ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› KATILARDA GENLEŞME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 101028 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik GENLEŞME

Bir cisim ısıtıldığında sıcaklığı artıyorsa, genelde cismin (L) boyunda, (S) yüzeyinde , (V) hacminde artış gözlenir. Buna genleşme denir. Genleşmenin nedeni, ısıtılan cismin moleküllerinin kinetik enerjilerinin artması sonucu moleküller arası ortalama uzaklığın artmasıdır.

Katıların Genleşmesi :

Katı bir madde ısıtıldığında , genleşmeyi etkileyecek bir dış kuvvet yoksa, maddenin her boyutu (varsa içindeki boşluklar dahil) , aynı oranda genleşir. Bu nedenle , ısıtılan bir katı maddenin genleştikten sonraki durumu , çekilen bir fotoğrafın büyütülmesi durumuna benzer. Örneğin , üzerinde delikler bulunan metal bir levha ısıtıldığında , levhanın her boyutu (üzerindeki delikler dahil) aynı oranda büyür.

Isıtılan katı bir maddenin boyutlarının artması , katı maddenin yüzeyinde ve hacminde artış meydana getirir. Bu nedenle katı maddelerde genleşmeyi boyut, yüzey ve hacim olarak ayrı ayrı incelemek kolaylık sağlar.

a) Boyca Genleşme :

Sıcaklığı artan bir katı cismin genleşmesi her doğrultuda olur. Önce boyca genleşmeyi inceleyelim.

L = Lo••t bağıntısı ile verilir.

Lo = ilk boy
L = son boy
L= boyca uzama
 = Boyca uzama katsayısı
t = sıcaklık değişimi ( C)
Boyca uzama katsayısı : Birim uzunluktaki bir katı maddenin sıcaklığı 1C arttırıldığında oluşan uzama miktarıdır. Maddenin ayırt edici özelliklerinden biridir. Birimi 1/C ‘dir.

L = Lo + L bağıntısı ile de son boy bulunur.

Lo L


Lb) Yüzeyce Genleşme :

Bir metal levha ısıtılırsa hem enine hem boyuna uzar, yani boyutları değişir.
Yüzeyi So olan bir levhanın sıcaklığı t C değiştirildiğinde levhanın yüzeyindeki artış S ise ,

S = So • • t dir.

S = yüzeyce genleşme miktarı
So = ilk yüzey alanı
 = yüzeyce genleşme katsayısı
t = sıcaklık artışı
S = son yüzey alanı

Burada  , levhanın yüzeyce genleşme katsayısıdır. Yüzeyce genleşme katsayısı , bir katı maddenin sıcaklığını 1C değiştirdiğimizde levha yüzeyindeki değişme miktarıdır.

Yüzeyce genleşme katsayısı , boyca uzama katsayısı  nın

yaklaşık 2 katıdır.

  2 şeklinde gösterilir. Ayrıca ;

S = So + S ile de son yüzey bulunur.


c) Hacimce Genleşme :

Hacmi Vo olan katı bir cismin sıcaklığı tC değiştirildiğinde , cismin hacmindeki artış V ise,

V = Vo •  • t dir.

V = hacimce genleşme miktarı
Vo = ilk hacim
V = son hacim
 = hacimce genleşme katsayısı
t = sıcaklık artışı

Burada  , cismin yapıldığı maddenin hacimce genleşme katsayısıdır. Hacimce genleşme katsayısı, birim hacimdeki bir cismin sıcaklığını 1C değiştirdiğimizde , cismin hacmindeki değişme miktarıdır.


Hacimce genleşme katsayısı  , boyca uzama katsayısı  ‘nın yaklaşık 3 katıdır.


  3  olarak gösterilir.


V = V0 + V ile de son hacim hesaplanır.


DENEY:ISINAN BORULARIN BOYCA GENLEŞMELERİNİN İNCELENMESİ

DENEYİN AMACI:Farklı boy ve kalınlıktaki, farklı maddelerden oluşmuş boruların genleşmelerini incelemek.

DENEY ARAÇ VE GEREÇLERİ:Bunzen mesnedi ve kıskacı,büyük deney tüpü,dik açılı dirsek cam boru,yapıştırıcı,çamaşır mandalı,su,bölmeli karton kadran,delikli lastik tıpa,2 adet paket lastiği,2cm lastik boru parçası,2-3kaynama taşı,büyük iğne,cam metal borular,D kabı,mikroskop lamı,30-40cm lastik,cetcel,cıvata(pul ve somunu),termometre

DENEYİN YAPILIŞI:Deney tüpüne üçte birine kdar su koyalım ve içine birkaç tane de kaynama taşı atalım.Borunun serbest kalan ucunun altına,uzunlamasına bir mikroskop lamı koyalım.Lam ile boru arasına da ucunda 0-180 derece bölmeli bir kadran bulunan bir iğneyi,dik olarak yerleştirelim.Borunun bu

Güncel Aranan Ödevler

gömü, aihm, armada, süs bitkisi, oyma akıl, açılım, makamlar, gitarın tarihi, koni, kömür, lastik tekerlekli, could, ilkokul matematik testi, sadelik, kimyasal tepkimelerde enerji, düğün alayı, geçmez akçe, Sinolog, üstün dökmen küçük şeyler, yaşam koşulları, yüzey ve hacim ölçüleri, superlatives, verem, metoroloji, mağralar, reaya, emile zola meyhane, asimtotik, matbaacılık, izlenme, avuntu, irca, memuriyet, marketing management, romeo ve jüliet, ikram, dönüşlü, dogru ışın dogru parcasi, pastoral şiir, sabit maliyet, çağdaş devlet, elden ele, ibra, emek vermek, karenin bulunuşu, fondöten, ölçtürme, hiyerarşi, leylanın evi, tilki ile karga, canlıların farklılıkları, eli değmek, kılıçlama, gramafon, anadolu medeniyetleri sana, dümenci, tiğ, heba etmek, mesrur, alsas loren, haberleşme aracları, elektra, namık kemal vatan makalesi, doygu, serian, faktor analızı, basketbol serbest atış çizgisi, cdı motor, uyaklar, sunay akın, ilk gazete, işletme defteri, tartmak, akort, cahıt sıtkı tarancı, plotter, öşür, sıyrılış, aklî, sürgün olmak, kaza çeşitleri, gün koymak, önemlice, pentatlon, sürüm sürüm, cnc tezgahlar için programlar, demokratik cumhuriyet, katlı, vatandaslık, para ne işe yarar, taşıtmak, charlotte bronte jane eyre, cumhuriyetten önce yönetim, alfa edison, atatürkün annesi ve babası, aydın ili, seyh galib, fantezi, çubuk ağacı, cihangirlik, polimerler, takıntısız, sıcaklık dağılışı, ağaç küpesi, gud hastalığı, köylü kentli, cinsel sağlık, dagın otekı yuzu, sömürmek, modern üretim teknikleri, pekiyi, idarî, germek, sekizgen alan hesabı, miyavlamak, programın değerlendirilmesi, sadik, çin teknoloji, fare deliği, gaziler günü, implant malzeme, gönye yapımı, bölüm, bölünen, bölen nedir, yurtdışı dergileri, presenta, takoz, tallahi, hacimsiz, maden sanati, akıl yormak, destekleme, kara tahta, ürün kapasite yönetimi, hayatı toprak besler, cam tavlama, ruhsatsız, pıano, cumhuriyet ile ilgili şiir, uluslararası iktisat, killi, tamirat, bağışıklık sistemi, el altında, dağ koyunu, tasa etmek, aydınlatma teknolojileri, ab enerji, paketlemek, sinekli bakkal tahlil, müellefat, arzulamak, ray, karenin bulusu, başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri, afiş asmak, kuyruk soruları nasıl yapılır, zehretme, papağanlık, eğitim örgütleri, aviyonik, paylaştırma, zein, yabancı destan, windows 98 kurulumu, çocuk kalbi hikayesi, gönlü gani, sarı ırk, dolanmak, minitab, açık hava basıncının, atatürkün ölçülerde yaptığı değişikli, ısıtıcı, öğretim birliği ve fırsat eşitliği, utopya, faraş, öldüresiye, parmaklık, elek, hafta, semiyotik, çağlar, eksiltmek, bakıcılık, büyüme faktörleri, 19 yuzyılda istanbul hayatı, işi düşmek, adsorbsiyon, akdeniz bölgesi tarihi eserleri, 2 bilinmeyenli denklemler soruları, sinizm, hapis, hançerleme, meyve dışı, amatörlük, geniş alan ağı resimleri, her karşı tarafın bir karşı tarafı vardır, yazının icadı, iç merkez, abuli,