ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› KURALLI VE DEVRİK CÜMLELER. ANLAMLARINA GÖRE CÜMLE TÜRLERİ (MATERYAL)
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 139155 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik  ANLAMINA GÖRE CÜMLELER

1. OLUMLU CÜMLE


Örnekler:

Annem pazara gitti.

Cümlede annemin pazar gittiği belirtiliyor.

Arkadaşımla ders çalıştık.


2. OLUMSUZ CÜMLEÖmekler:

Top oynadık. (Olumlu cümle)

Top oynamadık. (Olumsuz cümle)

Cümlelerin anlamlarına göre ikiye ayrılmasın
GÜNLÜK DERS PLANI
TARİH :
SINIFI : 7. sınıflar
DERS : Türkçe
SÜRE : 80 dakika
KONU : Kurallı ve devrik cümleler. Anlamlarına göre cümle türleri.
ARAÇ-GEREÇ : Ders kitabı, dilbilgisi kitapları imla kılavuzu, Türkçe sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü. Okuma parçası.
YÖNTEM VE TEKNİKLER: Okuma, inceleme, araştırma, tümevarım, tümdengelim, not tutturma, anlatım, soru cevap
AMAÇLAR : Yazılı ve sözlü ifade yeteneklerini geliştirebilme. Topluluk karşısında konuşabilme. Araştırmacı ve üretici yönlerini keşfederek geliştirebilme. Edebiyatımızın seçkin eserlerini ve edebiyatçılarımızı tanıyarak edebiyatımızı sevme. Noktalama işaretlerini yerinde kullanabilme alışkanlığı kazanabilme.Yükleminin türü ve yerine göre cümle türlerini cümle içinde tanıma. Anlamlarına göre cümle türlerini tanıyabilme ve birbirlerinden ayırabilme.yazı yazma yeteneklerini geliştirebilme. Okumayı zevk ve alışkanlık olarak algılayabilme. Herhangi bir konu üzerinde fikir geliştirebilme ve bu fikirlerini topluluk karşısında tekrara düşmeden anlatabilme.


DERSİN İŞLENİŞİ :
1. Birkaç öğrenci vasıtasıyla bir önceki derste öğrenilenler hatırlatılarak derse geçiş sağlanacaktır.
2. Örneklerle kurallı cümleler kavratılacak.
3. Örneklerle devrik cümleler kavratılacak.
4. Anlamına göre olumlu cümle anlatılıp. Not tutturulacak ve örnekler verdirilecektir.
5. Anlamına göre olumsuz cümle anlatılıp. Not tutturulacak ve örnekler verdirilecektir.
6. Öğrenci kompozisyonlarının tahlili çalışmaları yapılacak.
7. Birkaç öğrenci vasıtasıyla görülen konular ve öğrendiklerimiz tekrar ettirilecektir.
8.

Güncel Aranan Ödevler

sağlıksal, programlama dili, bozkır, kaynaşma, geometri üçgenin çemberleri, ava çıkmak, kreş, bilgisayar kasası, genel türk tarihi, doğal sayıları kim buldu, oluşturmak, alarga, azalmak, eksik artık, pascal kanunları, türk edebiyat tarihi, köroglu, wide area, akdenız, noise transfer, falçata, bitki nedir, arkadaşım, metre ve santimetre, dekont, italyan çocuk oyunları, peder, tirit, fransa coğrafi konum, 5 güç modeli porter, radyoskopi, perklorik asit, avrupa birliği türkiye, gurbet kuşları, eğitim ve okul yönetimi, tahar, diş taşı, peri masalı, maliyet hesaplama, bilgi kuvvettir, basit makamlar, harfli ifadeler, jean arp, atatürk ve ölçü birimleri, türü bitmiş bitkiler, flambaj, balar, dişli, ekonomik büyüme, oynaklık, gasil, ardışık, içbükey, doğal mıknatıs, bakışımsız, içtepi, portföy yönetimi, dar kafalı, balık yemi, kekre, örgüt yapısı, liret, okutturmak, kalıp sistemi, alanlara göre meslekler, eski uygarlıklarda kullanılan sayı sistemi, Arapsaçı, iş takvimi, einstein, finite elements, 36-72 aylık çocuklar için okul öncesi eğitim programı, şuuraltı, kafes, kaptırma, kakmalı, morfin, ıskota, dolgu maddesi, trigonometri teoremleri, metres, acun, teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri, gömlek, şeker ağacı, müziç, ben ismail bu benim yeni hat, demokratikleşme ve insan hakları, seller, paremesyum, büyüme ve gelişme, büküş, tartılış, 18. yüzyıl osmanlı reformları, yakıtlar ve yanma, 6. sınıf testler, canlıların azalması, deterjanın çevreye etkisi, dikiş, içerme, spc, katı sıvı ve gazlarda basınç, isci sagligi, osmanlıda fatih, destan dönemi, açıkça, 3. sınıf müzik ödevleri, günümüzdeki teknolojik değişmeler, noksan, açlık romanı, kent hastahanesi, dinlemek, voıp, nema, 0380, seçimlerle çalışmak, aktöre, vade farkı nedir, sıvaşma, yıldız üçgen motorlar, toprak alkali metalleri özellikleri, hz.eyup, canlıların yaşam alanları, açıklık, böbrek, ses nasıl yayılır, diplomasız, okul sorunları ve çözümleri, hançer resimleri, örgüt iklimi, kare bulmaca, motorlu, datif, data nedir, jilet, eski meslek gurupları, atatürkü, salih zeki, ökse, hz. muhammedin çocukları, tahta biti, ambarlı termik santral, sultan ahmet, kareköklü sayılar, garnitürlü, sosyal radar, düzen, güliver, allah sevgisi, acayip hayvanlar, yankı oluşumu, ruba, iştah, 7 mayıs 1927, gül suyu, radyolog, çocuk kalbi, yenibahar, dış, ogye, kara boya, sıva, satır satır, iskelet sistemi, türk ve dünya edebiyatında mektup türü, sicil, kabilinden, hırıl hırıl, baki gazel, people, proton, sarsıcı, mertlik, rusyanın amaçları, iletişim okul öğrenci veli toplum işbirliği, tapu kadastro, imame, rönesans hareketleri, gazete sarı sayfalar, bir hoş, düzey belirleme sınav soruları 4. sınıf, otama, yumurta hücresi, at meydanı, başkalaşım fen bilgisi, düyun, romalılar, dirençler, başını toplamak, posta kodlar, sıvıların iletkenliği, fukara, içli dışlı, rütbesiz, spesiyal, kültür ve benlik, doğu karadeniz bölümü, mamelek, rölativistik enerji, açık alınla,