ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› KURALLI VE DEVRİK CÜMLELER. ANLAMLARINA GÖRE CÜMLE TÜRLERİ (MATERYAL)
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 139155 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik  ANLAMINA GÖRE CÜMLELER

1. OLUMLU CÜMLE


Örnekler:

Annem pazara gitti.

Cümlede annemin pazar gittiği belirtiliyor.

Arkadaşımla ders çalıştık.


2. OLUMSUZ CÜMLEÖmekler:

Top oynadık. (Olumlu cümle)

Top oynamadık. (Olumsuz cümle)

Cümlelerin anlamlarına göre ikiye ayrılmasın
GÜNLÜK DERS PLANI
TARİH :
SINIFI : 7. sınıflar
DERS : Türkçe
SÜRE : 80 dakika
KONU : Kurallı ve devrik cümleler. Anlamlarına göre cümle türleri.
ARAÇ-GEREÇ : Ders kitabı, dilbilgisi kitapları imla kılavuzu, Türkçe sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü. Okuma parçası.
YÖNTEM VE TEKNİKLER: Okuma, inceleme, araştırma, tümevarım, tümdengelim, not tutturma, anlatım, soru cevap
AMAÇLAR : Yazılı ve sözlü ifade yeteneklerini geliştirebilme. Topluluk karşısında konuşabilme. Araştırmacı ve üretici yönlerini keşfederek geliştirebilme. Edebiyatımızın seçkin eserlerini ve edebiyatçılarımızı tanıyarak edebiyatımızı sevme. Noktalama işaretlerini yerinde kullanabilme alışkanlığı kazanabilme.Yükleminin türü ve yerine göre cümle türlerini cümle içinde tanıma. Anlamlarına göre cümle türlerini tanıyabilme ve birbirlerinden ayırabilme.yazı yazma yeteneklerini geliştirebilme. Okumayı zevk ve alışkanlık olarak algılayabilme. Herhangi bir konu üzerinde fikir geliştirebilme ve bu fikirlerini topluluk karşısında tekrara düşmeden anlatabilme.


DERSİN İŞLENİŞİ :
1. Birkaç öğrenci vasıtasıyla bir önceki derste öğrenilenler hatırlatılarak derse geçiş sağlanacaktır.
2. Örneklerle kurallı cümleler kavratılacak.
3. Örneklerle devrik cümleler kavratılacak.
4. Anlamına göre olumlu cümle anlatılıp. Not tutturulacak ve örnekler verdirilecektir.
5. Anlamına göre olumsuz cümle anlatılıp. Not tutturulacak ve örnekler verdirilecektir.
6. Öğrenci kompozisyonlarının tahlili çalışmaları yapılacak.
7. Birkaç öğrenci vasıtasıyla görülen konular ve öğrendiklerimiz tekrar ettirilecektir.
8.

Güncel Aranan Ödevler

armalı, mali saydamlık, 19 mayıs yazısı, ahlak kavramı, elektrik üretme, güvensiz, fırçalı, lıncoln, limitsiz, cumhuriyet dönemi dil alanındaki çalışma, kalpsiz, adacık, bilgisayarla ilgili konular, taşlaşma, nevi, atatürkün milliyetçilik anlayışı, kibritçi, adalete teslim etmek, buhar türbinleri, fıskiye, tutak, cisim tanım, ismet, ankaradaki tarihi eserler, edebi eser nedir, işkoliklik, 4 halife, taksonomi, ayın isimleri, fosfatlama, arık emek, essay, celik adlandırma, antik tiyatro, erguvan, organlarımızın yerleri, sarhoş, direkt, e.k.o.k., huş, alice harikalar diyarı, sorkun, maddelerin esnekliği, atatürk anı, münacat, edebiyat tarihi nedir, alet edevat, mübarek, 8.sınıf testi, din dersi kitabı eleştiri, radyasyon, jüri, pıcasso, nite, ödünlü, dil ve kültürün ortak özellikleri, akraba evligi, avrupa birliği sosyal güvenlik, antrenman programları, bio malzeme, büyüme gelişme, atatürk sözleri, spc, önemli türk haritacılar, defin, karakuş, metastaz, asabiyet, ustalık, ihtiyarlık sigortası, servis personeli, sarig, sinonim, açık önerme lise 1, c 2, sahneleme, oks soruları, iletişim masterı, psikodinamik kuramlar, anitkabir, mis, volkanizma ve deprem faaliyetleri, farabinin mantık çalışmaları, müteaddit, elips ve hiperbol, çocuk resimlerinde aile, federalizm, pek doku, takıntısız, magma, faiz ve iskontolar, bir bakıma, rap, exchange, kanın vücudumuz için önemi, hidrojen pilleri, bataklık, siğil, ilhanlık, karşılayış, sodyum karbonat, radyoaktivite, belediyelerde mali özerklik, gılgamış destanı, lcd, atatürk çocuklar, öğle vakti, tale of two cıtıes, iş akış şeması, üriner enfeksiyonlar, silahlara veda, ısıl direnç, fakir baykurt, işletme kitap özeti, çevre kirliliğinin boyutları, şömine, su tedavisi, demir dışı metalurji, devlet, dörtkenar, psikoloji, 3.sınıf geometri şekilleri, sabık, nüfuz etmek, heidigger, tayt, zeker, bilsem, fen bilimleri, yaşa, patolog, hoşgörülü olmak, dogmatizm, annan planı, 5. sınıf kesirler, kanın dolaşmasını sağlayan organlar, dirim, ac genaratörleri, karayolu projesi, cihannüma, soydaşlık, graf teori, aylık almak, elektro motor yapımı, almanca hikaye, alt programlar, sigorta aracıları, çevre bozulmasının nedenleri, cumhuriyet donemi modasi, kuvayyi milliye hareketi, ifraz, fonksiyonlar soru, sayfalık, lisansüstü başvuru, boru, feodallik, les sorulari, minare boyu, dışlaştırma, morarma, su dalgaları, çıldırtma, çağdaş devlet düzenleri, şürekâ, sosyologlar, devoniyen, gizli, gülabdan, izobar, hemşire meslek hakları, mangal, sezi, siyasetçi, denmek, being famous, spor tarihi, kinetik teori, mitin doğuşu, saki, jimnastik hareketleri, keleş, saraç, fiziksel ve kimyasal, yabancı dil ders kitabı incelemesi, 2. mahmut, çevremizde hangi ekosistemler var, atatürk devrimleri, anonim halk şiiri, ışığın, geyik, bir elin nesi var iki elin sesi var, emzirilme, karışmak, 9.sınıf matematik mantık konusu, gps teknolojisi, spekülâtif, ekonomik bütünleşme türleri ve ab, kitap özeti, bilgisayarın tarihsel gelişimi,