ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› FATURA YERİNE GEÇEN BELGELER
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 118373 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik FATURA YERİNE GEÇEN BELGELER
Mükellefler fatura düzenlemenin zorunlu olmadığı mal alıp satıp hizmet işlemlerinin kayıtlarını fatura yerine geçen belgelerle ispat etmek zorundadır. Fatura yerine geçen belgeler şunlardı;
1. Perakende Satış Fişi
2. Gider Pusulası
3. Müstahsil Makbuzu

1)PERAKENDE SATIŞ FİŞLERİPerakende satış demek satışı yapan madde ve malzemenin aynı şekilde tüketicilere satılmasıdır. 1. ve 2. Sınıf Tüccarlar: Kazançları basit usulde tespit edilen kişiler ve defter tutmak zorunda olan çiftçiler fatura vermek zorunda olmadıkları satışlarını perakende satış belgeleri ile belgelendirirler. Mükellefler perakende yaptıkları satış için ve Maliye Bakanlığı’nca satışlar için bu belgeler düzenlenir.
NOT Perakende satış fişi ve yazar kasa fişi düzenleme sınırı 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren 30.000.000.-TL olarak belirlenmiştir.

Perakende satış belgeleri:
Perakende Satış Fişi
Yazar kasa ve Kayıt Ruloları
Giriş ve Yolcu Biletleri

PERAKENDE SATIŞ FİŞİ Yazar kasanın elektrik kesintisi vs. durumlarda kullanılmamasından dolayı düzenlene bir belgedir.

PERAKENDE SATIŞ FİŞİNDE BULUNMASI GEREKEN BELGELER
• İşletmenin veya mükellefin adı ve soyadı varsa unvanı
• VD. ve Hesap Numarası
• Seri ve sıra numarası
• Tüketicinin işletmesi halinde malın cinsi, miktarı, fiyatı, tutarı. Perakende satış fişi düzenlenirken toplam rakam yazıyla yazılır ayrıca rakamla yazılan toplamın her iki tarafı çift çizgi ile(=) kapatılır. 2 nüsha düzenlenir. Aslı müşteriye verilir diğeri mükellefte kalır.

2)GİDER PUSULASIFatura vermek, istemek ve almak zorunda olanların bu yükümlülükleri bulunmayan kişilerde olan iş ilişkileri belgelendirmek amacıyla düzenledikleri ticari belgedir.gider pusulası düzenlemek zorunda olan kişiler vergiden muaf olan esnafa iş yaptırdıklarında veya bunlardan veya bunlardan mal aldıklarında 2 tane gider pusulası düzenler gider pusulasını bu kişilere imzalatarak 1 nüshasını bu kişilere verilir. Gider pusulası vergiden muaf olan esnaf tarafından verilen fatura yerine geçer.
GİDER PUSULASINDA BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER
 Yaptırılan işin veya satın alınan malın yaptırılan oranı ve vergi tutarı
 Malı satın alan veya yaptıranın adı, soyadı, ticaret unvanı ,adresi Vergi Dairesi ve Hesap Numarası
 Seri ve sıra numaralıdır
 Düzenleyen kişinin imzası

3MÜSTAKİL MAKBUZU
Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden alınan tarımsal ve hayvansal ürünler için düzenlenen ve fatura yerine geçen belgelerdir. Müstahsil Makbuzunu 1. ve 2. sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilen kişiler ve defter tutmak zorunda olan çiftçiler düzenler.


BELGEDE BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER
 Düzenleme tarihi

 Malı satın alan kişinin adı, soyadı, unvanı,adresi,VD, Hesap numarası

 Malı satan çiftçinin adı soyadı ve adresi

 Malın cinsi, miktarı, fiyatı, tutarı

 Düzenleyenin imzası


ÖZELLİKLERİ

 Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile defter tutmak zorunda olan çiftçiler, gerçek u

Güncel Aranan Ödevler

çölleşme, seçkin, zebra, farklı yazılımlar, tadımlık, anafikir nedir, türk edebiyatının kaynakları, sinekoloji, biyolojı, büzgülü, denizler ve okyanusların özellikleri, gezmek, guanin, morfea, demir gibi, sem, münekkit, uzunköprü, devirme, gölgelik, sorumlu vatandaş, burkulmalar, kumral ada mavi tuna, odaklamak, nane ruhu, büyülemek, poca, öğretmenler için materyaller, selefon, teneke, iki yüzlü, şelâle, kargaburnu, edebiyat tarihi nedir, faiz ve iskontolar, efsanenin tanımı, paç, ilen, grapp, özenme, ingilizce kitap özetleri, kimyager, iklim doğa üzerindeki etkileri, 0 neden 1 dir, halit ertuğrul, yılanı öldürseler, tahviller, haseki, magmatik, kamış, otomativ sanayi, kımıldatma, ışınım, korno, seyyare, koagülasyon, brix, 3 fazlı asenkron motor, fitil gibi, bağımsız idari otorite, ince mehmet özeti, veli toplantı tutanağı, 2005 les, yaşam felsefesi, sıcak sular nasıl oluşuyor, kımıldama, demet, inha etmek, cinema, arzulu, felsefik düşünce, yönetim süreçleri, ilkokul dersi, sızgıt, dehidrasyon sentezi, sayışma, ticari kavramlar, petrol tüketimi, asit baz soru, hacim soruları, behçet necatigil, madeler, avrupa birligi cevre politikalari, ayırtman, müteakiben, bariyer kaplama, matematik dört işlem, muhasebe denetimi türleri, araştırmacı, tartımlı, yarışmacı piyasalar, tik ağacı, istikra, eleştirinin özellikleri, ilk türk gazete yazarı, petrol ürünleri, düğüm noktaları, pranga, fonksiyonlarda limit ve süreklilik, besir ayvazoglu, bırlesıkler, yarı yarıya, muta, karbonhidrat bulunur, deprem bölgeleri, süleymaniye, kreasyon, rolle teoremi, diz, lisanslı, lpg, düş görmek, akımlar kanunu, atatürkün teknoloji ile ilgili sözleri, sepken, iletişim okul öğrenci veli toplum işbirliği, sanatçı nedir, teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri, emek nesneleri, sığırcık, daralış, kompozisyon bilgileri, haşır haşır, coal mining, din bilimi, aritmatik, vdrl testi, geyik, sodom ve gomore, web pr, top atımı, epirojenez, dördüncü murat, habip, hükmolunma, özdeşlik, text, masa örtüsü, kanepe, soğuma, etkin, insan hakları evrensel beyannamesi, ihanet noktası, kitle iletişim özgürlü, destar, üçgen tarihi, tarihte doğal sayıların kullanımı, yarışçı, garez, glikozüri, prosestat, cevher hazırlama, oyluk, idealizm, göğüslü, sabırsız, nope, dik koordinat sistemi, ana defter, liseli, manikür, dizilerin kullanım alanları, bursluluk sonuçları, harıl harıl, kalite 5s, diyecek, fitil olmak, atatürk ün sanatla ilgili sözleri, türkiyenin jeopolitik önemi, mosfet, sevk, bağırtkan, ezdirme, ayakkabı tanımı, resim kompozisyonu, kırıcılar seramik, güzlük, ulus adlı şiir, senkron makinalar, sak durmak, keci kiyafeti, dogal anitlar, ibrahim reis, insan modeli nedir, pompalar, inşaat muhasebesi, şuursuz, deniz feneri, stilo, ömer, anadoluda yasayan uygarliklar, buğday, enkoder, summer, cyprus, akşam akşam, işletmecilik, hacim nedir, fatura nedır,