ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› TOPRAK KİRLİLİĞİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 116159 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Toprak Kirliliği
Toprak Kirliliği Önemi
Toprak, ana materyal adını verdiğimiz kayaçların, organik atıkların uzun bir süreç içinde birçok fiziksel, kimyasal ve biyolojik olay ve etkenlerle parçalanıp ayrışması sonucu ortaya çıkan ve dinamikleri devam eden doğal bir varlıktır. Topraklar; insan bitki ve birçok hayvanın üzerinde durdukları, insanların yaşamlarını devam ettirebilecekleri tek yer yerdir.
Buna karşılık yeryüzünün sadece ¼’ü karalarla kaplı olup bu alanların dağlık, çöl, çoraklık vb birçok doğal kısıtlılık nedeniyle çok az bir miktarı tarımsal üretime başka bir deyişle insanların kullanımına uygundur. Bu gün toprak alanları, bir yandan kentleşme ve altyapı (endüstriyel yapılar, yollar, havaalanları vb) alanları olarak kullanılarak daralırken diğer yandan kirlilik gibi çok ciddi bir çevre sorunu tehditi altındadır. Her şeyden önce toprak kirliliğini incelerken toprakların alan olarak arttırılamadığı ve toprakların ikamesinin mümkün olmayan kaynaklar olduğu hiçbir zaman akıldan uzak tutulmamalıdır. Yine kirlenmiş bir toprağın pratik olarak temizlenmesinin mümkün olmadığı bu alanların terk edilmekten öteye bir şey yapılamayacağı unutulmamalıdır. Çevrenin diğer unsurlarından su ve hava kirliliğinde ise kirliliğin ortadan kaldırılması çok daha kolay ve mümkündür.
Tarımsal üretimin miktar ve kalitesini artırmak amacıyla ticari gübreler, pestisidler, toprak düzenleyiciler ve hormonların kullanılması, katı ve sıvı atıkların deşarjı, atık çamur uygulamaları, kirli suların tarımsal sulamada kullanılması, atmosferik çökelmeler ve radyoaktif serpintiler gibi girişimler sonucu topraklar kirlenmektedir. Bunun sonucu toprakların verimli ve sorunsuz kullanılabilme yeteneklerinin limitleri daralmakta her geçen gün sorun artarak devam etmektedir. Diğer taraftan toprakların doğal yapıları içinde bulunan asbest vb kirleticiler toprak kirliğinin başka bir sorunudur.

Toprak kirliliğine sebep olan doğal ve insan aktvitelerine bağlı olarak topraklara karışan kirleticileri genel olarak: ağır metaller, pestisidler hormonlar, organik bileşikler ve radyoaktif atıklar şeklinde gruplandırabiliriz.
Toprak kirliliğinin çevre sağlığı açısından en önemli etkisi; topraktaki kirleticilerin bitki bünyesine geçerek bu bitkilerin ya doğrudan yada bu bitkilerle beslenen hayvanların besin olarak tüketilmesi sonucu insan bünyesine geçmesidir. Bundan başka özellikle çiftçi (üretici) sağlığı açısından kirlenmiş toprakla derinin (el, ayak) temas etmesi, kirlenmiş toprak tozlarının yutulması, topraktan özellikle kuruma esnasında buharlaşan civa vb kirleticilerin teneffüs edilmesi gibi tam olarak boyutları ve sonuçları yeterince araştırılmamış birçok muhtemel sağlık sorunu vardır.


Toprak kirliğinin diğer önemli bir yönü sekonder olup özellikle su kirliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Topraktaki kirleticiler sızarak yeraltı sularını, yüzey akışları ve erozyonla da yüzey su kaynaklarına taşınarak önemli ve ciddi sorunlara neden olmaktadır.
Toprak bünyesi; dinamik olup son derece yüksek tamponlama gücüne sahip bir sistemtir. Yani toprağa giren bir zararlı yada kirletici kolloidal yüzeyler adını verdiğimiz kuvvetler tarafından çok sıkı bir şekilde tutulmaktadır. Böylece zararlının etki ve sistemin tepkisi çok uzun bir süreç içinde ortaya çıkmakta hatta bazen herhangi etki görülmemektedir. Ancak bu tutma sonsuz olmadığı gibi topraktan toprağa değişmekte olup özellikle kumlu toprakların kapasitesi yok denecek kadar azdır.

Bu durum; toprak kirliliği, sağlık ve çevre etkileri gibi konuların, su ve hava kirliliği gibi diğer çevre sorunlarına göre daha az araştırılmış olmasına neden olduğu söylenebilir. Ancak toprakların bu gücünün biz insanlar için büyük bir şans olduğunu topraklar konusunda son derece hassas ve dikkatli davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Kirlenmiş bir toprak için, pratikte onu terk etmekten başka yapabilecek bir şey olmadığı ve sonun başlangıcı olduğu bilinmelidir.
Toprak kirliliğinin tespitinde ve değerlendirilmesinde oldukça çok parametre ve faktörün göz önünde tutulması gerekmektedir. Çünkü toprakta; fiziksel, kimyasal, fizikokimyasal, biyokimyasal ve biyolojik olayların karmaşıklığı içerisinde doğal bir denge vardır. Bütün bunlar sınırlı kaynaklar olması nedeniyle toprakların insanların geleceği açısından büyük önem taşıdığını, toprak kirliliğinin özellikle çiftçi (üretici) sağlığı olmak üzere insan ve çevre sağlığı açısından son derece önemli bir çevre sorunu olduğunu göstermektedir.Resmi ya da özel ku

Güncel Aranan Ödevler

onuncu yıl marşı, fransa coğrafi konum, ovulmak, amplifikatör, müheyyiç, kanunen, kütle merkezi, kimya projeleri, ortopedi, meteor, meneviş, tedai, diz bağı, güneş nedir, çulcu, hayat ve sosyal bilgiler, atletizm, ingilizce spor, lifleşme, türkiye ekonomisini etkileyen faktorler, 1980 sonrası tekstil, hava taşımacılığı, kritik, c c++, öss dinamik, y, algılama sürecini etkileyen faktörler, Tatarca, moment, çanakkale savaşının önemi ve sonuçları, hamzaname, unesko, turkiyedeki dogal anitlar, argıt, dini semboller, halk oyunu, günlük, muştu, mezat malı, bakanlık birimleri, felç gelmek, ince memed 1, ölmez çiçek, evvelden, turp otu, dirayet, elektrik devresi resimleri, kitle iletişim özgürlü, tokaç, ölü canlar, sökel, ekosistemleri, aşık veysel in hayatı, mermer çeşitleri, bertrant russell, açı ölçer, ormanın oluşumu, dikili, ön büro müdürünün, hicri takvim, kaynakça gösterme, dikiş payı, agency theory, tekleşme, şart olmak, antijen nedir, hasta kayıt programı, otlatılma, kurumsal imaj, kurum nedir, kettle, eğitilmek, eksantrık, özel öğretimde seminer, takım tezgahları arızalar, gasil, geçmişe mazi, işlemciler, albert camus yabancı, kanaat getirmek, kaymalı yataklar, monoğrafi, aksata, berrin, tonalite, 8-10 yaş çocuklar, deprem çevreye etkileri, çözeltiler, 100 temel eserler özeti, kimya planları, doğal sayıların ilk kullanımı, inşaatlar ve kullanılan malzemeler, sınırlama, taylor, bitkilerin hayatları, turaç, ilim, ab hibe projeleri, muvaza, yağlı kapı, işgal, icraatçı, Allah rızası için, sazan, özel güvenlik, oksijen neden bitmiyor, bağlaşım, neft, cep telefonunda internet tarayıcısı, çivilenmek, meşum, satış gücünün eğitimi, thunder poınt, müze, politik, derdi günü, ingilizce günlük konuşma dil, namazsız, mezoderm, içki servisi, olagelmek, gözlenmek, ikon, gevşetilme, 1324, meslek liseleri, serway 2, jeokimya, havacılık, söz atmak, kimesne, hadi besleyici, mıhlı, çucu, bağıntılar, sarılık, 346, belgenin genel anlamı, metallerin saflaştırılması, konvertör, gazetecilik tarihi, modelhane, ipek yolu tarihi, kaplumbağalar, ağla ilgili soru ve cozumler, güllü, kuyruklu yıldız, pranga, gezegen evreleri, tahta göğüs, diplomasi, bağırışma, pataklama, dede korkut özeti, avrupalı, dönüşsüz, 18 mart zafer bayramı, adanma, sarsma, harman sonu, birleştirme, temporal difference, biyoğrafi, bilimsel bir araştırma ödevi nasıl hazırlanır, darağacı, elektronik kristal nedir, rendelenme, ferro döküm, otomotiv staj raporu, jeoloji stajı, afişe, çuş, 1984 george orwel, anaerki, esim, elektro kimyasal piller, sigara dumanındaki gazlar, güç elektronigi, beşer, mukemmel, artuklular, beraberce, bor madenleri, enlem ve boylamlar, ankaranın tarihi yerleri, taşlaşma, hami, erişilmek, kaşar, referandum, matematik problemler, cezbe, ciğer otu, bulaşık makinesi, bilgisayar donanım staj, gözleyici, hayvanların faydaları, visual basic proje, dünyanın yuvarlak oluşu,