ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› . KAMU YÖNETİMİNİN TANIMI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 134586 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik 1. KAMU YÖNETİMİNİN TANIMI 1
A. DEVLET 1
B. KAMU YÖNETİMİ VE DEVLET 2
C. KAMU YÖNETİMİNİN YÖNLERİ VE ELEMANLARI 3
2. KÜRESELLEŞME 3
A. KÜRESELLEŞME, YÖNETİŞİM VE DEVLETİN YENİ İŞLEVİ 4
* Küreselleşme İle Kamu Yönetiminde Meydana Gelen Değişmelerin İncelenmesi Açısından Yönetişim 5
B. KÜRESELLEŞME VE TÜRK KAMU YÖNETİMİ 5


. KAMU YÖNETİMİNİN TANIMI
Kamu yönetimi, akademik bir disiplin, bir faaliyet ve bir meslektir. Kamu Yönetimi, disiplinler arası köprü görevini yapan böylece çeşitli disiplinlerden gerekli olan kısımları alan ve bunları kamusal sorunların çözümüne uygulayan bir disiplindir.
Kamu Yönetimi bütün bir toplumun iç içe girmiş ve çoğu kere de birbirleriyle çelişen sorunları arasında işleyen bir idari mekanizmadır.
Kelime olarak “kamu”, Türkçe’de, hep, bütün;
Bir ülkedeki halkın bütünü; hak, amme gibi anlamlara gelmektedir (Prof. Dr. Bilâl Eryılmaz, Kamu Yönetimi, İstanbul, 2002, Erkam Matbaası, s. 6 – 7).
Kamu Yönetiminin kuruluşu, örgütlenmesi, görev ve yetkileri; kamu görevlilerin hizmete alınmaları, hak ve yükümlülükleri, çalışma koşulları; kamu kuruluşlarının hizmet ve malzeme sağlama yol ve yöntemleri, yasalarla düzenlenmiştir.
Kamu Yönetiminin kırtasiyeciliğe boğulduğu, kamu yönetimine politikanın karıştığı, kamu kuruluşlarında sorumsuz bir yönetimin egemen olduğu, günümüz sorunları arasındadır (Prof. Dr. A. Şeref Gözübüyük, Türkiye’nin Yönetim Yapısı, S Yayınları, Altıncı Baskı, Ankara, Ekim – 1978, s. 8).
A. DEVLET
Devlet, insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerin normlara uygun olarak yürütülmesini sağlayan; anlaşmazlıkları çözümleyen; kamusal mal ve hizmetleri üreten en üst egemen meşru gücü temsil etmektedir (Prof. Dr. Bilal Eryılmaz, Kamu Yönetimi, İstanbul, 2002, Erkam Matbaası, s. 2).
Devlet toplumun tümüne söz geçirebilme yetki ve olanağını elinde bulundurur. Bu üstünlüğü kamu gücünü kullanarak korur.
Devlet toplumsal boyutta görülmesi gereken bir çok hizmeti görür. Adalet, savunmak, iç ve dış güvenlik gibi. Bu geleneksel rollerin yanı sıra günümüzde eşitlikçi sağlık ve eğitim hizmeti kurmak, tüm yurttaşlara sosyal güvenlik sağlamak, işsizliği önlemek, ulaştırma, enerji, iletişim gibi temel alt – yapı hizmetlerini geliştirmek görevleri de vardır. Bu görevler devlete gelişmeci ve kalkınmacı bir işlev yükler. Devlet bu işlevlerini yerine getirirken ekonomik hayata; bütçe, vergi, iş yaşamını düzenleyen yasal düzenlemeler, üretim ve hizmet alanında kamusal etkinlikler yoluyla müdahale eder.
1980’li yıllardan itibaren dünya kapsamlı ve çok hızlı bir değişim yaşamaya başlamıştır. Ekonomik, siyasal sistemlerde, bilim ve teknoloji alanında görülen büyük gelişme insan ve toplum yaşamını etkilemiştir. Bu etkileşim doğal olarak devletin rolüne ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmiştir.
Devletin rolünün genişlemesi ve düzenleme kapasitesinin artması, gelişen, sanayileşen ülkelerde ulusal sermayenin ve tarım kesiminin korunmasına yönelik politikaların uygulanmasını da sağlamıştır.
Gümrü

Güncel Aranan Ödevler

atatürkün liderlik anlayışı, soy, 67, otomobil motor blok, piyasacı, beyhude ömrüm, biyoloji deney, akordion, harcırah, dış politika analizi, bilimin nitelikleri, düzenleme, direncin kullanıldıgı yer, uydurma, sınıf kuralları, ördek, aklın inci tanesi, kanıt, yaşlı başlı, sararmak, kalıp sigarası, müzakere süreci, asbest yünü, röprödiksiyon, kenar ortay, eleştirme, ateş kayığı, 1950 siyaset ve ekonomi, ali avni çelebi, illegal, 19 mayıs yazısı, beydeba ve eserleri, turk ekonomisinin yapisal sorunlari, bilgisayarda belge ara, merkeziyet, fazli, mühendislik staj defteri, besin maddeleri, drama plan, sunum hazırlama, 16. yy eski türk edebiyatı, ortak payda, pala bıyık, fatura nedır, miryokefalon, insan sanat ve müzik ilişkisi, oyalı, ormanlara neler zarar verir, mor inci aral, bir mühendisin dünyası, sakıt olmak, termodinamiğin uygulama alanları, performansa dayalı ücretlendirme, muhtemelen, slavlar, talaşsız imalat, ts 500, pasifik ateş çemberi, kötü alışkanlıklar, sistemik, kaçış, mantarcı, yakıt pompa, nine, bülten, civata somun, asansor, belladonna, atfetmek, ankaranın başkent oluş sebebi, aleniyet, göcek koyları, rehin, tarumar, alpaks, bulgaria, anayasa maddeleri, kılınmak, atatürkün bilim ve sanat, fıtrat, komşu ülkelerimiz, vakanüvis, mikro öğretim uygulamaları, araba nın tarihi, menfilik, dinleme becerisi, zaman tuzakları, ithal, kriz dönemleri, enerji dönüşümü, eksik doğmak, öyle ya, vale, 286, duman olmak, muaşaka, haberleşmede kullanılan araçlar, ana sav, 1982 anayasasi, mizana, el işi, atletizm disk atma, ingilizce gelecek zaman, bozukluk, hesap açmak, çiçekli bitki, onanma, creativity, elektrik mühendisliği staj, telekom stajı, kümelerle ilgili sorular, gulden, yurt içi, ihtarname, esasen, dil ve edebiyat ilişkisi, osmanlı barısı, delikli taş, denetim raporu, ana duvar, aşırı nüfus artışının etkileri, konservasyon, stl, yuma, kireç ocağı, tebeşir formülü, dilemma, anı nedir, ipsiz, ahmed pasa, bahis, lineer motor step, 5 sınıf ingilizce, sendikalist, dolaşım sistemi soruları, soğan, özsel, doku tekstür, ikiz, staj raporu örneği, sindirim organları, benci, yönetim ve yönetim meslegi, dönüşümcü, mpm, energy sources, kuruluş, pejmürde, kızılay yardımları, kitle iletişim özgürlüğü, nasıl, suiistimal, ulusal, kükürt dioksit, göbekli, tanık, çiti yapmak, çilek, metafizik, meşru, el kantarı, hak getire, su direnci, kararsızlık, havuz ısıtma, ısınma, apak, pascal, mega marketing, hepçil hayvanlar, son kuslar, matematik limit, karanfil, ilköğretim matematik yazılı soruları, milin tanımı, taş parçası, mali tabloların hazırlanması, kalleş, fototerapi, bakakalmak, tasdikname, nizamiye medresesi, sosyal bilimler sözlüğü, hamlet, tal, ana kolon hattı, caretta, afet, yıllık ders planları, yağ bal, T cetveli, siyasi parti, proses tanımı, sünnet, dazlak, ingilizce anket, gazi üniversitesi hazırlık, yutmak, idiş,