ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ÇEVREMİZDEKİ MADDELER (ÇOKLU ZEKA DERS PLANI)
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 140814 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik DERS PLANI
A. BİÇİMSEL BÖLÜM
Dersin Adı: Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme
Sınıf: 3
Ünitenin Adı: Çevremizdeki Maddeler
Süre : 40’+ 40 ‘
Öğrenme Öğretme ve Strateji ve Yöntemleri: Düz anlatım, soru – cevap, gözlem, rol oynama yöntemleri
Kaynak Kitaplar: Hayat Bilgisi 3, Ünite dergisi.
Araç-Gereçler: Katı-sıvı-gaz maddeleri ve resimleri (taş-tahta-kumaş-su-süt-kolonya), oyun bölümü, tepegöz, asetat
Hedefler ve Davranışlar:
Hedef 1 : Çevremizdeki maddelerden yararlanma bilgisi

Davranışlar :

1. Çevresinde gördüğü değişik cisimlerin hangi maddelerden yapıldığını s/y
2. Maddelerin yer kapladığını s/y
3. Çevresinde gördüğü her şeyin madde olduğunu s/y

Hedef 2 : Çevremizdeki maddeleri tanıyabilme

Davranışlar :

1. Okulun/evin yapımında kullanılan maddelere örnekler verme
2. Sıvı halinde bulunan maddelerin kullanıldığı yerlere örnekler verme
3. Gaz halinde bulunan maddelerin kullanıldığı yerlere örnekler verme


Hedef 3 : Maddelerin hallerini tanıyabilme

Davranışlar :

1. Maddelerin katı,sıvı ve gaz olmak üzere üç çeşit olduğunu s/y
2. Katı maddelere çevresinden örnekler verme
3. Sıvı maddelere çevresinden örnekler verme
4. Sıvıların, akışkan olduğunu s/y
5. Sıvıların, bulunduğu yerin şeklini aldığını s/y
6. Nefes alırken, ciğerlerimize hava dolduğunu s/y
7. Gaz halindeki maddelere çevresinden örnekler verme
8. Maddelerin erimesine, donmasına, buharlaşmasına çevresinden örnekler verme



Hedef 4 : Katı maddeleri özellikleri ile belirleyebilme

Davranışlar :

1. Maddelerin ağır ve hafif olabileceklerini s/y
2. Verilen katı maddeleri sert ve yumuşaklığa göre ayırt etme
3. Katı maddelerin yüzeylerinin pürüzlü ve pürüzsüz olduğunu fark etme
4. Birden çok maddeyi el ile kaldırarak ağır ve hafif olanı s/y
5. Maddelerin terazi ile tartıldığını söyleme

B.ÇOKLU ZEKA KURAMININ BOYUTLARINA YÖNELİK ETKİNLİKLER
1. Sözel Dilsel Zeka :

Öğrencilerden çevresindeki maddelerin özelliklerini deftere yazılmasını istemesi

2. Mantıksal Matematiksel Zeka :

Karışık olarak verilen maddelerin hangi grupta olduğunu yazılması ile ilgili ‘ Bu Maddeler Hangi Gruptadır ‘ oyununun oynatılması

3. Kişilerarası Zeka :

Maddelerle ile ilgili ‘ Ben Neyim ‘ oyununun oynatılması

4. İçsel Zeka :

Öğrencileri konuya yakınlaştırmak için onlara günlük hayattan sorular sorulabilir

5. Ritmik Müziksel Zeka :

Öğrencilere katı, sıvı, gaz maddelerin çıkardığı sesler dinlettirilerek

6. Bedensel Zeka :

Sınıfa getirilen balonların öğrencilere şişirtilerek içlerine hava dolduğunun söylenmesi

7. Görsel Uzamsal Zeka :

Madde çeşitleriyle ilgili ‘Dokun, kokla, yaz’ çalışmasının yaptırılması

8. Doğa Zeka :

Maddelerin hal değişimi örnekleri gösterilir.Örneğin buzun erimesi olayı veya suyun buz olması olayı




C. GİRİŞ BÖLÜMÜ

1. Dikkat Çekme : Balon, parfüm, sıvı maddeler ve bazı katı cisimlerle sınıfa girilmesi.Öğretmenin sınıfa getirilen bu maddelerin hangi tür maddeler olduğunu ve özelliklerini öğreneceğiz demesi

2. Güdüleme : Öğretmenin, öğrencilere ‘ Bu derste bizim yaşamımız için önemli olan çevremizdeki maddeler konusunu öğreneceğiz ve bu konudan önümüzdeki sınavda sorular çıkacak ‘ demesi

3. Gözden Geçirme : Öğretmenin ‘ Bu dersimizde çevremizdeki maddeleri tanıyarak bu maddelerin neler olduğunu öğreneceğiz ‘ demesi

4. Derse Geçiş : Öğretmenin ‘ Şimdi derse geçiyorum herkes beni dikkatli dinlesin ‘ demesi


D. GELİŞTİRME BÖLÜMÜ

Sınıfa çeşitli maddelerin getirilmesi.bu maddelerin neler olduğunu söylemeden önce doğada bulunan madde çeşitlerinin söylenmesi. Sınıfa getirilen maddelerden(taş, kumaş, su, süt v.b) katı, sıvı olanlar ayırt ettirilir (Ek-1). Bu maddelerin özellikleri söylenerek öğrencilerin sözel-dilsel zekâlarının gelişmesi sağlanır.

Çeşitli maddelerin özelliklerine göre Venn şemasına yerleştirilmesi (Ek-2). Maddeleri birbirleriyle karşılaştırarak ve neden sonuç çalışması yapılarak mantıksal-matematiksel zekânın kavranması sağlanır.

Katı, sıvı ve gaz maddeleriyle ilgili ‘Ben Neyim’ oyununun oynanması(Ek-3). Sınıfa getirilen çeşitli sorular tahtaya yazılarak öğrencilere sorulur. Bu uygulama öğrencilere sorularak onların kişilerarası zekâlarının gelişmesini sağlar.

Öğrencilerin konuya ilgisini çekmek için onlara günlük hayattan sorular sorulab





Güncel Aranan Ödevler

atatürk ve tarim, öke, geçim kaynakları, kalori miktarları, bilişim sistemleri lojistik, muhendislik mekaniği, karadenizin koyleri, rikkat, sırlı, dünyadaki akarsular ve nehirler, atatürkün gençliğe hitabesi, çekimli diller, ağıt, görünümlü, işletmelerde kuruluş yerinin önemi, Kara Evli, sollu, top, yıldız ucgen motorların seması, falan, miskince, radyo taksi, 1999 oks sonuçları, bir hücrelilerde ve bitkilerde doğal davranışlar, günümüz romanlari, yavru kapı, biosfer, öz kütle, kesirlerle toplama işlemi, ondalık kesir, su ve mineraller, taydaş, canlılar neden beslenir, kütle, çarpanlar ve katlar, el-kindi, şifreli, vizyoner liderlik, istiklal marşının önemi, yansıma ve kırılma, kalıpta dövme, kargın, dinde zorlama yoktur, diken diken, ağlatı, sürücülük, osmanli devletinde bilim ve teknoloji, ağlayış, meleklerin sınıflandırılması, gümüş atıkları, örüş, 10 sınıf modüller, yağma, geçmişteki meslekler, kabul günü, akar, molarite sorular,, intizamlı, dev gibi, diş yapısı, yeni ekonomi, dış satım, barışın yararları, paralık, 0 neden -1 e eşittir, dolasım sıstemı, modern insanın yalnızlığı, bernolli, araç lift, egitim, the piano, gazetecilik bölümü, truva atı, tomurcuk, teyze, taşınmaz değerleme, pazarlama karması oluşturma, ac motorlar, himayesiz, diyorit, bina etmek, para mı önemli sağlık mı, maksim gorki, muhasebe işlemleri, kasalı, striptiz, yazım türleri, yüksek öğretim kurumu, hafta, dokuzuncu hariciye koğuşu inçelemesi, tavşan eti, kıyamet, inorganik besin, anti, muhabir bankacılık, ak sülümen, dar ünlü, aristo talesin, gündüzlü, oracle staj, bebeklik psikolojisi, simitçi, mezhep türleri, mikaşist, atatürk ün sanata verdiği önem, soluş, eleştirmen, takatuka, not atmak, avrupa hun imparatorluğu, duraksama, öğle tatili, bellik, dostoyevski ve insancıklar, antivirüs, tecim evi, asit bazlar ve tuzların temel özellikleri, müdürlükler, seçtirmek, panel yapılışı, fizibilite raporu makine, kargasekmez, tentürdiyot, nasreddin hoca fıkraları, katır karı, megep, çizgi leke doku, punta kaynak, yıldız üçgen şeması, yozgat, üçgen alanı, konya ve çevre, bence, şömüz, kavram ve çeşitleri, yarın öbür gün, uluslararası yargı, sinematek, çoğalma stratejisi, zamirler, kapodokya, horultu, 2. mahmut un yaptığı ıslahatlar, stoklar, döküntü, vakitsiz, yaşanmayan zaman, döşemesiz, agit, ilk otomobili kim yaptı, 1980 sonrası uygulanan döviz kuru politikaları, guvernör, anayasa ve toplum, özlük, şaibe, 2006 oss soruları, ilkögretim haftası şiirleri, sosyal bilgiler, bilgisayar staj dosyasi, kok, pisagor bağıntısı, çocuk olmak, eski uygarlıkların sayı sistemleri, besinlerin korunması ve saklanması, seçme seçilme hakları, nas, fetvahane, doğaçlama, 360 derece performans değerlendirme, arap milliyetçiliği, akala, 8. sınıf performans ödevi, ev telefonu, girişimci pazarlama, ıran, kaideci, destan dönemi, 5. sınıf kesirler, içmeler, mukayyet, 1. dünya savasında osmanlı devleti, saatler ingilizce, adil olma, dimyat, noktalanma, modifikasyon nedir, minyatürcü, anadoluda mücadele, indinde, mehmet akif ersoy, çekirdek reaksiyonları, 3. derece, müttefik, immoral, avrupa insan hakları evrenselliği, ingilizce gazete, guvaj boya, anele, merkantilizm,