ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› TARLADA ÇALIŞANLAR-NEŞET GÜNAL
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 137060 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İncelenen Sanat Eseri
Betimleme :
Sanatçının Adı : Neşet Günal
Sanat Eserinin Adı : Tarlada Çalışanlar
Eserin Boyutları : 142 x 201 cm.
Kullanılan Teknik : Tual üzerine yağlı boya
Eserde tarlada çalışan Anadolu insanı anlatılmaktadır.
Çözümleme :
Eserde ağırlıklı olarak kahverengi ve tonları kullanılmıştır.koyu, açık ve orta değerler vardır. Ön planda iki, geri planda iki figür vardır. Önce sağdaki hemen ardından da soldaki figür dikkatimizi çekiyor. Sonra gözümüz diğer iki figüre yöneliyor, ardından arkadaki çıplak ağaçlara ve durgun manzaraya. Geriye doğru uzanan geniş bir mekan kullanılmıştır.
Yorumlama :
Resmin en önemli öğesi insandır. Bu insan toprak ile bir bütün halindedir. Konuya önem verilmiştir. Anadolu insanının yaşamından çok önemli bir bölümüdür bu. Figürlerdeki en belirgin özellikler el – ayaklar, giysiler ve ifadelerdir. Giysiler bedeni bütünleşircesine sarmaktadır. El ve ayakların büyük yapılması çalışma ve emeği ve zahmeti simgelemektedir. Giysilerdeki toz ve toprak hissedilmektedir. Arka plan resme bir soğukluk, durgunluk, yalnızlık katmaktadır.
Yargılama :
Bu çalışma önemlidir çünkü ;
Eser, gerçekçi bir olayı ifade etmektedir. Eser, biçimcidir; figürlerde dış konturlar kullanılmıştır. Biçime önem verilmiştir. Vücutlarda yer yer yığılmalar ve de formasyonlar vardır.
Eser, anlatımcıdır: Anadolu insanın duygularını taşıyor, yaşantılarını taşıyor.
“ Neşet Günal ‘da Leger etkileri görülür. Onun resimlerinde Anadolu insanı ve yaşam ilişkileri koyu mat renklerle,yarı değiştirilmiş biçim öğeleriyle anlatılır. Bu yanıyla N. Günal toplumcu- gerçekçi öncü sanatçılardandır.
Seyfi BAŞKAN
“1960’larda anlatıma ağırlık veren Günal; konu, renk, biçim- öz ilişkinin ön plana çıktığı ve koyu- açık dengesiyle biçim bozmaları ustaca kullanılmıştır. “Toprak Adamlar “ adını verdiği bu kompozisyonları özgün üslubunun en belirgin örnekleridir.”
N. ARSLAN
Neşet GÜNAL ( 1923 – 2002 )
Nevşehir’ de doğdu . 1946’da Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitirdi. Nurullah Berk ve Sabri Berkel’in öğrencisi oldu daha sonra Leopold Levy’nin atölyesine geçti. 1948’de duvar resmi ve freks öğrenimi için Paris’e gitti. A. Lhote ve F.Leger’nin özel atölyelerinde çalıştı. 1945’te Akademi’ye asistan oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden emekli oldu. 2002 yılında hayata veda etti. Resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
Günal, figürleri işleyiş yönünden Leger’den etkilenmiştir. Bu etki dış çizgi, modelaj ve el – ayak işleyişinde belirgindir. Bir süre Leger’nin biçimsel anlatım yöntemlerini geleneksel Doğu sanatının üslupcu ve akılcı yanını özümsemiştir. Resimlerinin temel öğesi insandır.
Günal, Anadolu Toprağı üzerinde tek, ikili, üçlü kalabalık figürlerden oluşan kompozisyonlarında resim ve doğa gerçeğini birbirinden ayırırken bunu toplumsal eleştiri tabanına oturtmaktadır. Yapıtlarında Anadolu insanını, onun yaşantısını, doğayla olan ilişkisini konu almıştır: bu insanları genellikle sakin, durg

Güncel Aranan Ödevler

gelibolu özet roman, bütçe payları, düşmek, enlem ve boylamın etkileri, 3. testler, alt dudak, sebep, gunah, kazakistan, ala sulu, devlet kavramı, ibrahim mürsel, semiyotik, 17. yüzyılda yapılan yenilikler, muhalif, problematik, ağaç sevgisi, barış nedir, sahlep, Katoliklik, regrasyon, üreteç, balata, diş protez, kesit alma, binom açılım, muhabere, saniyelik, kriptoloji, jet motorları, ham madde, 19 mayıs ile ilgili sözler, quench, olasılık, kına, adalet mülkün temelidir, aspiratör, eşlemek, atatürkün çocukluk yılları ile ilgili anılar, öğütme, 19. yyda osmanlı devleti, eylemde çatı soruları, öküz damı, aplike, ariza, ülke para, yarı küre, tedai, suut kemal yetkin, mendel, ayna cesitleri, yazılı soruları, cahıt sıtkı tarancı, seçim kampanyaları, kanma, meyus olmak, butik otel, ferdiyetçi, hareket kuvvet, kümeler soru cevap, sönüm, tek hücreli canlılar, hat bekçisi, gayrimeşru, tankerci, jeotermal kaynak, davet, ağaçın, çizgisiz, gag, menteşe, havalandırma sistemleri, süzüntü, atatürk ve karizma, the jungle book, 0267, askeri sınavlar, video denetleyicisi (vga uyumlu), carpım sembolu, değişkin, matkaplama, hava basıncı, telgıraf, mescid-i nebi, cam nasıl üretilir, bağıtlı, irtica, pazarlamada yer, 10.yıl nutku, murabaha, tarım şurası, algı yönetimi, hücrenin temel kısmı, ılgaz dağı milli parkı, dunyadakı akarsular, moral vermek, arınış, aydınlatma sistemleri, örüntü resimleri, asr fren, su teresi, mil çapı hesabı, hentbol tarihi, tumba, alanya, elektronik staj dosyaları, lise2, kuvayi milliye hareketi, ilistir, aslan ile yunus, ayaktan, hamam tası, konuşma kodlama, türkiyede iklim çeşitleri, dba, kara yosunu, tel kurdu, peter pan, 3 faz, öbür dünya, cevher seramik, referandum, 1. süleyman dönemi, izmit, poşetleme, meşrutiyet nedir, atatürk inkilapları öncesi ve sonrası, arı biti, dişli imalatı, türk bayrağın önemi, çenek, alan ölçüsü, osmanli, çıkartma, elektrik bilgisi, alanlara göre meslekler, iletişim süreci, laktasyon, amasra, pamuk yağı, mahalle kahvesi, ışık ve ses kaynağı, 18.yy, mezuniyet, ısıl direnç, 17. yy halk şiiri, motifli, dogadaki madde döngüleri, hareket kanunları, nevşehir, saymaca, mütehassis, perspektif resimleri teknik, yeni ürün, fizik/mercekler, eksik, sonuçsuz, 3. sınıf test sorusu, harcama hukuku, Iraklı, sürtme, 1.dünya savaşı, bilgisayar sorun ve çözüm, açık elli, yag bozulması, ışıkta girişim, mantık dersi, kabuklu, aya ayak basan ilk insan, çinko üretimi, tamamlanmak, çeşit kenar prizma, katma bütçe, klima ve iklimlendirme, affetme, metin çözümlemesi, haya, Allah bağışlasın, tatil etmek, www.meb.gov.tr, kitap araştırması, helen, biyolojik ıslah nedir, ileri satış teknikleri, antalya havaalanı, esnekleşme, karakucak güreşleri, sefıller, seyhan aslan, blaise pascal, kalp yapisi, autocad 2000, henry yasası, azlık, türk kelimesi, iyimser, net ücret, kahraman fener, ekosistemi bozan,