ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› TÜRKİEDEKİ GÖLLER VE OLUŞUMU
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 102239 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik TÜRKİYE’DEKİ GÖLLER VE OLUŞUMLARI

Türkiye yüzölçümüne oranlandığında göller fazla yere kaplamaz. Türkiye büyüklü-küçüklü pek çok göl vardır. Ancak göllerimizin büyüklükleri az, sayıları çoktur. Baraj gölleri de hesaba katılırsa Türkiye çok göllü bir ülke sayılır. Baraj göllerinin bir kısmı çok büyüktür. Keban baraj gölü 675 km. karelik alanıyla Türkiye’nin üçüncü büyük gölüdür. Yer şekillerinin yapısına bağlı olarak göllerinin büyük kısmı birbirine yakın alanlarda toplanmıştır. Doğu Anadolu, İç Anadolu, Göller Yöresi ve Güney Marmara, göllerin toplandığı yerler olarak dikkati çeker. Yüksek dağlarda ve karstik yörelerde de çok küçük oldukları için haritalarda gösterilmeyen bir çok göl bulunmaktadır. Doğal göllerden bazılarının gideğenleri vardır. Fazla suları denize ulaştırdıkları için suları tatlıdır. Güney Marmara ve göller yöresindekilerin büyük bir kısmı bu türdendir. Fazla sularını denize ulaştıramayan göllerin suları tuzludur. Bu tür göllerden, çevreden bol miktarda su ile beslenenlerin seviyeleri sürekli bir yükselme gösterir. Örneğin; Van gölü böyledir. Dışarıya akıntısı olmayan Van gölü, çevreden gelen derelerle beslenmekte, buharlaşmada nispeten az olduğu için seviyesi yükselmektedir.
Göl sularının sıcaklığı ise gölün bulunduğu yükselti, enlem, göle alttaki kaynaklardan katılan sıcak yada bağlı olarak değişir. Yükseltisi en fazla olan göller, Doğu Anadolu’da ve dağlık alanlarda yer alır. Bu nedenle sıcaklığı en düşük olan göller de buralardadır. Türkiye’deki göller, oluşumlarına göre doğal ve yapay göller diye ikiye ayrılır.

1) DOĞAL GÖLLER

Kıvrılma, kırılma, çökme, erime yada doğal setleşme gibi olaylarla meydana gelen çanaklarda suların birikmesiyle doğal göller oluşur. Doğal göller içinde, oluşumlarına göre en geniş bölümü tektonik göller oluşturur.
a)Tektonik göller: Yer kabuğu hareketiyle ortaya çıkan kıvrılma yada çökmelerle meydana gelen çanaklarda suların birikmesiyle oluşmuşlardır. Türkiye’deki göllerin büyük bir kısmı tektonik kökenlidir. Güney Marmara ilen göller yöresindeki göllerin önemli bir kısmı tektonik çanaklardan oluşmuştur.
Türkiye’deki tektonik göller şunlardır:

a)Tuz Gölü: Türkiye’nin ikinci büyük gölü olmasına karşın çok sığ bir çanakta yer aldığından derinliği azdır. Koçhisar gölü de denilen Tuz gölüne, Bozok plâtosundan inen bazı akarsularla Melendiz çayı dökülür. Ayrıca göl, Obruk plâtosunun yer altı sularylada beslenir. En derin yeri 2 m yi anca bulan gölün çok geniş bölümünde su derinliği 30-50 cm arasındadır. Bu nedenle yaz aylarında gölün alanı oldukça daralır. Dünya’nın en tuzlu göllerindendir. Tuzluluk oranı yazın suların iyice azaldığı kesimde binde 330’u bulur. Göl sularının bu denli tuzlu oluşunun bir çok nedeni vardır. Bunların başında gölün sularını dışarıya göndermemesi gelir. Gölü besleyen akarsuların tuzlu ve jipsli arazilerde akması sonucu tuzlu su taşıması, tuzluluğu arttıran bir başka nedendir. Ayrıca yazın bölgede görülen yoğun buharlaşma da diğer bir önemli etkendir. Kuruyan geniş alanları kalın bir tuz tabakasıyla örtülür. Türkiye’nin tuz ihtiyacının önemli bir bölümü buradan sağlanır.
b)Beyşehir Gölü:Türkiye’nin üçüncü büyük gölüdür. Derinliği fazla değildir. Tektonik kökenli olmakla birlikte, oluşumunda karstik olayların da etkisi olmuştur. Suları tatlıdır. İçinde birçok ada vardır. Doğal güzelliği ile ilgili önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Balık yönünden zengindir. Son yollarda seviyesinde çekileler olduğu tesbit edilmiştir.
c)Eğirdir Gölü:Antalya Körfezi’nin kuzeyindeki bir tektonik çukurlukta yer alır. Derinliği fazla değildir. Birbirinden dar bir bölümden ayrılan iki çanaktan oluşur. Kuzeydeki çanağa Hayran, güneydeki çanağa Eğirdir gölü denilmektedir. Göl çevresi milli park alanı haline getirilmiştir.
d)Eber ve Akşehir Gölleri: Batı torosların kuzeyde kavis yapan yerdeki çöküntü alanının çukur kısımlarında bu göller yer alır. Akşehir gölünün suları tatlıdır. Bu göllerin kıyıları sazlık ve bataklıklarla kaplıdır. Sularını dışarıya gönderemediği halde Akşehir Gölü’nün suları tuzlu değildir. Bunun nedeni gölün tatlı su kaynaklarıyla beslenmesidir.
e)Burdur Gölü: Burdur yakınındaki kapalı havzada yer alır. Dışarıya akıntısı olmamakla birlikte suları fazla tuzlu değildir. Batı kesimindeki kırık hattı nedeniyle göl bu kesimde birden derinleşir. Güney ve kuzeyinde ise alüvyonların birikmesi sonucu sazlarla kaplı bataklıklar oluşmuştur. Göl, dik kuyruk diye bilinen ördek türünün Avrupa ve Yakın doğudaki en büyük kışla

Güncel Aranan Ödevler

ulusal ve uluslar arası kuruluşlar, kaloma, ulaştırmas, suriye yemekleri, karboksil, sigar, petrol rafinasyonu, alışveriş sepeti, mufla, duvar deseni, fobi çeşitleri, stratejik işbirliği, şehirler, akımölçer, serbestlik, hortlak, nominatif, dişi kurdun, fiziksel olaylar ve insanlar, müşahit, cenaze töreni, sanı, koni açılımı ve çizimi, köy oyunu, inatlaşma, acayip, eskrim, hesaplaşma, ıpk, edebiyatta gerçeklik, ingilizce test, katlanış, embriyo nedir, dolaşmak, maarifi umumiye nizamnamesi, almanyanın moda tarihi, teleferik, müşavir, alman çocuk, mesnetli, üçgenlerde benzerlik soruları, sanatın tarihi, ittihak ve terakki cemiyeti, bu dünya bize, göz sağlığı, azerbaycanın haritası, alt, türkiyenin yeraltı zenginlikleri, avutucu, gözle görülmeyen ışınlar, 9. sınıf çalışma programı, götürücü, sorun, zaman planlama, çımbar, yardım şiirleri, atatürk sosyal bilimler gelişim, kostik korozyon, insan olma, balcı, boy otu, demiryolu çocukları, dikenli salyangoz, elips incelenmesi, kadın tarihi, ventilatör, ratıp, bir ara, sıra dayağı, bileşik dayanım, nevbet, makro ekonomi, dinamometrenin yapılışı, merceklerde görüntü oluşumu, kurumsal kültür, hangar, ikincilik, dilekce, hz muhammed hayatı, fanta, hadisene, 100 yıl tarihi yapılışı, mobilya işlem akış şeması, elektrolüminesans, oraya, devamsız, orya, örgütlenme, çin mitolojisi, hikaye incelemesi, kamış kulak, cicim ayı, destanlar la ilgili şiirler, pipi, tahta kurdu, faranjit tedavisi, donatı, elktrik üretme, asit yağmuru, eziyetsiz, modifikasyon, tarafik, doğal afetlerin zararları, kare köklü sayılar, akkor, demokrasinin nitelikleri, dönem sonu, kimyasal olaylar ve insanlara etkisi, erdemsiz, canlıların büyümesi, polinomun tarihi, santralci, istanbul adlı kitabın özeti, 9. sınıf matematik mantık konusu, münderiç, pazarlama teknikleri, atatürk kompozisyon, ataturkun hak özgürlük, diş yapıları, gerdirmek, hapşırma, Habeş, katetmek, ilk parayı kim buldu, kimya yillik plan, kendim hakkinda, access data base, göz demiri, derece, bilim ve din, enfeksiyon, granat, badminton sporu, sistem analizi, bürolarda dosyalama sistemi, menkul kıymet tanımı, basit elektrik devreleri, çok değerli mantık, bir başına, acele, portreci, ikon, transgenetik, iklimlendirme soğutma staj, çini sanatı, aktör, dövmek, uyumsuz çocuklar, reeskont, türkiyedeki kayaçlar, ilgi duymak, giyecek, gastronomi, akor, ay yıldız, İsveçli, bekci, atlanma, mesleki rehberlik, kaynakhane, elektrik sektörü, devalüasyon, özgürlük temalı düz yazı, pirelenme, adavet, özgür, araba motoru, karbonhidrat ceşitleri, bilyalı değirmenler, film incelemeleri, su etmek, hamasî, ruh ölçümü, gramafon, eksantrik tornalama, gözükme, buharlı makinalar, sayilarin tarihi, toplumdaki kurumlar, yunus emrenin ahlak anlayışı, akümülatörler, nazlı eray, nefi, karga etmek, dedektör şemaları, rezillik, fabrikacı, insafsız, enerji kaybı hesabı, hulûl, geviş, drenç, arktik, dünya,güneş ve ay, ağır durmak, e-okul, büyüme ve dış ticaret, çivril, yapay uydu,