ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 120408 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

MADDENİN TANIMI

Boşlukta yer kaplayan, kütlesi ve eylemsizliği olan her şey maddedir.

Madde ile ilgili örnekler

Oturduğumuz sıralardan, yediğimiz yiyeceklere, dev yıldızlardan gezegenlere, kullandığımız basit aletlerden bilgisayarlara, tek hücreli canlılardan karmaşık yapılı canlılara, gözümüzle görebildiğimiz bütün nesnelerden, göremediğimiz atmosferdeki gazlara kadar her şey maddedir.
Maddenin sınıflandırılması

Maddeler saf maddeler ve Karışımlar olmak üzere ikiye ayrılır. Saf maddeler, Elementler ve Bileşiklerdir. Karışımlar, Homojen karışım ve Heterojen karışım olmak üzere ikiye ayrılır

MADDE
SAF MADDELER KARIŞIMLAR

ELEMENTLER

- Metaller
- Ametaller
- Soygazlar
BİLEŞİKLER

- Asitler
- Bazlar
- Tuzlar
- Oksitler

HOMOJEN KARIŞIM
(Çözeltiler)

- İyonal çözelti
- Moleküler çözelti
HETEROJEN KARIŞIM

- Emülsiyon
- Süspansiyon
MADDENİN ÖZELİKLERİ

Fiziksel özellikler

Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir.
Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği, katı, sıvı, gaz hâlleri, erime noktası, kaynama noktası fiziksel özelliklerdir.

Kimyasal özellikleri

Maddenin reaksiyon verebilme veya başka maddeler ile birleşerek yeni madde oluşturabilme kapasitesidir.
Bir maddenin başka madde ile etkileşmesi veya etkileşmemesi, onun kimyasal yapısı ile ilgili özelliklerdendir.
Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir.

Radyoaktif özellikler

Bazı maddeler kendiliğinden ışın yayar. Bu özelliği yapısında bulunduran elementlere radyo aktif elementler denir. Uranyum, radyum, toryum gibi elementler radyoaktiftir.
MADDENİN ORTAK VE AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Maddenin ortak özellikleri

Maddenin kütle, hacim ve eylemsizlik olmak üzere üç tane ortak özelliği vardır. Maddenin uzayda kapladığı yer, hacim olarak ifade edilir. Kütle, madde miktarının bir ölçüsüdür, terazi ile ölçülür. Ağırlık, bir cismin üzerine yerkürenin uyguladığı çekim kuvvetidir.

Maddenin ayırt edici özellikleri

İki maddenin aynı ya da farklı maddeden mi yapıldığını anlamak için birtakım özellikleri araştırmak gerekir. Bunlar maddenin ayırt edici özellikleridir. Maddenin ayırt edici özellikleri şekle, biçime ve miktara bağlı olmayıp, maddenin cinsine bağlıdır.

1) Öz kütle (yoğunluk)
2) Erime noktası ve kaynama noktası
3) Çözünürlük
4) Sıcaklıkla genleşme
5) Esneklik
6) İletkenlik

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

ÖZKÜTLE (YOĞUNLUK)

Maddelerin 1 cm3’ünün gram cinsinden kütlesine öz kütle denir. Öz kütle (d) ile gösterilir. Kütle (m) ve hacim (V) arasında d=m/v bağıntısı vardır.Özkütlenin birimi g/cm3 dür.Saf maddelerin (element ve bileşik) özkütleleri sabittir. Karışımların öz kütleleri ise sabit değildir. Bir maddenin özkütlesinden söz ederken sabit bir sıcaklıktaki özkütlesinden söz edilmelidir. Sıcaklık değiştiğinde maddenin hacmi değişeceğinden özkütlesi de değişir. Özellikle gazlardaki değişiklik daha belirgindir.
Özkütle, maddenin karakteristik özelliği olmasına rağmen yalnız özkütlesi bilinen bir maddenin hangi madde olduğu anlaşılamayabilir. Bir maddenin hangi madde olduğunun anlaşılabilmesi için birden fazla ayırt edici özelliğinin incelenmesi gerekir.


Aşağıdaki tabloda bazı maddelerin g/cm3 cinsinden öz kütleleri verilmiştir.
Madde Özkütle Madde Öz kütle
Altın 19,30 Zeytin yağı 0,910
Kurşun 11,30 Benzin 0,879
Bakır 8,92 Etilalkol 0,780
Demir 7,86 Oksijen 1,43.10–3
Alüminyum 2,70 Hava
1,29.10–3
Kloroform 1,49 Azot 1,25.10–3
Su (+4°C) 1,00 Helyum 1,78.10–4


Yalnız öz kütlesi bilinen bir maddenin hangi madde olduğu anlaşılabilir mi?
Nikelin öz kütlesi 8,9 g/cm3’tür. Acaba öz kütlesi 8,9 g/cm3 olan bir madde nikel midir?
Yoksa başka bir madde olabilir mi?

Demirin öz kütlesi 7,86 g/cm3 ve gümüşün özkütlesi1 0,5 g/cm3’tür. Belli bir oran da demir ve gümüşten karıştırarak özkütlesi 8,9 g/cm3 olan alaşım hazırlanabilir. Bu durumda öz kütleleri 8,9 g/cm3 olan madde nikel de olabilir, demir – gümüş alaşımı da olabilir. (Birden fazla madde aynı özkütleye sahip olabilir.) Demek ki, özkütle yalnız başına tam anlamıyla ayırt edici olma özelliği göstermeyebiliyor. Çoğu zaman maddenin diğer ayırt edici özellikleri de yalnız başına maddeleri tanımaya yetmeyebilir. Buna göre, bir maddenin

Güncel Aranan Ödevler

sağlıksal, programlama dili, bozkır, kaynaşma, geometri üçgenin çemberleri, ava çıkmak, kreş, bilgisayar kasası, genel türk tarihi, doğal sayıları kim buldu, oluşturmak, alarga, azalmak, eksik artık, pascal kanunları, türk edebiyat tarihi, köroglu, wide area, akdenız, noise transfer, falçata, bitki nedir, arkadaşım, metre ve santimetre, dekont, italyan çocuk oyunları, peder, tirit, fransa coğrafi konum, 5 güç modeli porter, radyoskopi, perklorik asit, avrupa birliği türkiye, gurbet kuşları, eğitim ve okul yönetimi, tahar, diş taşı, peri masalı, maliyet hesaplama, bilgi kuvvettir, basit makamlar, harfli ifadeler, jean arp, atatürk ve ölçü birimleri, türü bitmiş bitkiler, flambaj, balar, dişli, ekonomik büyüme, oynaklık, gasil, ardışık, içbükey, doğal mıknatıs, bakışımsız, içtepi, portföy yönetimi, dar kafalı, balık yemi, kekre, örgüt yapısı, liret, okutturmak, kalıp sistemi, alanlara göre meslekler, eski uygarlıklarda kullanılan sayı sistemi, Arapsaçı, iş takvimi, einstein, finite elements, 36-72 aylık çocuklar için okul öncesi eğitim programı, şuuraltı, kafes, kaptırma, kakmalı, morfin, ıskota, dolgu maddesi, trigonometri teoremleri, metres, acun, teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri, gömlek, şeker ağacı, müziç, ben ismail bu benim yeni hat, demokratikleşme ve insan hakları, seller, paremesyum, büyüme ve gelişme, büküş, tartılış, 18. yüzyıl osmanlı reformları, yakıtlar ve yanma, 6. sınıf testler, canlıların azalması, deterjanın çevreye etkisi, dikiş, içerme, spc, katı sıvı ve gazlarda basınç, isci sagligi, osmanlıda fatih, destan dönemi, açıkça, 3. sınıf müzik ödevleri, günümüzdeki teknolojik değişmeler, noksan, açlık romanı, kent hastahanesi, dinlemek, voıp, nema, 0380, seçimlerle çalışmak, aktöre, vade farkı nedir, sıvaşma, yıldız üçgen motorlar, toprak alkali metalleri özellikleri, hz.eyup, canlıların yaşam alanları, açıklık, böbrek, ses nasıl yayılır, diplomasız, okul sorunları ve çözümleri, hançer resimleri, örgüt iklimi, kare bulmaca, motorlu, datif, data nedir, jilet, eski meslek gurupları, atatürkü, salih zeki, ökse, hz. muhammedin çocukları, tahta biti, ambarlı termik santral, sultan ahmet, kareköklü sayılar, garnitürlü, sosyal radar, düzen, güliver, allah sevgisi, acayip hayvanlar, yankı oluşumu, ruba, iştah, 7 mayıs 1927, gül suyu, radyolog, çocuk kalbi, yenibahar, dış, ogye, kara boya, sıva, satır satır, iskelet sistemi, türk ve dünya edebiyatında mektup türü, sicil, kabilinden, hırıl hırıl, baki gazel, people, proton, sarsıcı, mertlik, rusyanın amaçları, iletişim okul öğrenci veli toplum işbirliği, tapu kadastro, imame, rönesans hareketleri, gazete sarı sayfalar, bir hoş, düzey belirleme sınav soruları 4. sınıf, otama, yumurta hücresi, at meydanı, başkalaşım fen bilgisi, düyun, romalılar, dirençler, başını toplamak, posta kodlar, sıvıların iletkenliği, fukara, içli dışlı, rütbesiz, spesiyal, kültür ve benlik, doğu karadeniz bölümü, mamelek, rölativistik enerji, açık alınla,