ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› SOKULLU MEHMET PAŞA
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 157364 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SOKULLU MEHMET PAŞA

Tanınmış Osmanlı büyük veziridir(1505-1579) Bosna’ nın Vişegrad kazası-nın Sokoloviç köyündendir. Adı Boya idi. Çocukluğunda, bir süre rahip olan dayısının yanında çalıştı. Devrişme memurları tarafından ailesinden alınarak Edirne sarayına getirildi. Müslüman oldu ve Mehmet adını aldı. Burada eğitim ve öğretim gördü. İstanbul’ a getirilerek Enderun’ a alındı. Rikadbar, silahtar ve büyük kapı-cıbaşı oldu. Kanuni Sultan Süleyman, onu yakından tanıdı. Çalışmaları beğenildi. Barbaros Hayrettin Paşanın ölümü üzerine kaptanıderyalığa getirildi (1546). İki yıl kadar bu görevde kaldı. Tersaneyi iyi yönetti. 1549’ da Rumeli beylerbeyliğine atandı. Erdel’e yaptığı seferde 12 kale ele geçirildi ( 1551 ). İran seferine katıldı. Başarı gösterdiği için üçüncü vezir olarak divana girdi. Padişahın en çok güvendiği devlet adamlarından biri oldu. Sokullu, şehzede Beyazit ile selim arasında çıkan çıkan olaylara karıştı. Konya ovasında iki kardeş arasında yapılan savaşı, Selim’in kazanmasında rolü oldu. 1561’de ikinci vezirliğe getirildi. Dört yıl bu görevde kaldı. 1565’te büyükvezir atandı. Avusturya ile yapılan görüşmelerde sonuç alınamayınca, bu devlete savaş açılmasına karar verildi. İhtiyar padişahın bu sefere katılmasını sağladı. Seferi, başından sonuna kadar, padişahın adına o yönetti. Zigetvar kalesinin kuşatılmasında büyük çaba gösterdi. Kalenin alınmasından bir gün önce padişah öldü ( 1566 ). Sokullu, geleneğe uygun olarak padişahın ölümün ordudan sakladı. Şehzade Selim’e mektup göndererek Belgrad’a gelmesini bildirdi. Padişah sağmış gibi divan topladı. Her yana fetihnameler gönderdi; mevlitler okuttu, şenlikler yaptırdı. Zigetvar kalesini camiye çevirtti. Padişahın Cuma namazına çıkacağına ilan etti. Sokullu, padişahın ölümünü, ordunun Belgrad’a dönmesi sırasında, otağın çevresinde Kur’an okutarak açığa vurdu. Büyük üzüntü duyan ve disiplini bozulan askeri, etkili sözlerle yatıştırdı. Belgrad’da bekleyen II. Selim’in cülus bahşişi vermekten kaçınması,

Güncel Aranan Ödevler

petrokimya, kristal denizaltı, istavrit, işlem soru, milletvekilleri nasıl seçilir, kavalalı, ankara jeolojisi, bozlak, 15. yy, araştırma önerisi, mevlevi, örgüt sorunları, atmosfer kirliliği, halef selef, radansa, Rus, en iyisi, ittihat ve terakki ile chp, gayret, duyum, bilgisayar mühendisliği staj raporu, yergi, atatürk ve insan haklarına, karagözcü, 10 parmak, azımsama, etken ve edilgen, karamuk, kalp olmak, geometrik dizi, çıldırtma, mevdu, kül etmek, mercek, kabuklanma, eklenti, bulanık, mahkemeler ve görevleri, mukallit, organizason stajı, peyami safanın kitapları, ikinci staj, islamın şartları, Asurca, matematiğin kullanım alanları, have to has to, mukaddesat, kurban, fark atmak, iletişim yöntemleri, asur devleti, alk, ara kapı, amc, enlem ve boylamın etkileri, göcek koyları, yer çamı, edebıyat tezkiresi, şemsi efendi, asit yağmurlarının etkileri, yaslama, magmatik kayaçlar, milli egemenlik nedir, olmamış, tanımlama tarayıcısı, eşeye bağlı kalıtsal hastalıklar, 29 ekim kompozisyonu, kapitülasyon, robenson, yatıp kalkıp, hırvatistan, iki dirhem bir çekirdek, ahmet haşim, tuzun oluşumu, dogal anitlar, bilgisayar türkçeye çevirme, cebirsel, bilimsel araştırmanın faydaları, hazır olma, yaban özet, kota, mineral çeşitleri, organizatör, fosiller ve yararları, atatürkün önderliğinde ölçü birimleri, özet hikaye, fen bilgisi, gaf, cahit sıtkı, öss tarih notları, kalpsiz, kristal alan, gemi söyleşi, fen bilgisi öğretimi, mıknatıs çeşitleri, basit makamlar, ekosistem dönüşüm, taşma, lise 3, mimar sinanin eserleri, filozoflar, mirat, tatil olmak, sac sekillendirme, özdek, kalem, kuvars, gerdanlık, güvenlik işi, izometrik, topografi, mantar çeşitleri, empati nasıl geliştirilebilir, hastane yapıları, refah, alışkan, güneş paneli, çalışma ilişkileri, ödenmez, ustalaşmak, kpss puanları, afetzede, ayrımsal damıtma, alternatif enerji kaynakları, gerunds, ayırıcılar, asya kandil, 10. sınıf yıllık plan, okul deneyimi 1, sayın, cumhuriyet sonrası yenilikler, ilkögretim haftası şiirleri, erselik, hizmet pazarlama, eşya, çağatay, realizm, sefiller kitap özeti, iksir, dünyadaki adalar, istikamet, tutunma, gut, iç tümce, bir çırpıda, arama emri, kuvay-i milliye, siroko, teslimiyet, klor, eko sistemler, göl olmak, ağrıdağı efsanesi, benzetilme, kavgam, sementasyon, kapital, şükretme, dürüst oyun, kızılötesi, arastırma, başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri, biyoteknolojideki yenilikler, çocuksuluk, seçkinleşme, poetika, müşahede, evcil ve yabani hayvanlar, gökçek, kesik silindir hacmi, cross match, yetersiz öğrenciler, ala tavlı, denetleme, hazırcılık, heterojen, görüştürme, ödenti, imge, mitakondri, demokratik yönetim birimleri, araziye uymak, kaynak yapma teknikleri, su stajı, liyakatli, aruz ölçüleri, ıf clauses, kooparatif, deoksi, pastacı, besi performans, atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler, saç örgüsü, yeni zelandalı yazarlar, tahir ile zühre, izomer, kubur, 9.sınıf mantık konusu, bozkır nedir,