ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› MADDE VE ENERJİ AKIŞINDA ÜRETİCİ TÜKETİCİ VE AYRIŞTIRICI İLİŞKİLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 120062 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MADDE VE ENERJİ AKIŞINDA ÜRETİCİ TÜKETİCİ VE AYRIŞTIRICI İLİŞKİLERİ
Çevrenin canlı (biyotik) ve cansız (abiyotik) ögeleri arasındaki ilişkilerde enerji önemli bir etkendir. Canlının yaşaması için enerjiye gereksinimi vardır. Enerji, iş yapabilme yeteneğidir. Enerjinin temel kaynağı güneştir. Güneş enerjisi, bitkiler tarafından kimyasal enerjiye dönüştürülerek besinlerin yapısına katılır. Besin maddelerini üreten yeşil bitkiler, diğer canlıların enerji gereksinimini karşıladıkları için birinci basamağı oluştururlar. Ot obur denilen bitkilerle beslenen hayvanlar ikinci basamağı oluştururlar. Ot oburlar bitkilerden aldıkları enerjinin bir miktarını kendi yaşamları için kullanılır, bir miktarını da üst basamağa yani et obura aktarır.
Toprak ve sudaki potasyum
Güneşten gelen nitrat gibi inorganik
ışık enerjisi besleyiciler

Enerji (madde) akışı


Üreticiler Ayrıştırıcılar
(yeşil bitkiler) (Mantar ve bakteriler)

Enerji kaybı
Enerji kaybı (ısı) (ısı)


Birinci derecede tüketiciler İkinci derecede tüketiciler
(Herbivor=Otçul hayvanlar) (Karnivor=Etçil hayvanlar)

Canlılar ototrof, hetetrof ve hem ototrof hem hetetrof olarak beslenirler.

• Ototrof canlılar, kendi besinlerini kendileri üretir ve depo etme yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle ottorof canlılara üreticiler de denir. Bunlar su, karbon dioksit ve inorganik tuzlardan organik madde sentezler. Ototroflar ihtiyaç duydukları enerji kaynağına göre isimlendirilir.Enerjiyi güneş ışığından sağlayan canlılara fotosentetik ototrof denir. Yeşil bitkiler, bazı bakteriler ve mavi yeşil algler fotosentetik ototrof organizmalarıdır.Kendileri için gerekli olan enerjiyi bazı inorganik bileşiklerin oksidosyonundan sağlayan organizmalara kemosentetik ototrof canlılar denir. Demir, nitrit, nitra ve kükürt bakterileri gibi bazı bakteriler kemosentetik ototrof organizmalarıdır.
• Hetetrof organizmalar, besinlerini ortadan hazır alır. Ototrof canlıları ve çürümüş organik maddeleri besin olarak kullanan hetetroflara, hazır beslendikleri için tüketiciler de denir. Hayvanların, mantarların ve bakterilerin çoğu hetetroftur. Hetetroflar beslenme özellikleri yönünden üçe ayrılır:
Holozoik:Besinlerini katı parçacıklar halinde alanlar.
Simbiyoz:Birlikte yaşıyanlar.
Saprofit:Çürükşül yaşayanlar.
Holozoikbeslnen hayavanlar kullandıkları besinlerin yapısına göre üçe ayrılır:
Ot obur (herbivor) hayvanlar:Sadece otla beslenen hayvanlardır.Karada yaşayanlardan bazı böcekler, kemirgen memeliler ve geviş getirenler; suda yaşayanlardan kabuklu ve yumuşakçalarherbivordur.
Et obur (Karnivor) hayvanlar:Sadece etle beslenen hayvanlardır. Aslan, kartal gibi yırtıcılar ve büyük yılanlar karnivordur.
Hem et obur hem ot obur (Omnivor) hayavalar:Hem et le hem otla beslenen canlılardır.İnsanların yanı sıra; ayı, domuz gibi canlılar da omnivordur.
Saprofit beslenen canlılara mayalar, küfler, bazı bateriler ve toprak solucanı örnek verilebilir. Bu tür beslenen canlılara ayrıştırıcılar da denir. Ayrıştıırcıların enzim sistemi iyi gelişmiştir.
Ayrıştırıcılar ölü bitki ve hayvan kalıntılarıyla, organik artıkların üzerine enzimler salgılayarak bu maddeleri parçalar ve kendileri için gerekli olan organik maddeyi bünyelerine alırlar. Ayrıştırıcıların yaptıkları bu beslenme Şekline saprofit (çürükşül) beslenme denir.EKOLOJİK MADDE DÖNGÜLERİ
Maddelerin ekosistem içinde canlılar ile cansız çevre arasında alınıp verilmeleriyle oluşan dolaşıma ekolojik döngüler veya çevrimler

Güncel Aranan Ödevler

endülüs emevileri, betimleme hikayeleri, gençlerle başbaşa, beher, husul, yönetim organizasyon, baba, sözde, küresel simetri, avcı otu, asitler ve bazların açıklanması, aşık veyselin h, bilinmeyen şaheser, akıl etmek, rejisör, 19 yy osmanlı devleti, inzimam, enzimler, anlaşılma, ahı çıkmak, mustafa kemal çocukluk anıları, avaz, komiser yardımcısı, atatürkün sosyal bilgiler, camii, 5. sınıf ışık ve ses, kilit taşı, karanlık dönem türkçesi, kayıkhane, büyüme ve gelişme, doğal ve yapay ses kaynakları, insanoğlu, deve dişi, kültür kavramı, özdeşleşme, özen, yusuf ile züleyha, anadoluda deri, amme hukuku, yıl sonu faaliyet raporu, gereksinme, dünya ticaret örgütü, yüzler ve yüzey, görele lisesi, cümlede anlam soruları, Hüt, kişi hak hürriyet ve sorumlulukları, asur, tevzi etmek, hattat, türkçe ile ilgili atasözleri, nezahet, hür, şarıltı, hacim hesaplamaları, fidan boylu, asma kilit, maliye politikası, özdeksel, şekerlenmek, hüsnü talil, spiral, metretül hesaplam, hidroelektirik enerji, aile sevgisi resimleri, kuyucu, heyecanlı, kahraman, metin sönmez, çenek, kumaş hataları, boşalım, olmak, tutuk, vakit, balyoz, geometri ispatları, hanımefendi, eko sıstem, caq, 11 sınıf ekonomi, anamalcı, gülme, ortadoğu işbirliği, robinson cruose, exper sınav soruları, metallerin elektrik iletkenliğinin sıralanışı, cahit uçuk, oynatım, 1.sınıf ödev, balık pulluluk hastalığı, saten, denk, itfa, efsane nedir, peşin yargı, akarsu üzerindeki barajlar, bilgisayar staj defter, masa tenisi kuralları, ateş, moda meslek lisesi, makale analizi, terapi teknikleri, atatürkün çevre sözleri, şokola, kavgalı, almamazlık, müslüman türk bilim adamları, söz gelmek, deforme, mıknatıs, dayılık, atatürk ilkeleri ve müzik, edebiyat ve gerçeklik, eli sopalı, çöplü, cözümlü soru, osmanlı bestekârları, deve kini, güneşli, tarih lise 1, edebiyat-tarih ilişkisi, özveri, arşın, tiyatro oyunu, türkiye su kaynakları, kiş mevsimi, polarizasyon, iplikçilik, kekelemek, nifak, elveda gül sarı, okan bal, doğruda açilar, kromozon, tuval, galerici, büro web hizmetleri, parıltı, dna rna atp, arabanın icadı, 1. meşrutiyet dönemi, hoşnutluk, eğinti, oksi gaz, sabur, baraj nedir, tarihi eserin yapımı, şerefsiz, piskoloji, sevgili doktor, tarçın, paylaşılmak, eğitim gönüllüleri vakfı, ilyada destani, uyarım, orman, hoşnut, uyanıklık, .net, felç olmak, bakım yurdu, oyunculuk, have to, kapalı hece, asya ülkeleri genel özellikleri, ses kalınlığı, teslimat, dişlenme, tanışmak, üçgen kesen teoremler, çikolata makinaları, kişi hürriyeti, geniş zamanlar, dostoyevski suç ve ceza, gülsarı, ayı hayvanı, isim tabanı, maxwell denklemleri, aklı karalı, excel soruları, septızm, dinsel, kalın kafa, saat ve takvim, ingilizce günlük konuşma dil, diş buğdayı, sergilenmek, hidrolik pres devresi, elektrod, konşimento, kabakulak, iyesi olmak, türkiyede mantık çalışmaları, türkcenın sırları, ariyet, sarhoşlar, goruntu ısleme, şahmaran,