ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› YATIRIM DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ ( SERMAYE BÜTÇELEMESİ )
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 124784 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik  YATIRIM DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ ( SERMAYE BÜTÇELEMESİ )

I - STATİK YÖNTEMLER

1. Yatırımın Ortalama Karlılığı Yöntemi
2. Geri Ödeme Süresi Yöntemi
3. Düzeltilmiş Geri Ödeme Süresi Yöntemi

II - DİNAMİK YÖNTEMLER

1. Net Bugünkü (Güncel ) Değer Yöntemi ( NBD )
Bir yatırımın Net Bugünkü Değeri, yatırımın ekonomik ömrü boyunca sağlayacağı nakit girişlerinin, önceden saptanmış olan ıskonto oranı ile bugüne indirgenmiş değerlerinin toplamı ile, bu yatırım için harcanan fonların yine önceden saptanmış bir ıskonto olanı ile bugüne indirgenmiş değerlerinin toplamı arasındaki farktır.

Net bugünkü değer yöntemi dinamik bir proje değerlendirme yöntemidir, çünkü ;
1) Nakit akışlarının tamamını dikkate almaktadır.
2) Paranın zaman değerini dikkate almaktadır.
3) Nakit akışlarının riskini dikkate almaktadır.
4) Projenin firma değerine katkısını göstermektedir.

Net bugünkü değer yöntemi ile nakit akışı analizi yapmak için;
1. Yatırımın maliyetinin belirlenmesi,
2. Gelecek nakit akışları tahmin edilmesi,
3. İskonto oranının belirlenmesi ve
4. Nakit akışlarının bugünkü değerinin hesaplanması gerekir.

NG : Nakit girişleri
NÇ : Nakit çıkışları
k : İskonto oranı
t : Yatırımın ekonomik ömrü olmak üzere net bugünkü değer formülü aşağıdaki gibidir.

n NGt n NÇt
NBD = 
t=1 (1 + k)t t=0 (1 + k)t


Yatırım kararı alırken, projenin kabulü için net bugünkü değerinin pozitif olması gerekir. Birbirinden farklı projeler arasında tercih yapılması gerekiyorsa, net bugünkü değeri, yani firma değerine katkısı en büyük olan seçilmelidir.

Proje değerlendirmede kullanılan karlılık endeksi yönteminde, projenin kabulü için projenin karlılık endeksinin, yani nakit girişlerinin nakit çıkışlarına oranının 1’den büyük olması gerekir. Net bugünkü değeri pozitif olan bir projenin de karlılık endeksi 1’den büyük olur.

Örnek – 1 : Aşağıda yatırım tutarı ve yatırımın sağlayacağı nakit girişleri verilen projenin, ıskonto oranının %10 olması durumunda, net bugünkü değer yöntemine göre kabul edilebilir bir proje olup olmadığına bakalım.

to t1 t2 t3 t4 t5
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Nakit Çıkışı ( 100.000 ) ( 50.000 ) - - - -
Nakit Girişi - 50.000 50.000 50.000 50.000 50.000

NBD = 50.000 ( 1+ 0,10 )5 – 1 _ [ 100.000 + 50.000 ]
0,10 (1 + 0,10 )5 (1 + 0,10)1

NBD = 50,000 (3,790) – [ 100.000 + 50.000 (0,909)]
NBD = 189.500 – 145.450 = 44.050 > 0

50.000 ( 1+ 0,10 )5 – 1
0,10 (1 + 0,10 )5
KE = = 189.500 = 1,302 >1
[ 100.000 + 50.000 ] 145.450
(1 + 0,10)1


Projenin net bugünkü değeri pozitiftir ve net bugünkü değerin pozitif olması nedeniyle

Güncel Aranan Ödevler

uyuşturucu, anlam ilişkisi, mirliva, dağın öte yüzü, ülkemizin gelişmesi, samsa, ıstatıstık, açacak, perlon, bermuda, kirlilik, sarıca, dağar, mehmet raufun hayati, şahsiyat, yüreğinin götürdüğü yere git, sosyal güvenlik, formasyon, türkü nedir, turizm eğitimi, risk primi, tevkifat, yat limanı, fırçalı, arka arka, günü geçmiş, degişik canlı türleri, müdafaaname, çocuk edebiyatı, davalı, dolanmak, merdiven altı, telefon, musiki, vaks, eklektizm, pars, 96, 259, içiş, komsu ülkelerimiz, sağlıkla ilgili hazır tez, mağralar, staj ısı, baba özlemi, bulaşık makinesi iç tasarımı, yağlılık, pırıl pırıl, serin, kifayetsiz, tarım ekonomisi, nakışçı, cadı, türkiyede iç denetim, simple future tense, dehliz, e sayısı nedir, ayniyet, acele acele, elektrik makinalar, fiziksel değişim, sıfırın tarihçesi, mimar sinan ve hayatı, nedir ki, nimet hakkı, haberleşme, ağ kurdu, müşteri görüşmeleri, telis, ekosistem dönüşüm, kağıt dönüşümü, kemal tahir kurt kanunu, firfiri, beden eğitimi nedir, vektör projeksiyonu, evin direği, ünlü matematikçilerin hayatı, ophiolite, 29 ekim kompozisyonu, dostlar beni hatırlasın, doyuran, gofret üretimi, acaba, plansız sanayileşmenin etkileri, allem, aracı kurumlar, kuyruksuz, şefkatli, çevremizdeki toprak çeşitleri, seziş, almanca sıfatlar, dns, sigarasız, jeep, kıble, dinamometre hakkında bilgi, dönülme, savunulma, elektronik fon transferi, kimya bilim adamları, ürün ağacı, archimedes ilkesi, doğadaki üç unsur, halk sairi kalem sairi, eksik rekabet piyasaları, egoizm, yerindelik denetimi, tablet, retailing, mühürdar, halk ağzı, anathema, aşure günü, fabrikatör, donnan, ormansız vatan, coins, frontpage dersleri, şaka yollu, acilen, etli, fasulye yetiştirme, kimyasal semboller, açkılama, muhteriz, kömürle elde edilen ürünler, muaccel, alelumum, şükür, gitgide, dikiş, gece hikayeleri, bilgisayarın tarihcesi, fonksiyonların limiti, eski para, türkiyenin stratejik önemi, 1o kasım, metin çeşitlerinin özellikleri, karate, araştırma teknikleri ders notları, 12 hayvanlı takvim, bitkiler nasıl boşaltım yapar, deneme yazıları, büğet, gülliver, ph, romen rakamları, doğrudan yabancı sermaye, denklemler soru cevap şeklinde, teslim şekilleri, beş duyu organları, tuner katı, hz. muhammed, indirim yapmak, dorian, kaza etmek, cicim ayı, iple çekmek, yer açmak, semiz otu, şecaat, çöküş, işletme yönetimi açısından pazarlama, türk istiklal mücadele koşulları, yatısız, sevket rado, dönüşümlü, peçeli, unutulmuş meslekler, çilenti, önleme, dişli çarklar, özgü, doğacılık, hidro elektrik, cig köfte, company product plan, 1999 ekonomik krizi, ingilizce müfredatı, chemical secret, hayalet süvari, karenin özellikleri, besinlerin korunması, hidrolik fren, yarı yarıya, he travels by, kemal çelik, sibak, 6. sınıf kimya soruları, arçelik +organizasyon yapısı, tepkili, egoistlik, müzikli, ölçülü, adem ile havva, halı planları, elektrik kaynakları, şarıl şarıl, lif levha,