel, romanın özellikleri, devridaim, tanrilar ve generaller, tepe değeri, şilepçilik, edebi metinler, sıkı düzen, haddecilik, atatürk ün yaptığı yenilikler, deruhte, parti, siroko, yetki, pırpı, turşuluk, otomatik şanzuman, marmarada kültür, çember daire, nece, su projeleri, kadınca, dörd halife, tevekkel, farklı ülkelerin çocukları, ilker, işgal, acelecilik, olimpiyatlar, elastisite modülü, calsiyum, reported speech in simple present tense, küreselleşmenin işletmeler üzerindeki etkisi, hoş bulduk, çokken, temas, kutsal 4 kitap, kimlik, iyon değişimi, banner, atatürk önderliği, doyuran, iletişim engelleri ve aşma yolları, bağımsızlık sembolleri, atatürkün samsuna cıkısı, kaymak gibi, pompa montaj, türkiyenin gümrük kapıları, maddenin hacmi, tasavvuf felsefesi, acılaşmak, sakınmak, hortum gibi, çevre kirliliğine neden olan ve faktörler, bucak, türkiyenin cumhurbaskani, döşemeci, osmanlı, saz takımı, işlev, oracıkta, aşkî, basın ekonomisi, transport, aradan, ayal, baş sağlığı, ısındırma, 4 halife kimdir, sosyoloji ve spor tezleri, dirençlerin bağlı olduğu faktörler, titiz, bölme bölünebilme, vekalet, teknik makale, pazarlama staj örneği, göstermeci, dilsizlik, uzayda vektör, sapık, tevki, kınalı eller, cezir, mezraa, perdahlama, seçilmek, güneydoğu anadolu bölğesini araştır, elektiriklenme, mil ve göbek, atatürk kompozisyon, türkiyede ulaşım, proje ve performans ödevi, gözeme, iş düşmek, su ve tüketimi, gmp, pis su, türk boylarında spor, biyografi sunu, oluk oluk, armağan, tanıtılış, fersahlık, usul boy, indiksiyon ve mıknatıs, su projesi, ethernet kartları, şiir türleri, firebird, the sign of four, unlu mamüller, termal sistemler, 80 sonrası türkiye ekonomisi, nükleer tıp, fiyat kuramları, yosunlar, izlem, şamar, mülhak, tevkil, ayak topu, ördekler, arkaç, tuzlu suyun tatlı suya dönüşme mekanizması, hakşinas, automation, poligam, su ekosistemi, kültür ve dil mehmet kaplan, cim, alaza, gök taşı, ilçe yönetimi, istiklal marşı nota nefes, uyku seti, derkenar, hışır hışır, bir dirhem, hayat ve su, ventürimetre, fashion, kanalcık, iğ iplik, dürü, stat, cordano, elizabeth, kimyasal olaylar ve insanlara etkileri, giriş, 18.yy dunya edebıyatı, işletmek, masa tenisi, reklam ve pazarlama, iç su, iç deniz, stendhal, okşamak, ankara kız meslek lisesi, eğitim araçları, denizli nüfus, 23 nisan hazırlıkları, ingilizce eğitimin zararları, stor, olgunluk yaşı, eğitim masrafları, kuvvetlenme, sadır olmak, 4. sınıf test soruları, titizlik, su dalgalarında girişim,