ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 142834 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINDA
FEN ve DOĞA ETKİNLİKLERİ
Fen ve doğa etkinlikleri çocukların gelişimlerini, davranışlarını etkiler. İlgi alanlarını genişletir. Çocukların problem çözme ve düşünme yeteneklerini geliştirir.
A- Okul Öncesi Eğitimde Fen ve Doğa Etkinliklerinin Önemi
Fen ve doğa etkinlikleri, çocukları gözlem yapmaya, araştırma, inceleme ve keşfetmeye yönelten etkinlerdir. Bu etkinlikler çocukların ilgi ve ihtiyaçlarını ortaya koymalarına ve kavram gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Çocuklar çevrelerinde gördükleri obje ve olaylara karşı meraklıdırlar. Bu meraklarını canlı tutmak için onları harekete geçirecek, ilgilerini çekecek fen etkinlikleri planlanmalıdır.
Okul öncesi dönemde çocuklar iki yolla bilgi toplarlar. Birincisi kendi deneyimleri ile bilgi toplamak, ikincisi ise öğretmene soru sormaktır. Çocuklar sürekli soru sorarak, cevap bulmaya çalışırlar. Onların bu merakları gelecekteki fen ve matematik kavramlarının temelini oluşturacağı için, çocukların sorularına cevap verilerek desteklenmelidir. Çocukların bilgi toplama yollarından diğeri olan kendi deneyimlerini kullanma, en çok tercih ettikleri yöntemdir. Çocuklar için “ben bu konuyu biliyorum çünkü onu gördüm yada yaptım” şeklinde konuşmak çok daha önemlidir. Bu nedenle öğretmen, özellikle fen etkinliklerinde çocukların hepsine çeşitli durumlarla ilgili, deneme-yanılma, gözlem yapma, araştırma ve inceleme fırsatları vermelidir.
Bu etkinlikler çocukların;
- Bilimsel düşünmelerini
- Yaparak yaşayarak öğrenmelerini
- Gözlem ve deney yeteneklerini geliştirmelerini
- Çevrelerine karşı duyarlı olmalarını
- Neden-Sonuç ilişkileri kurmalarını ve problem çözme becerilerini
- Günlük yaşamda kullandıkları araç-gereç ve malzemeleri tanımalarını
- Kavram gelişimlerini
- Akıl yürütme becerilerini ve dil gelişimlerini
- Yeni fikirler üretebilmelerini
- Yaratıcı düşünme becerilerini
- Kendilerine güven duymalarını
- Psikomotor becerilerini
- Nesnelerin benzerliklerini, farklılıkları
- Grup etkinliklerine daha istekli katılmalarını
- Grup içerisinde yardımlaşma, paylaşma, iş birliği gibi sosyal davranışları
- Kendi becerilerini tanımalarını
- Gelecekteki eğitim dönemi için gerekli olan temel fen bilgisi kavramlarını, geliştirmelerini sağlar.
B. Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Uygulanabilecek Fen ve Doğa Etkinlerinin Çeşitleri
Fen ve doğa etkinlikleri sırasında yapılabilecek aktiviteler; Deney yapma, hayvan besleme, bitki yetiştirme, inceleme gezileri sınıfa konuk çağırma ve fen ve doğa köşesinde bulunan materyallerle yapılan diğer çalışmalardır.
1- FEN ve DOĞA KÖŞESİ
Yuva ve anaokullarının önemli köşelerinden biriside fen ve doğa köşesidir. Çocukların zihinsel gelişimleri için onlara uyarıcı bir çevre sağlamada bu köşenin rolü büyüktür. Fen ve doğa köşesinde bulundurulan araç ve gereçler, yapılan etkinlikler sadece çocukları zihinsel bakımdan uyarmakla kalmaz, onların çevrelerine daha uyarlı hale gelmelerine, Fen ve doğa araçlarını kullanma becerisi elde

Güncel Aranan Ödevler

nizamiye medresesi, kıyı tipleri, şarkiyat, hayvanlara dokunmak, kıl keçisi, social identity, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, 69, step motor, tedvin, kitap araştırması, işletmelerde kuruluş yeri, önbellek, eşek arısı, hazırlanma, ist kurtuluşu, bellboy, sağlık bilgisi, geometri benzerlik, ebu cehil, etkili okuma, mutedil, memet baydur, diyez, içmece, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, 1 kg kaç litre, mumlu, yangın tesisatı, ekonomi makaleleri, paça günü, dinsizlik, iç ısıtıcı, hareket vidaları, yazılım staj, kabak, tahıl yemi, yaş sınırı, şeref sözü, ithal, trafik kuralları, optimal, kelile ve dimne tercümesi, atatürk biyografisi, gerektirmek, buhar kazanı, görgüsüzce, çiğ, ölçme aletleri, acemi er, alman seferi, açık ağız resimleri, huzur, anemon, tel erozyon, su bombası, iş talimatları ve iş doğrulama talimatları, bitkisel ilaç eldesi, mustarip, 27 aralık 1919, bitkilerin yayılma yolları, roman incelenmesi, soygaz, 5. sınıf matematik, epik, teessüf, gaco, diş yapıları, ticaret, dizi film tarihi, yarı bel, ipil ipil, kalakalma, alkali, deney, şiir türleri, telefonun mucidi, 69 plaka, ekonomi alanında yapılan ınkılaplar, model ve kalıp uygulamaları, optik aynalar, fizyoterapi, erim, tekst, liseler, start almak, kaynama noktası, mutasavvıf, yavaşlık, kimesne, hazır olma, pencere, hidrolik sistemler, grupla çalışma metodu, ad durumu, 4.sınıf test ve cevaplar, 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar, ali macar reis, cirit oyunu, bağdat paktı, mikroyapı, yaşa, agrafi, büten, ızgarasız, tirle, ispatlama, büyüleme, dünyada ilk yerleşim yeri, deneyimci, büyük hanım, ataturk ve cocuk, marka, teknolojının yararları, çağatay, beden eğitimi genel, felek, siğil, yol ayrımı kemal tahir, kalkışmak, şerbet gibi, saloz, bogazlarımız, yakutiye medresesi, iletişim yöntemleri, akdeniz iklim kuşağı, tig kaynak dersleri, paşa kapısı, bob ross, açık önerme ve doğruluk kümesi, deizm, hak kuşu, izdivaç, grace darling, güneşleme, faranjit, ingilizce günlük konuşma dil, gravimetrik analiz, sertleşmek, ali kaplan, insan psikolojisi, özel güvenlik sınav sonucu, çanakkale türküsü, kalite kontrol çemberi, tavsiye, kriminoloji, ay şekilleri, protestan ahlak, fiziksel bağlar, nakkaş, sere serpe, rollerin değişimi, ekonomik işbirliği girişimleri, çim çim, incirlik, sürgün olmak, noktalı kagıt, sersemletme, karoser, homoseksüel, sivrilmek, ülker köksal, doğrudan demokrasi, alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi, avrupa hun devleti, kagir kaplamalar, çiftleme, uygurlarda müzik, interneti kim buldu, professional, sinterleme, tütün zamanı, dikkat testleri, uygur devleti, alkolik, aşındırma, medhiye, resimde perspektif, milletvekillerinin gorevleri, azınlık nedir, allotropi, trake solunumu, rica, din kültürü ve ahlak bilgisi, çevre sorunları, 1071 ile 1453, periyodik cetvel soruları, eskimek, kalite kontrolü, wingate, arşiv, çelik silo, ajan, vatan ve bayrak, arılar ve bal, ikircik, piyes nedir, web sitesi, yağlı ip,