ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ELEKTROMIKNATIS VE ELEKTROMIKTANISIN YAPIMI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 131016 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ELEKTROMIKNATIS VE ELEKTROMIKTANISIN YAPIMI


ELEKTROMIKNATISİlk ELEKTROMIKNATIS1820’de Danimarkalı fizikçi Hans Christian Oersted’in (1777 – 1851) bulduğu elektrik akımının bu özelliği, fizik tarihinin en önemli buluşlarından biridir.

1825 yılında İngiliz bilim adamı William Sturgeon, solenoidin içine yumuşak bir demir çubuk konulduğunda manyetik kuvvetinin çok artığını keşfetti. Çubuk çabucak manyetize olarak kendi manyetik kuvvetini solenoidinkine ekliyordu. Solenoit ile demir çekirdeğin birleşimine elektromıknatıs adı verildi.
ELEKTROMIKNATIS’ların özellikleri


Akım doğrusal bir iletken yerine, makara biçiminde sarılmış bir iletkenden geçirilirse, oluşan mıknatıs alanının şiddeti daha da büyük olur. Makaranın sarım sayısı ile (N) iletkenden geçen akım şiddeti (I) ne kadar çok, buna karşılık makaranın boyu ne kadar kısa olursa oluşan mıknatıs alanı o kadar şiddetli olur. (H=N.I/t) Böyle bir iletken makara basit bir elektromıknatıstır.

Bu durumda manyetik kuvvet çizgileri makaranın bir ucundan çıkıp öteki ucunda sona ererler. Böylece iletken makara, üzerinden akım geçtiği sürece, bir ucu kuzey öteki ucuda güney kutbu gibi davranan bir mıknatıs olarak etki eder. Manyetik kuvvet çizgilerinin yoğunluğuyla belirlenen alan şiddeti, makaranın ekseni boyunca en büyük değerini alır. Bu şiddet, makaranın ekseni manyetik geçirgenliği ( ) büyük bir maddeden yapılmış ve bir çubuğa yerleştirilirse, daha da artırılabilir. ( B= .H) Bu çubuğa elektromıknatısın ”çekirdeği” denir. Demir bu amaçla kullanılan maddelerden biridir.


Devrenin gerilimi ve çubuk üzerindeki sarım sayısının artırılması ile elektromıknatısın mıknatıslık özelliği artar. Bir başka deyişle,gerilim ve sarım sayısını artırmakla daha kuvvetli bir elektromıknatıs elde edilir. Elektromıknatısın çevresinde çubuk mıknatıstaki gibi magnetik alan kuvvet çizgileri oluşur.

Ampère daha sonra, akım taşıyan tel bobin halinde sarıldığında, manyetik alanın güçlenebileceğini düşündü. Deneyler haklı olduğunu gösterdi. Akım bir bobin halinde sarılmış telden geçtiğinde, solenoit adı verilen bu bobin çubuk mıknatıs gibi davranıyordu.


ELEKTROMIKNATIS Kullanılarak Yapılan Araçlar:

Elektromıknatıslar yardımıyla elektrik zili, telefon, telgraf, elektrik motoru yapılır. Mıknatıslı vinçler sayesinde ağır yükler kolayca taşınabilir.

Uygulamada amaca göre değişik biçim ve boyutlarda Elektromıknatıslar yapılmaktadır. Elektrikli kapı zilleri, kapı açma düzenekleri, elektrik devrelerini açma, kapama birimleri (röle), çok şiddetli manyetik alanları gerektiği yüklü tanecik hızlandırıcıları, Elektromıknatısların kullanıldığı uygulama alanlarından yalnızca birkaçıdır.

Elektromıknatıs açıldığında yarattığı manyetik alan yakınındaki herhangi bir demir veya çelik parçasını çeker. Kapatıldığında ise çekmeyi durdurur. Bir elektrik zilinin düğmesine bastığınızda elektromıknatısının bobininden akım geçerek metal kolu çeker. Kol elektromıknatısa yaklaşınca üzerinden akımın geçtiğini kontaktan ayrılır ve devre kesilir. Elektromıknatıs kolu bırakır, kol yay tarafından geri çekilir, çekiç zile vurur. Devre tekrar tamamlanır, elektromıknatıs kolu tekrar çeker ve aynı döngü tekrarlanır. Böylece elektromanyetik alanın sürekli açılıp kapanması, mekanik harekete (çekicin zile vurması) ve sese (zilin çalması) dönüşür.
BİR ELEKTROMIKNATIS YAPALIM


Bir demir çubuk, 4, 5, 6 veya 9 voltluk bir batarya ve biraz yalıtılmış tel ile kendimize bir elektromıknatıs yapabiliriz.

Bir solenoit elde etmek için teli bir kalemin etrafında sıkıca saralım. Solenoidin uçlarını bataryanın uçlarına bantla bağlayalım. Elde ettiğimiz elektromıknatıs pusulayı etkileyebilecek güce sahip olsada herhangi bir metali çekemeyecek kadar zayıf olacaktır. Kalem yerine bir demir çubuk kullanırsak topluiğne veya ataşı çekecek güçte bir elektromıknatıs elde ederiz.
DENEY

Elektromıknatısın Yapımı:

Araç ve gereçler :

1. Alçak Gerilim güç kaynağı 8. Statif çubuk
2. Demir Çubuk (10 cm.’lik) 9. Demir tozu
3. Yalıtılmış İletken tel 10. Anahtar
4. Bağlantı kabloları 11. 2 Adet üçayak
5. 2 adet hertz ayağı 12. Reosta
6. Ampermetre 13. İkili bağlama parçası
7. Cam levha 14. Bünzen kıskacıDeneyin Yapılışı:

Demir çubuk üzerine yalıtılmış teli sarınız. Telin uçlarından

Güncel Aranan Ödevler

yasamalı, alplık, mantık felsefesi, sayıcı devreleri, iç zar, yaban roman, gölük, cumhur başkanı, sapa, oligapol, takılı, pazarlama ilkeleri, sille tokat, deve gibi, temel atma, puf böreği, matematikte sıfır, otorite kurma, makroekonomik göstergeler, radyoaktiflik, yeni turan kitap özeti, sızış, hayvanlar ve beslenmeleri, iletisim konulu makaleler, bira, çarpışma, ameliyat, güncel, sansürcü, bin kat, takım tezgahları arızalar, lgs, omlet, bütçe denklemi, balik fiyatlarindaki artis, valeybol, saygı, sekiş, roma sayıların türkçesi, şizofreni, ne hacet, turistik, 2006 komiser, yarım mesai, ayn, belirli nesne, hesaplama aletleri, tevdiat, kandırmaca, kasa, reaktör, kubaşık öğrenme, hesaplanma, artmak, yaz yağmuru, ameliyat öncesi egzersizler, modelleme, devriliş, 2. sınıf matematik kitabı, amilaz, dewey, garip garip, akarsulardan faydalanma yolları, suyun dolaşımı, çanta, cagdas sanat akımlari, killer, cumhuriyetten günümüze eğitim, harıta kadastro, eritici, dağıtılma, 100 temel eserler, ağır top, dikişli, elektroşok, ıslama, fransız ihtilalinin osmanlıya etkileri, yaşam felsefesi, lokavt, oda nasıl ısınır, kemikler, atom teorisi, raki, mukaddem, e-crm, asya hun devleti, iç ve dış kuvvetler, tarih dersinin önemi, ileri kumanda, emektar, ışıklı, oluklu, deve olmak, bitki toplulukları, tesisat projesi, 6.sınıf resim, esassız, basınç sorular, diriltici, ekstrüzyon, dara, öğretmen, taşmak, idrar kesesi görevi, gömlek kalıbı, sokman, teslimat, devletin derinliklerinde, fm verici anteni, unısef, hamil olmak, simetrik şekiller, ameliyathanede korunma, ilik nedir, of, almanak, avam, hona, mitoz mayoz, dağ eriği, dost, sofu, enlemler ve boylamlar, refik halit karay, belize, ağır semai, protein tablosu, gladyatör, ekonomik analizler, ev açmak, bakmak, pozitif bilim, modernlik, baş ucu, dolu kaliba dokum, naçizane, okul kodları, elektronik posta ne zaman bulundu, 11 sınıf piyasa, kapalı kutu, dilüsyon, dunyanın hareketi, nail olmak, bedir savaşı, daniel defoe, arz ve talep eğrileri, utanç, ivesi, Sm, humuslu toprak, özel öğretim yöntemleri gezi gözlem metodu, it hıyarı, 2006 oss soruları, örgütlerde güç ve politika, laplace, jeodezi, baba adam, ayak tutmak, mandalina, pamukkale travertenleri, toprak tipleri, kamu kavramı, rasyonalizm, dönüşüm geometrisi, fonksiyonla ilgili sorular, yaşam alanı, iran uygarlıkları, demirin paslanması, açık ciro, ektoderm, işsiz güçsüz, atatürkün dil ile ilgili sözleri, modern yönetim anlayışı, çok katlı sistemler, boş böğür, ahmed pasa, metal malzemeler, küfüv, alexander dumas, istatislik, yeraltından notlar, çıkışma, tanıt, tek heceli diller, pürüzsüzlük, aştırma, kampanya, metotları, sinüs, grafik okuma ve yorumlama, yabancı yazarların hayatları, stok, grekoromen, yazarlar, atatürk özdeyişleri, volkanik daglar ve ülkeler, ipnoz, niceleyici, reform nedir,